דלג לתוכן העמוד
יום שני, 13 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עלייה של 10% בהיקף הפגיעות בקטינים

ב-2016 התקבלו למעלה מ-48 אלף דיווחים על חשד לפגיעות בקטינים, רובם בנים. כ-72% מהפוגעים – מבוגרים אחראים, רבע מהנפגעים – קטינים עם מוגבלות

המספרים שבדו"ח מקפלים בתוכם את סיפוריהם הכואבים של עשרות אלפי ילדים בישראל. אילוסטרציה

בשנת 2016 טופלו48,203 דיווחים על פגיעות והזנחות קטינים ע"י עובדים סוציאליים לחוק נוער במשרד העבודה והרווחה, עלייה של 9.6% במספר הדיווחים בהשוואה לשנה הקודמת, כך עולה מדו"ח העו"ס לחוק נוער שפרסם משרד העבודה והרווחה.

מניתוח התפלגות הסיבות לדיווח על פגיעות בקטינים, עולה כי מספר הדיווחים הגבוה ביותר היה בעקבות הזנחת קטינים (31%), כרבע מהדיווחים נוגעים להתעללות פיזית, אחד מכל שמונה דיווחים היה על התעללות מינית (12%) ושאר הדיווחים נגעו להתעללות רגשית (5.7%), מעורבות בפלילים (2.1%), ניסיונות אובדנות (1.8%) והתמכרויות קטינים (9%) . כשישית מהדיווחים אינם נופלים באופן ברור לאף אחת מהקטגוריות הנ"ל.

 

הפגיעה הנפוצה ביותר – הזנחה

 

הסיבה הנפוצה ביותר לדיווח, הזנחה, מוגדרת כמצב מתמשך המתאפיין בהיעדר יכולת של האחראי על הקטין לספק לו מענה לצרכיו הבסיסיים, להגן על הקטין ולספק לו נגישות לשירותי בריאות וחינוך ולספק לו צרכים רגשיים בסיסיים, באופן כזה שעלול להוביל לפגיעה בבריאותו ובהתפתחותו התקינה.

עו"ס ראשית לחוק הנוער במשרד העבודה והרווחה, חוה לוי: "המספרים שבדו"ח מקפלים בתוכם את סיפוריהם הכואבים של עשרות אלפי ילדים בישראל, שעובדים סוציאליים לחוק הנוער הצליחו להגיע אליהם, לעצור את הפגיעה בהם, להקל על הכאב ולפעול כדי לטפל בנפגעים לאלתר. זאת בזכות ערנות ודיווח של אנשי המקצוע, תשומת לבם ורגישותם של הורים ואחים ואומץ ליבם של קרובים וחברים לדווח. אני קוראת לציבור להמשיך ולדווח על כל חשד לפגיעה בקטין".

 

עלייה בפגיעות בבעלי מוגבלויות

 

מניתוח מגדרי של הדיווחים עולה כי שיעור הדיווחים על פגיעות והתעללות בבנים גבוה במעט יותר מאשר בנות (53.4% בנים לעומת 46.6% בנות). מניתוח גיל הקטינים לגביהם התקבל דיווח עולה כי שיעור הפגיעות בגיל צעיר עלה ושיעור הפגיעות בבני נוער ירד. כמחצית מהנפגעים הקטינים במהלך 2016 הם בגיל 13-6 וכשליש מהם בגיל ההתבגרות 18-14. שיעור העולים מקרב הקטינים שאודות פגיעה בהם התקבל דיווח עמד על כ-17%.

מנתוני הדו"ח עולה כי אחד מכל ארבעה מקרים המדווחים (26.8%) הוא בעקבות חשד לפגיעה בקטין עם מוגבלויות, מדובר בעליה חדה בהשוואה לשנה קודמת אז עמד שיעורם על כ-20%. מניתוח אפיוני וסוגי המוגבלויות מקרב האחרונים נמצא כי ב-80.8% מהמקרים מדובר בקטינים בעלי הפרעות נפשיות/רגשיות.

רוב הפגיעות בקטינים (72%) נעשו בידי מבוגר אחראי מתוך המשפחה, כ-8% בידי קטינים מחוץ למשפחה, 3.4% בידי אחים ו-1,085 דיווחים בגין פגיעה בידי מבוגר אחראי מחוץ למשפחה.

 

מרכזי הגנה לקטינים

 

בשנת 2016 הוצאו בצו בית-משפט ממשמורת האחראי 1,913 קטינים והועברו למסגרות חוץ ביתיות, כגון: פנימיות, אומנה ועוד. עם זאת, מנתוני הדו"ח כי מסתמנת העדפתם של העובדים הסוציאליים להשתמש בפתרונות שאינם כרוכים בהוצאה מהבית בצו בית משפט, ככל שמאפשר זאת החוק, ולפי אופי וחומרת המקרה.

כך, בשנת 2016 ניתנו 1,214 צווי בית משפט חדשים, המעמידים את הקטינים בפיקוח והשגחת עו"ס לחוק הנוער, כאשר הקטין נשאר בחיק משפחתו וזו משתתפת בתכנית טיפול ופיקוח אינטנסיבית שנקבעה למשפחה ומיושמת בקהילה .

כדי להתמודד עם היקף הנפגעים בקרב קטינים קידם משרד העבודה והרווחה במהלך 2017 את הקמתם של שמונה מרכזי ההגנה ברחבי הארץ, ששמו להם למטרה להעניק מענה וסיוע ראשוני מיידי לקטינים נפגעי אלימות ופגיעות מיניות בהם פועלים עו"ס לחוק נוער, חוקר/ת ילדים, חוקר/ת משטרה, רופא ופרקליט מלווה, בהשקעה של למעלה מ-8 מיליון שקל בשנה.

כמו כן הפעיל המשרד 13 מרכזי טיפול לקטינים נפגעי עבירות מין, בהם מועסקים מטפלים פרטיים מוסמכים במימון המשרד, בהשקעה של 19 מיליון שקל בשנה.

המשרד מממן טיפול בילדים פגועים מינית בעלות של 1.3 מיליון שקל בשנה. בנוסף השנה המרכז פתח מרכז חרום לילדים בסיכון גבוה וסכנה לחברה הבדואית, המצטרף ל-10 מרכזים נוספים שפועלים ברחבי ישראל לילדים מגיל 2 ועד 15 בעלות של למעלה מ-38 מיליון שקל. כמו כן, הושלמה הקמת יחידות טיפוליות ייעוציות שליד 11 מרכזי החרום בעלות של למעלה מ-9 מיליון שקל.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?