דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 05 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מגנזי: המועצה פועלת לקדם עצמאות הדרגתית לצור הדסה

                       

סגן ראש המועצה האזורית מטה יהודה ומחזיק תיק צור הדסה, שלומי מגנזי, סקר בישיבת הוועד השבוע את הצעדים שהמועצה מקדמת עבור היישוב צור הדסה. מדבריו ניתן היה ללמוד כי המועצה רואה בעתיד את צור הדסה כרשות מקומית נפרדת ופועלת בהתאם.

לדברי מגנזי עמדת המועצה כיום מבוססת על שלושה עקרונות: העצמה של המינהלת הקיימת של היישוב תוך הקפדה על כך שכל תקציבי הפיתוח יועברו ישירות למינהלת וישמשו לצרכי היישוב, הגדרה של מקורות הכנסה מארנונה עסקית שיאפשרו ליישוב עצמאות כלכלית לבסוף, שמירה על האופי הכפרי של היישוב בכפוף לאילוצי הבנייה המתוכננת בו.

כזכור, הוועדה הגיאוגרפית ירושלים בראשותה של רות יוסף צפויה לדון בקרוב שוב בעתיד המוניציפלי של צור הדסה. בישיבת הוועדה הקודמת, שהתקיימה בתחילת חודש מרץ 2020, ביקשה יוסף שהמועצה האזורית מטה יהודה תציג בישיבה הבאה את עמדתה המפורטת לגבי עתיד היישוב. האפשרויות שאותן ציינה יוסף היו: מתן מעמד של רשות מקומית ליישוב שמשמעותה הקמה מיידית של ועדה ממונה ליישוב, פתרון של התנהלות היישוב כיחידה עצמאית במסגרת המועצה האזורית מטה יהודה ובמידה ואף אחת מהאפשרויות לא תהיה ברת יישום, תישקל האפשרות של סיפוח לירושלים.

כספי הפיתוח יגיעו ישירות למינהלת". מגנזי

מגנזי אמר בישיבה כי העצמת המינהלת הפועלת כיום בצור הדסה במסגרת הוועד המקומי היא הצעד הראשון שאותו מקדמת המועצה. לדבריו, יש לחזק את המינהלת בתפקידים נוספים בתחום פיקוח הבנייה והפיקוח על התשתיות וזאת כחלק מההיערכות לקראת הבנייה הצפויה במתחם ב'2 (שבין השער המזרחי לבין מחסום יער ביתר) ובמתחם המקב"ת במבוא ביתר. במקביל, המועצה מקדמת מהלך שיאפשר העברת כספים ישירות ממשרדי הממשלה לוועד המקומי צור הדסה, וזאת כדי להימנע מהצורך לאשר את הכספים במליאת המועצה האזורית.

“לא נבנה יחידת דיור אחת לפני שנקבל את כל הסמכויות האלה וזה תנאי שעליו לא נתפשר", הצהיר מגנזי בישיבת הוועד, “בנוסף, כל הכספים, כל ההשקעות ומבני הציבור יתבצעו על ידי המינהלת ויועברו אליה. הסאגה של הכספים שמיועדים לצור הדסה ועוברים לאישור המליאה, והמליאה צריכה לאשר, אם זה פארק או גן ילדים, יסתיים".

העיקרון השני שאותו מקדמת המועצה הוא מציאת מקורות ארנונה עסקיים לצור הדסה, שיאפשרו את עצמאות היישוב. “אנו בודקים כמה כסף צור הדסה צריכה לייצר מקורות מעבר לארנונה למגורים כדי שתהיה לה עצמאות כלכלית ועד שצור הדסה תהיה מועצה מקומית. לסמן איזה אזור תעשייה אנחנו צריכים לעצמנו", אמר מגנזי.

העיקרון השלישי שאותו מקדמת המועצה הוא שמירה על האופי הכפרי של אזור המזלג. “אנו רוצים לשמר את כל האזור כמו שהוא כרגע", הדגיש מגנזי, “צור הדסה תמשיך להיות חלק מהמזלג. שלא כמו בשכונת הסנסן, אנו רוצים לשמור על הכפריות של המקום, נבנה את הדירות הבאות במתכונת שתתאים לכפריות".

מגנזי ציין כי שלושת העקרונות שעליהם דיבר הם הבסיס לעמדת המועצה ביחס לעתיד צור הדסה ו"לא נזוז משלושת התנאים. כל מי שאומר דברים אחרים זה פרשנות שלו”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?