דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתכננת המחוז: אין סיכוי לפיתוח תעסוקתי בצור הדסה

הוועדה הגיאוגרפית ירושלים בראשותה של רות יוסף התכנסה בשבוע שעבר לדיון נוסף בעתידה המוניציפלי של צור הדסה. במהלך הדיון התברר כי במשרד הפנים מתנגדים באופן נחרץ להקמת מועצה מקומית בצור הדסה, וגורסים כי היישוב צריך להתנהל במסגרת המועצה האזורית מטה יהודה, מנגד, במשרד השיכון דורשים להקים בצור הדסה רשות מקומית עצמאית בהקדם.

הדיון נפתח בדברי היועץ המוניציפלי של ועד צור הדסה, ג'וש גולדשמיד, שאמר כי המצב הנוכחי לא יכול להימשך, וכי מתן עצמאות לצור הדסה יחייב את היישוב לפעול באופן מיידי לפיתוח של מנועי צמיחה, כי אחרת, "עדיף לא להקים אותה כיישוב עצמאי".

מתכננת מחוז ירושלים של מינהל התכנון, שירה תלמי-בבאי, הביעה התנגדות נחרצת להקמת מועצה מקומית בצור הדסה: “יש פה חגיגה גדולה של עצמאות, וזו שגיאה...בעתיד אין סיכוי יישוב בלב הליבה השמורה של הרי ירושלים, אין סיכוי לפיתוח תעסוקתי ותעשייתי...שלא יהיו פה אשליות...למה אי אפשר להקים מחלקה בתוך מטה יהודה? ”. היא הוסיפה שהבנייה העתידית בצור הדסה תהיה בנייה רוויה, דבר שעשוי להוריד את הדירוג הסוציו-אקונומי של היישוב.

מול דברים אלה הציג מתכנן המחוז של משרד הבינוי והשיכון, אילון ברנהרד עמדה הפוכה: “ברור שהיישוב צריך להיות יישוב עצמאי מבחינה כלכלית, צריך אופטימיות כדי להאמין בזה, אנחנו מאמינים שצור הדסה נמצאת במיקום מצויין עם הרבה יתרונות".

  

צור הדסה - מבט ממרכז היישוב

ברנהרד טען כי בעתיד יוקם כביש 39, ולאורכו תנוע רכבת קלה בין בית שמש לאזור מלחה. "הרחבת כביש 39 כבר מתוקצב ולכביש 375 יש כבר תקציב להרחבה מכביש 60 עד צור הדסה, הבדידות הזוהרת לא תימשך...”.

ברנהרד אמר כי לפי חישובי משרד השיכון מתוכננים בצור הדסה 70 אלף מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה. ההערה שלו זכתה להתנגדות חריפה מצד רות יוסף, שאמרה כי משרד השיכון מנפח באופן מלאכותי את השטח המיועד למסחר, ומונה בתוכו שטחים של דיור מוגן המוגדרים כשטחים למגורים.

רות יוסף: “אני אומרת לך שזה לא מספיק, עשיתם מאמץ וזה קצת מעט, צריך לעזור לצור הדסה להיות עצמאית...לא חושבת שמשרד הפנים האוצר או השיכון יכולים להבטיח דבר כזה".

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל אמר בדיון כי יש להקים בצור הדסה רשות מקומית עצמאית באופן מיידי: “על חשבון מי אנחנו נספוג הפסדים לעוד 12 שנה? למה מחכים?...אני לא אחתום על שום מסמך כל עוד שהיישוב לא יהיה רשות מקומית, צור הדסה הוא יישוב עירוני זה לא מתאים למועצה אזורית...בואו נתקן את הטעות...תעשו איתם הסכם ארוך טווח לעשר שנים והיישוב ישגשג. זה לא רק מספרים, הוועד המקומי לא יכול לעבוד ככה, לא יכול להכיל יישוב כזה שכל היום על הראש שלי...צריך לקבל החלטות קשות ולראות איך מייצרים מקומות הכנסה".

ויזל הדגיש כי מטה יהודה לא תאפשר חלוקת הכנסות של שטחים מניבים עם צור הדסה ואמר כי ליישוב יש זמן לפתח שטחי תעסוקה ומסחר. “יש עשר שנים זמן למצוא. אולי תהיה בעיה עוד עשר שנים. זה לפני שמשרד השיכון הכניס את היד לכיס”.

יו"ר הוועד המקומי צור הדסה, דלית רוסו, הדגישה את חוסר ההיתכנות של ניהול יישוב בסדר גודל כזה על ידי ועד מתנדב. “היומיום שלנו הוא לא הגיוני...המצב הנוכחי לחלוטין לא מתקבל על הדעת". גם סגן ראש המועצה ויו"ר ועד צור הדסה לשעבר, שלומי מגנזי תמך במתן עצמאות ליישוב ובחיפוש מנועי צמיחה.

רות יוסף סיכמה את הדיון: “לא מטרידה אותנו עצם הקמת הרשות המקומית אלא איך תחיו בעתיד...אין לנו סיבה למשוך את ההחלטה, רוצים לגמור את זה מהר".

המשך הדיון בעתיד היישוב נקבע לשבוע הבא ביום רביעי (11.11.2020)

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?