דלג לתוכן העמוד
יום שני, 13 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

צור הדסה: מתיחות בוועד על רקע הדיון בוועדה הגאוגרפית

“גדילתה של צור הדסה צריכה להביא גם לעצמאות". מזכירות ועד צור הדסה

פעילי ציבור ביישוב צור הדסה התבטאו בחריפות במהלך השבוע האחרון וזאת על רקע הדיון הצפוי בוועדה הגאוגרפית בנושא עתידו של היישוב. החששות מכך שהדיון יתמקד בשאלת הסיפוח של היישוב לעיר ירושלים הלהיטו את הרוחות ואף גרמו לעימותים גלויים בין נבחרי הציבור.

כזכור, פירסם 'בקיצור' בשבוע שעבר ידיעה על כך שהוועדה הגאוגרפית ירושלים יו"ש ושפלה של משרד הפנים תדון בחודש הבא (4.3) בעתידו של היישוב צור הדסה. הידיעה על הדיון בוועדה עוררה דאגה בקרב פעילי ציבור ביישוב, החוששים כי הוועדה תקדם את שינוי מעמדו המוניציפלי באופן חד-צדדי ותפעל לסיפוח היישוב לירושלים.

 

אי אפשר להמשיך ולהתנהל כך". דלית רוסואי אפשר להמשיך ולהתנהל כך". דלית רוסו

בתגובה לפרסום הפיצה יו"ר ועד היישוב, דלית רוסו, מכתב ובו טענה כי הדיון בוועדה הגאוגרפית הוא המשך התהליך שהחל יו"ר הוועד הקודם, שלומי מגנזי, ב-2017 שמטרתו שינוי מעמדה המוניציפלי של צור הדסה וזאת לצורך קבלת תקציב ייעודי ליישוב גדול והקמתה של מנהלת שתאפשר את ניהולו של יישוב בסדר גודל שכזה. "לפני מספר ימים הגיעה שמועה כי אחת האופציות בדיון היינה סיפוח היישוב לירושלים. קיימת הסכמה ברורה בין ראש המועצה וסגן ראש המועצה כי לא תהיה הסכמה לאופציה זו בשום פנים ואופן", הדגישה רוסו.

על גופתנו המתה". רובי ליאון

על גופתנו המתה

 

ראשון המתבטאים בנושא היה רובי ליאון, אחד מנציגי צור הדסה במליאת המועצה האזורית מטה יהודה (לצור הדסה יש שלושה נציגים במליאה), אשר ביום שישי האחרון, מיד לאחר פרסום הידיעה על הדיון הצפוי בשבועון 'בקיצור', יצא בהכרזה תקיפה.

"צור הדסה תפעל ותגיע לעצמאות מוניציפלית. לא כילדה יתומה ולא כאישה עגונה. מוטב לכולנו שתהפוך לרשות אוטונומית בתוך מטה יהודה במודל מסודר ומוסדר, מתוקצב ומנוהל. מי שמבין ומתמצא ברזי ניהול מוניציפלי יודע כי זהו המתווה ההגון, ההוגן וההגיוני", כתב ליאון, "כל פעולה המנוגדת להליך הנדרש תהווה גניבת דעת ובגידה בציבור התושבים על כל המשתמע מכך. צור הדסה לא תסופח לירושלים. בשום מצב. על גופותינו המתה!...אני צופה כי נכונו לנו ימים מורכבים ומאבק קשה. זה הזמן לצופף את השורות להירתם ולהתגייס לקרב הבלימה להרס היישוב".

מאוחר יותר פנה ליאון במכתב רשמי לראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, וביקש ממנו להצהיר באופן פומבי ורשמי כי המועצה האזורית מטה יהודה תתנגד לסיפוח ותעמיד משאבים הכוללים סיוע משפטי, תכנוני ומנהלתי הנדרש למאבק ביוזמה כזו, לרבות פנייה לבג"ץ במידת הצורך.

חוסר הבנה של תפקיד היו"ר". יאיר קמייסקי

פגיעה חמורה בוועד

 

סגן ראש הוועד, יאיר קמייסקי, המשמש גם כיו"ר עמותת התושבים צור הדסה אשר בעבר ניהלה מאבקים מוצלחים כנגד הכוונות להקים את העיר "בת הרים", וכנגד הכוונה לבנות במתחם המקב"ת, פירסם הודעה שבה תקף את התנהלותה של יו"ר הוועד, דלית רוסו, ואת החלטתה שלא לעדכן באופן מיידי את חברי הוועד על הדיון הצפוי: "החלטתה של דלית לא לעדכן את הוועד בסוגיה כל כך קריטית לעתיד הישוב היא לא רק חוסר הבנה של תפקיד יו"ר הוועד אלא פגיעה חמורה ביכולת חברי הוועד לקבל החלטות כמייצגי הציבור ואמון הציבור בנבחריו".

קמייסקי טען כי בניגוד למשתמע מהודעתה של רוסו, הוועד הקודם לא הסמיך את היו"ר הקודם, מגנזי, לפעול לשינוי מעמדו המוניציפלי של היישוב ולדבריו: "זה לא סוד ששלומי היה היחיד מבין כל חברי הוועד שתמך בהפיכת צור הדסה למועצה מקומית למרות הנתונים שהוצגו ולאור כך גם לעולם לא התקבלה החלטת ועד בנושא של שינוי מעמדה המוניציפלי של צור הדסה".

"לאור כך אני דורש שיתקיים דיון פתוח בנושא בוועד כולל הצגת עמדות מנוגדות לתפיסה של עצמאות לצור הדסה וזאת עוד לפני הדיון בוועדה", סיכם קמייסקי.

 

מתנגדים לסיפוח

 

בתגובה לפניית 'בקיצור' אמרה רוסו: “כפי שברור לכולנו, צור הדסה אינה דומה לשאר ישובי המועצה - ובמימדיה הנוכחיים והעתידיים - אינה יכולה להמשיך ולהתנהל בדרכה הנוכחית. גדילתה של צור הדסה למימדיה המיועדים על פי תוכנית המתאר המאושרת - בהכרח צריכה להביא גם לעצמאותה... עמדתנו בוועדה הגאוגרפית המתעתדת להתכנס, היא כי צור הדסה שואפת לעצמאות - אך זאת רק לאחר שכל התנאים לקיומה העצמאי יתממשו ועל כך שלומי מגנזי, היום בתפקיד סגן ראש המועצה, ואנוכי עמלים באמצעות חברה מקצועית שוועד הישוב גייס לגיבוש מסמך יעודי לנושא. השמועה בעניין אופציית סיפוח צור הדסה על הפרק אינה כלל עומדת על הפרק. באם הצעה שכזו תעלה על הפרק אנחנו נתנגד לה בכל לשון ונצא למאבק הנדרש בכל הכוח".

בתחילת השבוע עדכן הנציג במליאה, רובי ליאון, כי ראש המועצה, ניב ויזל, התחייב בפניו שהמועצה תתנגד לסיפוח היישוב לירושלים. "בשלב זה בכוונתנו להמתין לדיון בוועדה והלגיב בהתאם", סיכם ליאון.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?