דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 13 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הישרדות כאמצעי לתמיכה בבני נוער בסיכון

היריד הקהילתי בבי"ס הדסים יוקדש השנה לתרומה לעמותת 'דרך לוטן'. מנכ"ל העמותה, ציון גבאי, מספר על הדרך המיוחדת להעצמה של בני נוער בסיכון

מידי שנה, סמוך לתום שנת הלימודים, בי"ס הדסים מקיים יריד קהילתי אליו מוזמנים התלמידים, ההורים וכלל הקהילה בצור הדסה למתחם ביה"ס – למפגש קהילתי וחברתי שמטרתו לחשוף את קהילת ביה"ס למעורבות חברתית ותרומה לקהילה.

היריד הפך עם השנים להפנינג קהילתי – מפגש בו מעורבים הורים ותלמידים רבים, בהכנת מוצרי מזון ובתרומת מוצרים הנמכרים ביריד וכל ההכנסות מוקדשות לתרומה לקהילה. כל שנה הנהלת ביה"ס בוחרת עמותה לה נתרם הכסף מהיריד הקהילתי, והשנה נבחרה עמותת 'דרך לוטן'. בתחילת השבוע עברתי בכל הכיתות בבית הספר, לספר על העמותה ופעילותה ועודדתי את התלמידים לשתף את ההורים והאחים בבית, ולחבר אותם למיזם הקהילתי המיוחד, ביריד שיתקיים בשבוע הבא אשמח לפגוש את קהילת צור הדסה ביריד ולספר על העמותה.

העצמת בני נוער בסיכון

 

עמותת דרך לוטן הוקמה לזכרו של סגן לוטן סלוין, שנפל ב-24 ביולי 2006 במלחמת לבנון השנייה, במהלך משימה לחילוץ פצועים מהכפר בינת ג'בל. הוריו, גיל ואיריס סלוין, בחרו להנציחו על ידי הקמת עמותה המעצימה בני נוער בסיכון בשיטת Wilderness Therapy (שיטה אפקטיבית במיוחד בטיפול בנוער בסיכון ובקהלים רבים נוספים).

שיטת Wilderness Therapy קנתה לה שם בעולם כאפקטיבית במיוחד בטיפול בנוער קצה ובקהלים נוספים. מחקר שהתקיים בשיתוף עם המרכז הבינתחומי, מצא כי השיטה אפקטיבית ביותר בכל הקשור לקידום והאצת תהליכים טיפוליים בקרב בני נוער בסיכון.

דרך לוטן מתמחה בעבודה עם בני נוער בסיכון מכל רחבי הארץ, בגילאי 16-19 המתחנכים בהוסטלים, פנימיות, כפרי נוער, בתי ספר אתגריים לנוער נושר ואף במכינות קד"צ לנוער בסיכון. בשנה האחרונה הוצאנו למסעות טיפוליים בשטח מעל ל-1,000 נערים ונערות מכלל המסגרות ומבצעים איתם פעילויות שטח אתגריות.

 

טיפול בהישרדות

 

מסע ההישרדות הינו כלי טיפולי עוצמתי אשר מאפשר לנערים ונערות מפגש עם הטבע ועם עצמם באופן אינטנסיבי. המסע מתקיים בשטחי הערבה ובכך משלב בין הזכות להכיר את הנגב דרך הרגליים ובין היכולת להתמודד עם אתגרים וקשיים, מהם הנערים והנערות בוחרים להימנע בחיי היום יום.

הנחת היסוד של המסע היא התמקדות במעבר מתלות לעצמאות. המסע מתקיים בשטח מנותק במשך 4-6 ימים, ואופיו מותאם לצרכי הקבוצה.

לכל מסע יוצאים בין 15-20 בני נוער. המסע מתנהל בהובלתם של מנהל מסע ואיש טיפול, שפועלים יחדיו להעצמת התהליכים האישיים והשגת המטרות הקבוצתיות.

בני הנוער מתחלקים לחוליות של 5-6, בראש כל חוליה עומד איש שטח מיומן בעל אוריינטציה טיפולית מטעם דרך לוטן. העבודה בחוליות קטנות יוצרת מציאות בה כל נער ונערה נאלצים למקסם את יכולותיהם האישיות.

אופי המסע אינו מאפשר בריחה או הימנעות מהתמודדות, ועל כן בני הנוער נאלצים להתמודד עם קשיים שונים, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית והחברתית. הם לומדים להתמודד עם אי הוודאות ואיבוד האחיזה במוכר והבטוח, מתנסים במיומנויות הישרדות בסיסיות ולומדים לפעול כצוות במקביל לעבודה על מטרות אישיות.

מטרת המסע הוא להעמיד בפניהם אתגר פיזי ונפשי שהם אינם מאמינים שיוכלו לבצע ולסיים אותו עם חוויית הצלחה. זהו מסע פנימה שבו הם מתמודדים עם הפחדים, החששות, הכשלונות מהעבר, ומטרתו לחזק את תחושת המסוגלות האישית.

בתום המסע, כאשר שבים הנערים והנערות למסגרותיהם, ניכר החותם המשמעותי שמותירים המסעות בליבם ובנפשם, באופן התמודדותם עם שגרת חייהם, כמו גם עם מצבי קיצון.

הכנות למסע

 

בעמותת דרך לוטן מקיימים פעילות רצף לקראת היציאה למסע ההישרדות, הנמשכת תשעה חודשים. במפגשי ההכנה נלמדות מיומנויות השטח בצורה מעמיקה יותר וומתקיים שיח סביב המטרות האישיות והקבוצתיות.

בשנתיים האחרונות, דרך לוטן פיתחה פעילות חד-יומית המותאמת לצרכים של מסגרות שאינן יכולות לצאת למסע. במסגרת הפעילות החד-יומית מתמקדים בנושא מוגדר מראש, כגון: עבודת צוות/ מנהיגות וכדומה, והפעילויות האתגריות עוסקות בנושאים אלו. פעילות זו מכוונת לקבוצות נוער המטופלות בשרות מבחן לנוער ואף לקבוצות מבוגרים המטופלים במסגרות של שרות מבחן ברחבי הארץ.

אני מבקש לנצל את ההזדמנות ולהודות למנהלת ביה"ס, תקוה קראווני, לרכזת היריד הקהילתי, שרה שם אור על היוזמה הקהילתית המקסימה, על החינוך לערכים חברתיים ועל הבחירה בדרך לוטן לקבלת התרומה מקהילת צור הדסה.

וכמובן תודה מראש לכל תלמידי בי"ס הדסים, לכל ההורים וכל הקהילה. המשאבים שיגוייסו ביריד יאפשרו לעמותה להרחיב את פעילותה ולאפשר לקבוצות נוספות לצאת איתנו למסעות טיפוליים במדבר.

ציון גבאי (יו"ר ועד צור הדסה לשעבר)

מנכ"ל עמותת דרך לוטן

 

ניתן להיכנס לאתר של העמותה: /www.lotan-way.com או לצפות בסרטונים ב- you tube (דרך לוטן).

יריד קהילתי בצור הדסה למען 'דרך לוטן', יום שלישי, 18.6.19 בשעה 17:30 במתחם ביה"ס הדסים, הציבור מוזמן

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?