דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה: אין שינוי בעמדתנו ביחס למעמדה העצמאי של צור הדסה

                                      

במועצה האזורית מטה יהודה אמרו השבוע כי אין שינוי בעמדת המועצה ביחס למעמדה העתידי של צור הדסה. הדברים נאמרו בהמשך למועד הדיון המתקרב של הוועדה הגיאוגרפית ירושלים בשאלת מעמדו של היישוב הגדול ביותר במטה יהודה. בעמותת התושבים של צור הדסה מבקשים לקיים בדחיפות דיון בנושא.

כזכור, לפני כחודשיים (4.3) התקיימה ישיבת הוועדה הגיאגרפית ירושלים שדנה בעתיד מעמדו של היישוב צור הדסה, שהוא כיום היישוב הגדול ביותר בישראל, הנמצא במסגרת של המועצה האזורית ומנוהל על ידי ועד מתנדב.

יו"ר הוועדה הגאוגרפית, רות יוסף, אמרה בישיבה כי האופציה של סיפוח צור הדסה לירושלים לא נמצאת בשלב זה על השולחן אך אין להסיק מכך, שבמידה ולא יימצא כל פתרון אחר, ההצעה לספח את צור הדסה לירושלים לא תחזור ותעלה כאפשרות.

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, אמר בישיבה כי המצב הנוכחי שבו מועצה אזורית צריכה לנהל יישוב בן 11 אלף תושבים אינו יכול להימשך. ויזל הדגיש כי מטה יהודה תתנגד בתקיפות לניסיונות לספח את צור הדסה לירושלים ועל ועדת הגבולות לפתור את הבעיה באמצעות הכרזת צור הדסה כרשות מקומית נפרדת או באמצעות מתן משאבים מתאימים למטה יהודה כדי לנהל את היישוב בנפרד משאר היישובים במועצה.

ויזל אמר כי במהלך ארבע השנים האחרונות הוא חזר ובדק את האפשרות להקים אגף נפרד במטה יהודה שיעסוק בענייני צור הדסה, אך לדבריו האפשרות הזו אינה מעשית מסיבות טכניות.

נציג משרד השיכון, מתכנן המחוז, אילון ברנהרד, הפתיע את הנוכחים בדיון, כאשר אמר כי המצוקה של היישוב צור הדסה מובנת למשרד השיכון וכי המשרד נוהג בצור הדסה באופן שונה מאשר יישובים אחרים בארץ. לדוגמא, סיפר ברנהרד, שתשתיות בצור הדסה מוצגות לוועד המקומי לצורך קבלת אישור, וזאת למרות שאישורים כאלה ניתנים רק על ידי רשות מקומית מוכרת. הוא חיזק את הדוברים שלפניו והדגיש כי על משרד הפנים למצוא פתרון לניהול היישוב, והמצב הנוכחי של ועד מקומי מתנדב אינו יכול להימשך.

נציג הוועדה המחוזית ירושלים, סגן מתכננת המחוז, חן פרנקל (שגדל ומתגורר בצור הדסה) אמר בישיבה כי הוועדה המחוזית ירושלים לא הייתה מאשרת היום את תכנית המקב"ת (מכרז קרקע בלתי מתוכננת) בצור הדסה. פרנקל ציין כי מבחינה תכנונית הוועדה המחוזית רוצה לראות יישוב בעל אופי כפרי בין שתי הערים הגדולות, ירושלים ובית שמש, וכי הוועדה אינה רואה את ההיתכנות של הקמת שטחי מסחר ותעסוקה נרחבים באזור צור הדסה וזאת לאור המיקום הבעייתי של היישוב. הוא חיזק את דברי קודמיו על הצורך למצוא פתרון ליישוב במסגרת של המועצה האזורית מטה יהודה, וזאת בכפוף להסדר מוניציפלי ראוי.

נציג עמותת "תושבים למען צור הדסה", עו"ד אמיר זהר, אמר כי צור הדסה הוקמה כמרכז שירותים של אזור המזלג והיא חלק בלתי נפרד מהמועצה האזורית. הוא ציין כי היישוב מחובר בעבותות למטה יהודה, רבים מתושבי היישוב עובדים במועצה, ותלמידי אזור המזלג לומדים במוסדות החינוך של היישוב. זהר טען שאין סיבה להפוך את צור הדסה ליישוב עצמאי וכי כל הפתרונות לניהול היישוב ניתנים לביצוע במסגרת המועצה האזורית, וזאת באמצעות אגף נפרד במועצה והקמת חברה כלכלית ייעודית.

זהר עמד על כך שבמידה וצור הדסה תופרד ממטה יהודה עליה לקבל חלק מהכנסות הארנונה המניבה. ההצעה זכתה לתגובה חריפה מצידו של ראש המועצה שהצהיר כי מטה יהודה לא תסכים למסור מ"ר אחד בנוי לרשויות אחרות.

יו"ר הוועדה, רות יוסף, סיכמה את הישיבה ואמרה כי הוועדה מעוניינת להחליט בתוך פרק זמן של חודשים ולא של שנים. היא ציינה כי במידה והוועדה תמליץ על הקמת רשות עצמאית בצור הדסה, ההחלטה תבוצע באופן מיידי והיישוב יועבר לניהול של ועדה ממונה למשך 4-5 שנים. היא ביקשה מהנוכחים בישיבה להגיע לישיבה הבאה, שתתקים במהלך חודש מאי, עם הצעות מעשיות לפתרון.

יו"ר עמותת התושבים בצור הדסה, יאיר קמייסקי, אמר השבוע: “צוות אנשי המקצוע מטעם עמותת תושבים למען צור הדסה, ביצע בשבועות האחרונים עבודת עומק בנושא זה ואף הכין מסמכים להצגה בפני הוועד המקומי לדיון שהיה אמור להתקיים לפני שבוע וחצי, אך בוטל ברגע האחרון. לאור תחילת חזרת הדיונים של ועדות הגיאוגרפיים אנו נמצאים בסד של זמנים המחייב אותנו לקיים תהליך התייעצות פנימית בוועד בנושא ובהקדם ואף לשתף את ציבור בתהליך זה". הוא ביקש לזמן בדחיפות דיון בנושא זה בוועד.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: “אין כרגע חדש בנושא ולא נקבע לוח זמנים להמשך התהליך, מטה יהודה הציגה את עמדתה ומאז אין שינוי”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?