דלג לתוכן העמוד
יום שני, 13 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מגנזי: מו"מ עם משרד השיכון על שיווק השכונות החדשות

סגן ראש המועצה ומחזיק תיק צור הדסה, שלומי מגנזי: המו"מ נועד לקדם את הניהול העצמאי של היישוב. סגן ראש הוועד, קמייסקי: במקרה של "גירושין" ממטה יהודה נדרוש 10%-25% מהארנונה העסקית

משרד השיכון מעוניין לשווק את השכונות הנוספות בצור הדסה וזו הזדמנות לקדם את האינטרסים של היישוב, כך אמר סגן ראש המועצה ומחזיק תיק צור הדסה במטה יהודה, שלומי מגנזי, במפגש שקיים עם חברי הוועד המקומי ביישוב. מגנזי ציין כי במועצה יש כיום נכונות להפשיר כספים שנועדו למבני ציבור ביישוב בהיקף של 15-17 מיליון שקל.

"משרד השיכון השקיע בתשתיות של שכונת הסנסן 150 מיליון שקל אבל לא הקים מבני ציבור בצור הדסה. במשך 25 שנים לא הקימו ביישוב מבני ציבור. כעובדה, כספים שנועדו לפיתוח לא הושקעו ביישוב ולא נוצלו תקציבים של "חדש תמורת ישן", משום שהחוק לא מחייב את המועצה להשקיע כספים אלה ביישוב. כספים שהגיעו ממשרד השיכון למועצה התאיידו, זו הסיבה שמרכז החוגים והבריכה עומדים במצב הזה. כולם ידעו על הכספים שהתאיידו", אמר מגנזי בפגישה שהתקיימה בצור הדסה ביום ראשון השבוע (24.11).

מגנזי הדגיש כי מטרתו הנוכחית היא שצור הדסה תהיה מעורבת בהחלטות שיתקבלו לגבי קידום הבנייה בשכונות החדשות הצפויות לקום ביישוב בשנים הקרובות: סנסן ב'2, המע"ר והמקב"ת הצפוני, בהיקף כולל של כ-3000 יח”ד.

“בעבר לא היינו הגורם שמעורב בהחלטות, והכל נעשה מעל ראשנו בין משרד השיכון לבין המועצה. היום לא תתקבל החלטה במועצה בנושא היישוב, שאני כמחזיק תיק צור הדסה לא שותף לה ולא שומעים את דעתי. אם לא נהיה מעורבים ייבנו פה בתים בניגוד לרצוננו או יספחו אותנו לירושלים", הוא הצהיר. הא הזכיר כי המועצה קידמה השקעה גדולה באולם ספורט ביישוב, שצפוי להיחנך בחודש מאי 2020.

תכנית שכונת המע"ר בצור הדסה (הדמיה: משרד השיכון)

מיצוי המהלך

 

סגן ראש הוועד המקומי, יאיר קמייסקי, התעמת עם מגנזי בישיבה ודרש ממנו לעמוד על הדרישות בתכנית המתאר המאושרת ליישוב, ובהן פתרון תחבורתי ראוי ופתרון הביוב על בסיס מכון הטיהור המורחב בנתיב הל”ה, ולשנות את אופן החישוב של מספר הנפשות ביח"ד ביישוב של משרד השיכון.

לדברי קמייסקי, משרד השיכון מחשב כי ביח"ד בצור הדסה מתגוררים 3.5 נפשות בעוד שלפי נתוני הוועד המקומי בכל יח"ד מתגוררים 5 נפשות, הבדל של כ-50%. מגנזי הבטיח כי גם הנושא הזה יעלה בדיונים מול משרד השיכון.

מגנזי חזר ואמר בפגישה כי המהלך שהובילה עמותת התושבים של צור הדסה בראשותו של קמייסקי ב-20 השנים האחרונות, אשר עיכב את הבנייה במתחם המקב"ת במשך יותר מ-15 שנה, מיצה את עצמו וכי יש לצאת למהלך חדש שבמרכזו משא ומתן עם משרד השיכון. “השאלה היא', אם אני מתנגד לכל דבר? המינהל והמחוז לא סופרים גדולים מאיתנו... אנחנו נמצאים בשלב שמשרד השיכון נותן לנו אפשרות ואנחנו יכולים לנהל מו"מ", אמר מגנזי.

"לא אתן ליחידת דיור אחת לקום בלי מסלול עוקף". שלומי מגנזי

הקמת מינהלת

 

לדברי מגנזי, ההנהלה הבכירה של משרד השיכון מטפלת כיום בעתיד צור הדסה, והיא כוללת את הסמנכ"ל הבכיר גדי מארק ואת האדריכלית הראשית, ורד סולומון ממן. “זו פעם ראשונה שהמתכננת הראשית של משרד השיכון מעורבת... שנכנסים מולנו להליך מזורז כדי לראות מה ניתן לעשות מבחינה תכנונית ואיך לקחת את הדבר הזה ולהתאים אותו לצרכים שלנו".

