דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בצור הדסה דוחים את הפרסומים על שכונה חרדית: זה פייק ניוז

פתרון תחבורתי ופתרון לביוב מעכבים את שיווק הקרקע. שטח מקב"ת מבוא ביתר

ידיעה שהתפרסמה באתר חרדי בביתר עלית בנושא הקמת שכונה חרדית ביישוב צור הדסה גרמה לבהלה ביישוב. תושבים רבים החלו מתכתבים בקדחתנות ברשתות החברתיות תוך שהם מביעים דאגה עמוקה מההשפעה שיהיה למהלך כזה על היישוב. אולם, עיון מדוקדק בידיעה מעלה קשיים רבים ומערער את אמינותה. גורמים בצור הדסה ובמטה יהודה כינו זאת בפשטות "פייק ניוז".

הידיעה התפרסמה באתר האינטרנט החרדי 'ביתר עלית און-ליין' תחת הכותרת "צור הדסה החסידי? ראשוני: קבוצת רכישה מאיגוד קהילות אגו"י רכשה עשרות דונמים ביישוב צור הדסה הסמוך לביתר".

בידיעה שהתרפסמה נכתב כי "באגודת ישראל החליטו לפתור את מצוקת הדיור החריפה ורכשו עשרות דונמים ביישוב צור הדסה הסמוכה לביתר. השכונה החרדית תסופח מוניציפלית לביתר עילית. מכירת הדירות תחל בסוף השנה הקרובה וקניית דירה מותנית בוועדת קבלה. עדיפות תינתן לתושבי ביתר שעדיין לא רכשו דירה". בידיעה נכתב כי מדובר בכ-1500 יחידות דיור שייבנו בסטנדרט בנייה חרדית עם מרפסת סוכה וחדרים מרווחים.

בידיעה הוזכר שמו של סגן שר החינוך מאיר פרוש, ונאמר כי ביוזמתו "נחתם השבוע הסכם רכישת קרקע ביישוב צור הדסה הסמוך לביתר", בהמשך הידיעה נאמר כי "השבוע נחתם הסכם בין איגוד הקהילות של אגודת ישראל לבין מינהל מקרקעי ישראל על רכישה של עשרות דונמים בשטח היישוב. שיתוף הפעולה מרובת השנים של יהדות התורה עם משרד השיכון אמור להועיל לזירוז תהליכים ולהוצאת הדירות למכירה כבר בשנה הקרובה”.

האתר החרדי מצטט גורם בכיר באגודת ישראל שאומר, "ניתנת הזדמנות נדירה לרכוש דירה ראויה במקום הסמוך לירושלים ובסביבת הערים ביתר עילית ובית שמש. אני מאמין שעקב הביקוש הרב ימכרו הדירות כבר ביום הראשון לתחילת המכירה".

בהמשך הידיעה מצוטטים "גורמים המעורים בתהליך הרכישה" אשר טוענים כי, "תתקיים הפרדת רשויות וצור הדסה החסידית תסופח מוניציפלית לביתר עילית וללא קשר לוועד היישוב הקיים כיום”.
בידיעה גם מצוטטים גורמים במשרד השיכון אשר לכאורה "שוקלים עדיין האם להכניס בתכנית מכרזי הבנייה גם מספר דירות בתכנית מחיר למשתכן, אך באגודת ישראל מנסים למנוע זאת משום שתכנית מחיר למשתכן אינה מונעת מהציבור הכללי להשתתף בה והדבר יוכל לגרום לתקלות ברכישת הדירות לציבור החסידי".

בנוסף נכתב כי לשכונה החדשה תוקם "ועדת קבלה מכלל קהילות אגודת ישראל וכי תינתן עדיפות רכישה לתושבי ביתר עילית אשר זאת להם הדירה הראשונה”.

בירור מעמיק של 'בקיצור' העלה כי ברשות מקרקעי ישראל ובמשרד השיכון כלל לא מכירים את הנושא, ואיש לא אישר או חתם על מסירת עשרות דונמים מאדמת צור הדסה לידי אגודת ישראל.

