דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

סערה סביב מותו של צעיר מוואדי פוכין מאש צה"ל

"ניסוח בעייתי”. טיוטת המכתב כפי שהופצה עם חתימתו של יו"ר הוועד קמייסקי

סערה התחוללה במהלך השבוע האחרון ביישוב צור הדסה על רקע מותו מאש צה"ל של צעיר מן הכפר הפלסטיני השכן, ואדי פוכין. במרכז הסערה, מכתב השתתפות בצער שניסחו פעילים של קבוצת "שכנים" ועליה התנוססה באופן בולט חתימתו של יו"ר הוועד המקומי.

 

ירי שנוי במחלוקת

 

האירוע היה ביום רביעי (20.3) בשעה 22:00 לערך, בסמוך לעמדת צה"ל המוצבת בצומת הכניסה הצפונית לעיר אפרת, שהיא גם הכניסה הדרומית לבית לחם ולכפר אל-חאדר.

לפי הפרטים הראשוניים שנמסרו, חיילים שהיו מוצבים במחסום זיהו יידוי אבנים לעבר העמדה שבה הוצבו ושמעו קולות ירי ובתגובה פתחו באש לכיוון כלי רכב שנעו לעברם.

מהירי נהרג צעיר תושב ואדי פוכין, אחמד מנאסרה, בן 28, ושלושה פלסטינים נוספים נפצעו. הפצועים, שמצבו של אחד מהם מוגדר קשה פונו לבית החולים. ההלוויה של ההרוג התקיימה למחרת היום (21.3) בוואדי פוכין והתנהלה בשקט וללא אירועים מיוחדים.

למחרת בבוקר התקיים תחקיר בראשות מפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף ערן ניב, ומפקד החטיבה המרחבית 'עציון', אלוף-משנה דוד שפירא. מהתחקיר עלה שלוחם צה"ל ששמר בעמדה צבאית סמוך לצומת זיהה חשוד שיידה אבנים לעבר רכבים באזור, ופתח בנוהל מעצר חשוד שהסתיים בירי. כתוצאה מהירי נהרג החשוד ופלסטיני נוסף נפצע. נבדקת אפשרות שמדובר בחיכוך בין פלסטינים שכלל יידוי אבנים.

ילד חמוד שנהרג. אחמד מנאסרה

חזר מחתונה – ונורה

 

לתושבים בוואדי פוכין יש גירסה אחרת לאירוע. נאסר יעקוב, תושב הכפר העובד ביישוב צור הדסה, סיפר ל'בקיצור' כי ביום רביעי בערב הייתה חתונה של משפחה מוואדי פוכין שהתקיימה בבית לחם.

"ראיתי את הילד הזה שמח ורוקד, גמרו את החתונה, הכל בסדר, לקחו את האוטו שלהם ונסעו הביתה. כשהגיעו לצומת, ראו לפניהם רכב קטן מסוג גולף. לאוטו הייתה איזו בעיה. היו שם זוג מהכפר נחלין עם שתי הבנות הקטנות שלהם, שחזרו הביתה אחרי ביקור באזור בריכות שלמה. הנהג של הגולף ירד מהאוטו שלו ואז ירו בו. אשתו יצאה מהרכב והתחילה לצעוק תעזרו לי. הגיע הרכב של הילדים שלנו, ארבעה ילדים, הם היו מופתעים, ירדו מהאוטו, אספו את הפצוע ונסעו לכיוון בית החולים בבית לחם. במקום נשאר הבחור שנהרג, הוא רצה לעזור למשפחה כדי להחזיר אותם לבית שלהם. ואז הוא נורה, קיבל ששה כדורים בחלק העליון של הגוף. זה כל הסיפור. לא זרק אבן, לא עשה כלום, לא עשה בעיות, הוא רק התקדם לאוטו כדי לעזור לאנשים שנתקעו בדרך".

"בכפר לא מאמינים מה שקרה", ממשיך יעקוב, “אם היה חס וחלילה אדם שעושה בעיות אולי היו מאמינים, אבל כולנו מכירים אותו, ילד חמוד...אנשים לא מבינים, חושבים שהם חולמים...המצב קשה, בחור חוזר הביתה, ראה בעיה בדרך ופתאום נהרג".

 

המכתב שעורר ביקורת

 

הידיעה על מותו של אחמד מנאסרה התפשטה במהירות בצור הדסה. קרובי משפחה של ההרוג עובדים ביישוב, חלקם כעובדי הוועד, וגם ההרוג עבד ביישוב בעבודות בנייה שונות. תושבים המכירים מקרוב את קרובי המשפחה התקשו להאמין כי היה מעורב בנסיון לפגוע בחיילי צה"ל.