מדבריו של מגנזי עולה כי לנוכח ההתפתחויות האלה הוא מעוניין לקדם מספר מהלכים ובהם: תגבור הוועד המקומי של היישוב באנשי מקצוע מתחום התכנון, הבנייה והתשתיות כדי שיוכלו לייצג את האינטרסים של היישוב מול תכניות משרד השיכון, העברת החלטה במליאת המועצה שניהול כספי הפיתוח של היישוב יוטל על החברה הכלכלית מטה יהודה הנמצאת כיום תחת אחריותו, ושחרור של הרשאות לפיתוח מבני ציבור ביישוב שמעוכבות במשרד השיכון בהיקף של 15-17 מיליון שקל.

"אני אומר שלא אתן ליחידת דיור אחת לקום בלי מסלול עוקף לכספים שמגיעים ליישוב", הכריז מגנזי, “הדרך היחידה היא להקים מינהלת כדי לעקוף את המליאה ולבצע את כל הפעולות האלה דרך החברה הכלכלית... הציבור זכאי לקבל את התנאים שמגיעים לו כתושבים ביישוב, מי שיפקח על הבנייה זה אנחנו... את כספי הפיתוח של שכונת הסנסן לא אנחנו ניהלנו ולכן לא נשאר כלום".

3000 יח"ד בשכונות החדשות. מתחמי הבינוי העתידיים בצור הדסה (מסומנים בקו כחול)

תכנית המתאר מחייבת

 

קמייסקי העיר למגנזי כי "הבטחות של משרד השיכון זה קרח על המים", וכי לאיש אין סמכות לחרוג מתכנית המתאר המאושרת ליישוב שקובעת כי לא יהיה איכלוס ללא פתרון תחבורתי ופתרון ביוב. גם יו"ר הוועד, דלית רוסו, ביקשה להבין ממגנזי מה המעמד שהוא מייחס לתכנית המתאר.

"תכנית מתאר היא עובדה מוגמרת, השאלה היא הפרשנות", הגיב מגנזי, "כל מה שאני רוצה זה להיות מעורב בתכנון, שכל החלטה תתקבל בלי שתהיה מעל הראש שלנו, להתנהל כאילו מחר אנחנו מתנתקים ממטה יהודה".

מגנזי הודה כי במו"מ יהיה צורך להגיע לפשרות אך אמר כי יעמוד על שינויים בתוואי של קטע כביש 375 המפריד בין צור הדסה הוותיקה לשכונות שייבנו במקב"ת (בחינה נוספת של שיקוע הכביש, הגבלת המהירות והצבת רמזורים), הגדלה ניכרת של השטח המיועד למסחר ותעשייה על חשבון שטחים שמיועדים כיום לדיור מוגן, שלביות ביצוע מול תשתיות הביוב וקידום כביש 39.

 נדרוש ממטה יהודה "דמי מזונות". קמייסקי 

ארנונה עסקית

 

קמייסקי, דרש לשנות את תכנית המתאר ולהמיר חלק מיחידות הדיור שבתכנית לשטחי תעסוקה. הוא טען כי ללא צעד כזה עתיד היישוב לקרוס משום שההכנסות הצפויות לפי התכניות הקיימות נמוכות מאוד ביחס לנדרש.

קמייסקי הדגיש כי צור הדסה תסרב להיפרד ממטה יהודה ללא "דמי מזונות". “תכנית המתאר מקצה היקף הכנסות מארנונה עסקית ומסחרית שהוא רבע מהצרכים של היישוב. המועצה מכניסה היום 7500 שקל לנפש מהכנסות שונות כולל ארנונה עסקית. במצב של גירושין מהמועצה אנחנו נדרוש 10-25 אחוז מהכנסות המועצה מכל הארנונה העסקית שלה כיום".

על כך אמר מגנזי כי המצב הנוכחי שבו יש שיתוף פעולה בין ראש המועצה האזורית מטה יהודה לבין סגן ראש המועצה וממונה על תיק צור הדסה, הוא מצב שלא היה מעולם. "הדרך הנכונה היא לגשת לתהליך הזה עם הסכמה כמה שיותר רחבה, לתכנן את היישוב עם שמירה על האופי הכפרי. ההסכם יוצג שיהיה מוכן לפני חתימה. אני רוצה שהכל יהיה לפי תכנית המתאר, המאבק הוא על הפרשנות. אמשיך לעמוד על העקרונות שלנו".

בתום הישיבה הדגישו חברי הוועד המקומי כי הוועד ידון בדבריו של סגן ראש המועצה ויחליט לאן הוא רוצה להגיע, “אם לאמץ את הגישה של שלומי או לאמץ גישה אחרת".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?