מקורות העוסקים בנושא תכנון ובנייה של צור הדסה, העלו השערה כי הידיעה שהתפרסמה עוסקת בזכויות של חברת אור מבואות ירושלים בע"מ במתחם המקב"ת במבוא ביתר. זכויות אלה כוללות 20% מיחידות הדיור של מתחם המקב"ת, המסתכמות ב-320 יח"ד. החברה בבעלותו של היזם החרדי, אהרון בלום, נמצאת מזה יותר מעשר שנים בכינוס נכסים וכל זכויותיה בקרקע המקב"ת מטופלות על ידי כונס הנכסים. אולם ל'בקיצור' נודע כי בלום מפעיל מאמצים רבים כדי לקדם את מכירת הזכויות של החברה.

המקורות אמרו ל'בקיצור' כי כנראה שבלום יזם קשר של נציגים מאגודת ישראל עם כונס הנכסים ואישר שמתנהל מו"מ בין הצדדים על מכירת הזכויות. עם זאת, רכישת הזכויות לא מבטיחה את הקמתה של שכונה חרדית וזאת מכמה טעמים: שטח המקב"ת הינו חלק מהיישוב צור הדסה ובהסכמים עם רמ"י נקבע כי אופי הבנייה במתחם ישמר את אופיו של היישוב (המשמעות היא שתושבי צור הדסה יוכלו, למשל, להתנגד לבניית מרפסות סוכה במתחם המקב"ת). בנוסף, למקב"ת קיימת תכנית מאושרת בת 1600 יח"ד ובה תכנית למבני ציבור המותאמת לחיים של ציבור חילוני (כמות מבני הדת מצומצמת).

גם ההבטחה ל"שיווק דירות עד סוף השנה" נשמעת מופרכת לחלוטין. שיווק הקרקעות במקב"ת מעוכב לזמן רב וזאת משום שעד עתה לא הצליחה המדינה לפתור את הבעיה התחבורתית ואת המחסור בפתרון ביוב. גורמים בצור הדסה אמרו כי לאור ההתפתחויות השליליות בשני נושאים אלה (קשיים בהרחבת כביש המנהרות והעיכובים בהקמת פתרון הביוב הגרביטציוני לעמק האלה) צפויות בעיות אלה לעכב את שיווק הקרקעות בחמש-עשר שנים לפחות. ומכאן, שיווק דירות הוא לא מעשי ומי שיעשה זאת ישים את כספו על קרן הצבי.

מכשול נוסף בידיעה הוא ההבטחה כי שטח השכונה החדשה יסופח לעיר ביתר עלית. העלאת רעיון כזה מחזקת את התחושה כי מדובר ב"בלון ניסוי" שהופרח לאוויר על ידי מי שאינו מתמצא בתחום הקרקעות. ראשית, ביתר עלית נמצאת מעבר לקו הירוק ואין סיכוי ששטח בתוך הקו הירוק יסופח לעיר הנמצאת מעברו השני של הקו. שנית, סיפוח כזה יחייב את הסכמת המועצה האזורית מטה יהודה ואת הסכמת צור הדסה – מהלך כמעט חסר סיכוי. שלישית, צור הדסה היא יישוב שלא רשאי להקים ועדת קבלה ולכן מתחם של שכונה בתחומו לא יכול לקבל אישור לכך.

  סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה ומחזיק תיק צור הדסה, שלומי מגנזי אמר בתגובה: “יש פער עצום בין הפרסום באתר האינטרנט לבין המציאות בשטח. ברור לי ולכל מי שמתמצא בנושא צור הדסה כי מדובר בבעל עניין שמטרתו, כנראה, לייצר שיווק של הקרקעות במקב"ת. במשרד השיכון לא יודעים על זה דבר. וגם ברשות מקרקעי ישראל לא מכירים את זה. לאחרונה פנו אלי כל מיני יזמים שמתעניינים במקב"ת ויכול להיות שהם מנסים ליצור לעצמם בדיקת כדאיות. הידיעה הזו היא כנראה לא יותר מאוסף של פייק ניוז".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?