חיים וייס, פעיל בקבוצה העוסקת בחיזוק הקשר בין ואדי פוכין לבין תושבי צור הדסה, יזם מכתב השתתפות בצער, הכתוב בעברית ובערבית, והחל מחתים עליו תושבים מהיישוב. טיוטת המכתב פורסמה בין השאר בקבוצת הווטסאפ של קבוצת "שכנים", שגם היא פעילה בקשר עם תושבי ואדי פוכין. בשלב שבו פורסמה הטיוטה היו עליה 122 חתימות, כשהראשונה בהן, והבולטת ביותר, היא של יו"ר הוועד המקומי, יאיר קמייסקי.

להלן נוסח המכתב: “אנו תושבי ותושבות צור הדסה והסביבה, מזועזעים וכואבים את הריגתו של אחמד מנאסרה בידי חיילי צה"ל בשעה שביקש להגיש עזרה לפצועים. אנו מבקשים להשתתף באבלם הכבד של שכנינו וחברינו: הוריו ג'מאל וואפא, אחותו הדיל, אחיו עיסא ועבד אל רחמן, וכל משפחתו המורחבת ותושבי ואדי פוכין. אללה ירחמו".

המכתב הופץ בקבוצות הווטסאפ השונות בצור הדסה במקביל הופץ סרטון שבו מבכה אמו של ההרוג אותו מכנה אותו "שהיד" ומייחלת ל"סוף הכיבוש". עד מהרה פרץ גל מחאה ברשתות החברתיות ביישוב על רקע הטענה כי המכתב חד-צדדי ומוציא את דיבת צה"ל, ועלתה דרישה כי יו"ר הוועד יסיר את חתימתו מהמכתב.

בתגובה לביקורת אמר קמייסקי: “פנה אלי אמיר אזרחי ואמר כי רוצים לנחם את המשפחה. אמרתי לו שאפשר לצרף אותי אפילו בתואר שלי כיו"ר הוועד. יוזמי המכתב הכינו טיוטות. ביום שישי, לקראת הצהריים, נחשפתי לנוסח המכתב ואמרתי שעל הנוסח הזה אני לא חותם. עד אז הספקתי להתקשר לעובדים שלנו מהכפר ולדבר איתם ולהרגיע. הצעתי נוסח אחר הרבה יותר מכבד שלא מערב את חיילי צה"ל. לפי מיטב ידיעתי המכתב לא נשלח עד היום, כך שמדובר בסערה בכוס מים".

פעילת הציבור, שלי ירמיהו, טענה השבוע כי התגובה הראשונית של קמייסקי היתה כי הוא עומד מאחורי נוסח ההודעה. “רק לאחר שהתפתחה סערה רחבה בקבוצות הווטסאפ ביישוב, וחברת הוועד, דלית רוסו הבהירה כי הנוסח אינו על דעתה, התברר שיאיר לא ראה על מה חתם".

“על הנוסח הזה אני לא חותם". קמייסקי

"מדובר בהרג בשוגג"

 

יוזם המכתב, חיים וייס, אישר כי המכתב עדיין לא נמסר למשפחה האבלה וכי הוא יימסר ידנית בימים הקרובים. לדבריו, אכן עם פרסום טיוטת המכתב היו מי שביקשו להסיר את חתימתם ממנו אך אחרים הצטרפו, ונכון ליום שלישי השבוע (27.3) חתומים על המכתב 145 איש, מצור הדסה והסביבה.

"אנחנו מדברים בשמנו, ולא בשם צור הדסה..", הסביר וייס, "אנחנו מכירים את ג'מאל באופן אישי והוא אדם יקר לנו, כרגע אין ויכוח כי הבן שלו לא היה מעורב בשום אירוע ושהוא נורה בטעות. צה"ל הכריז על הדבר הזה כבר יום אחרי האירוע. הגדירו זאת כ'כשל מבצעי'. אף אחד לא טוען שאחמד היה מעורב בנסיון לפגוע בחיילי צה”ל. הסיפור הזה מלא חורים כרימון, אני מקווה שמצ"ח יחקרו את האירוע הזה, כי מדובר בהרג, ולא רק בהרג של אחמד אלא יש גם את עימאד שפצוע קשה וגם הוא נורה מאש צה"ל וגם שם לא ברור מה קרה. יש פה חבר שהבן שלו נהרג ואנחנו מביעים השתתפות בצער כי מדובר בעניין אנושי, מעבר לשאלות פוליטיות אדם נהרג בשוגג...לא משנה איך תגדיר את זה...ואנחנו מביעים צער על כך, לא מבין את הקושי בזה".

יש לציין, כי במהלך השבוע שחלף מאז האירוע ניסה 'בקיצור' לקבל את תוצאות החקירה שנפתחה על ידי המשטרה הצבאית או את פרטי התחקיר המלאים, אך הנסיונות הללו עלו בתוהו.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?