דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 24 באוגוסט 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הוועד: לא ננקה יותר בחצרות הפנימיות בבתים המשותפים

ועד צור הדסה החליט שעובדי הוועד לא ייכנסו יותר לחצרות הפנימיות של הבתים המשותפים. ההחלטה עוררה גל של מרמור בקרב תושבי שכונות העמק והסנסן.

מהודעת הוועד עולה כי, חצרות הבתים המשותפים (כולל מגרשי החניה) הם בסמכות ועד הבית המשותף ומוגדרים כשטח פרטי פתוח (שפ"פ). מדובר בשטח משותף עליו נבנה כל בית משותף הכולל את החצרות הפנימיות, הכבישים הפנימיים וכל הבנוי והנטוע במתחם, שהם חלק מהרכוש המשותף של בעלי הדירות במתחם ואינם שטחי ציבור בכפוף לזכות המעבר של תשתיות ציבוריות בשטח.

למרות זאת, מזה שנים נהגו עובדי הוועד לטפל גם בשטחים אלה, שבבתים המשותפים בשכונת העמק, וזאת על אף ששטחים אלה אינם ציבוריים ואינם חלק מהאחריות של הוועד המקומי, על כל המשתמע מכך - ניקיון, גינון, תחזוקה וכדומה. בשנה האחרונה נוספו למניין הבתים המשותפים ביישוב 70-80 בניינים משותפים, שגם הם דרשו שהוועד יטפל בשטחים הפתוחים שלהם והדבר הפך לעול כבד על תקציב הוועד.

יו"ר הוועד, יאיר קמייסקי: "המצב הזה חייב אותנו לקבל החלטה. מי שמתחזק את הגינון ואת השטחים הפרטיים הפתוחים זה ועד הבית. נעשתה עבודת מטה בעניין והתקבלה החלטה בוועד כבר לפני שנתיים. ההחלטה הנוכחית מאשררת את ההחלטה הקודמת. אף אחד מאיתנו לא רוצה לשלם כסף אבל החוק הוא מאוד ברור בנושא זה".

לאחרונה הועלה הנושא בישיבת הוועד המקומי והוחלט פה אחד כי החל מחודש אפריל 2019 עובדי ועד הישוב יפעלו בהתאם ולא ינקו את חדרי האשפה, המדרכות, והכבישים, ולא יבצעו עבודות גינון ובכללם עבודות גיזום, שתילה, טיפוח בשפ”פים. החלטה זו כוללת את המתחמים בשכונת העמק בהם ועד הישוב פעל עד היום בניקיון ובתחזוקה מינימלית וביניהם: מבוא הדס, מבוא חרוב, מבוא תמר, מבוא גפן, מבוא שלמון וחדרי האשפה לאורך הרחובות רכסים ושלמון.

הודעת הוועד העלתה גל של ביקורת מצד תושבי השכונות שטענו כי הוועד המקומי זונח אותם. "אז עכשיו גם את הנקיון המינימלי (בשכונות שציינו) מבטלים?... ממש חוצפה!...המצב פה ממש מסריח שמפחיד אותי לחשוב מה יהיה גם ללא הניקיון ''המינימלי" שהיה עד כה. לא רק שמי שגר בשכונות האלו צריך להתאגד נגד הדבר הזה - אלא כולנו בצור הדסה כנגד המצב הנוראי בכל צור הדסה!”, כתבה תושבת שכונת הסנסן בתגובה.

"זו החלטה שראוי לבטלה. אם עד היום ניתן השירות לאותם שטחים אף שנקבעו כחלק מהמתחם של הבית המשותף יש להמשיך זאת ולא להתלות בהגדרות משפטיות. זה חלק מהשירות לתושב זה דבר שמתקיים שנים ואין סיבה לשנותו… שטחים אלה הם חלק מהנראות של הישוב לרבות הגינון והנקיון בהם. למרות ההגדרה המשפטית. זו לא אחוזה פרטית ואין רצון שיהיו כאלה", כתב תושב אחר.

"זו אחת הרעות החולות של המדינה, שהצליחה לתת לרשויות המקומיות פירצה להתנער מאחריות לשטחי ענק שמצד אחד שוקעים לתחזוקה לקויה ומצד שני דורשים מיסים כרגיל. לא סביר שווילה ששטחה כמו מחצית מתחם בו חיות כשמונים משפחות תשלם אותו מיסוי כמו דירה בודדת במתחם (בחישוב למטר) ועוד תקבל שירות הרבה יותר טוב", סיכם תושב נוסף.

הוועד המקומי יקיים כנס הסברה בנושא עם ועדי בתים במתחמים המדוברים, ביום שני 4.2.2019 בשעה 20:30 בספריית הישוב.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?