דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בנובמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נבחר זוכה למרכז המסחרי החדש בצור הדסה

שכונת הסנסן בצור הדסה

רשות המקרקעין הודיעה לפני שבועיים על הזוכה במגרש למרכז המסחרי החדש בצור הדסה. היזמים החרדיים יחיאל לופיאנסקי ודוד פוטש הציעו את ההצעה הגבוהה ביותר – 14.1 מליון שקל והם הזוכים במגרש.

שטח המרכז המסחרי החדש משתרע על שלושה מגרשים צמודים בשטח כולל של 5460 מ"ר, זכויות הבנייה הכוללות על המגרש צפויות לעמוד על כ-5000 מ"ר.

למכרז הוגשו 11 הצעות ועל פי שמאות פנימית של רמ"י, הוערך שוויו ב-12.5 מיליון שקל. הזוכים הציעו 12% מעל להערכת השמאי – 14,100,000 שקל. היטל הוצאות הפיתוח עבור המגרש עומד על כ-11 מליון שקל.

תושבים בצור הדסה הביעו חשש מכניסת יזמים חרדיים ליישוב. יחיאל לופיאנסקי נמנה בין מייסדי עמותת קהילת צעירים שערי חסד ירושלים. יחיאל פוטש הוא דירקטור בחברת פלא מימושים קלנר בע"מ, שבבעלות יזם הנדל"ן מאיר פלא.

גורמי נדל"ן מקומיים הביעו פליאה על הסכום הגבוה שבו נרכש המגרש וטוענים כי קשה לראות היתכנות כלכלית למבנה המסחרי שייבנה במקום: “ההוצאות על המגרש עומדות על כ-26 מליון שקל, הוצאות הקמת המבנה המסחרי יעמדו על כ-25-30 מליון שקל. זוהי הוצאה כוללת של 51-55 מליון שקל וזה לפני שהיזמים הצליחו להשכיר אפילו מ"ר אחד", אמר יזם מקומי, “מרפאות משכירים כיום ב-75 שקל למ"ר ומשרדים משכירים ב-50 שקל למ"ר. קשה להבין את החישוב הכלכלי של היזמים שהציעו סכום כה גבוה למגרש".

   

איש הנדל"ן רוני אביטן ממשרד "נדלן טופ" בצור הדסה אמר כי בראייה לטווח ארוך העיסקה תהיה מוצלחת, במיוחד אם היזמים יקבלו זכויות בנייה נוספות. הוא ציין כי במטה יהודה מעוניינים בקידום שטחים מסחריים ביישוב. “על פניו, המחיר לצור הדסה נחשב כיקר. המחיר הסופי גבוה ב-12% מהערכת השמאי. לאחר שנפגשתי עם היזמים, הבנתי כי הם מסתכלים לטווח ארוך. העיסקה תתברר כמוצלחת אם וכאשר הם יקבלו זכויות בנייה נוספות ויש היתכנות גבוהה שזה אפשרי. ההצעה מוכיחה כי שטחים מסחריים הם היום השקעת נדל"ן מועדפת עם סיכויי הצלחה גבוהים”.

- איך אתה מתייחס לחשש של תושבים ביישוב מכניסה של יזמים חרדיים?

"כאמור, נפגשתי עם היזמים. מדובר באנשי עסקים מהמעלה הראשונה, מבינים עניין, שבונים מגורים ומסחר באזורים הכי טובים והכי אטרקטיביים במדינה. הם מדברים בגובה העיניים, אחרי שבחנו את האופי של היישוב והם מתכוונים לעשות מרכז מסחרי ברמה גבוהה והם קשובים לצרכי התושבים”.

- איך אתה מגיב להערכה שהפדיון הצפוי לא יכסה את ההשקעה במרכז החדש?

"הכל עניין של היצע וביקוש. להערכתי היזמים לא ייבנו משרדים בהיקף של אלפי מטרים אלא חללים שישמשו למסחר ומשרדים. המגמה היא ללכת על כיוון מסחרי. המחירים למשרדים יהיו 80-100 שקל למ"ר ולמרפאות 100-120 שקל למ”ר. אני יודע שכבר עכשיו יש פנייה של כמה קופות חולים ליזמים ואני מאחל להם הצלחה”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?