דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 15 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קולות צורמים

תושבי שכונת הסנסן בצור הדסה סובלים מקריאות המואזין בוואדי פוכין ודורשים לנקוט בצעדים כנגד הכפר

הרמקולים מכוונים לכיוון צור הדסה. צריח המסגד בוואדי פוכין

קריאות המואזין הבוקעות מהמסגד בכפר ואדי פוכין מטרידות את תושבי שכונת הסנסן בצור הדסה וחלקם דורשים לנקוט בצעדי תגמול כלפי הכפר. תושבי שכונת הסנסן גילו למגינת ליבם שבחודשים האחרונים הווליום של המואזין הוגבר בצורה קיצונית ותושבים רבים מתעוררים מדי לילה בארבע בבוקר לשעה שלמה של תפילות וקריאות המואזין.

הכפר ואדי פוכין שוכן בוואדי קטן, קסום ופורה הנמצא בין היישוב צור הדסה לבין העיר ביתר עלית. צור הדסה נמצאת בתוך שטחי ישראל ואילו הכפר והעיר ביתר עלית נמצאים בשטחי יהודה ושומרון. ואדי פוכין נמצא בשטח B, שבו הבטחון שמור בידי צה"ל ואילו השליטה האזרחית נמצאת בידי הרשות הפלסטינית.

ייחודו של הכפר הקטן הוא בעיבוד של שטחי החקלאות העתיקה, המבוססת על בריכות אגירה של מי גשמים, מעיינות מקומיים וטרסות חקלאיות. הכפר ננטש במהלך מלחמת העצמאות אך בשנת 1972 הורה שר הבטחון דאז, משה דיין, לאכלס את בתי הכפר, וזאת כדי לחדש את העבודה החקלאית העתיקה במקום. תושבים ממחנה הפליטים דהיישה נענו להצעה, וכ-400 מהם עברו להתגורר בכפר והחלו עוסקים בחקלאות. במהלך השנים גדל מספר התושבים בכפר וכיום הם מונים כ-1500 איש.

 

אירועים קשים

 

במהלך השנים שמרו תושבי ואדי פוכין על מערכת יחסים הדוקה עם תושבי צור הדסה. רבים מתושבי הכפר עובדים ביישוב, חלקם כעובדי הוועד המקומי וחלקם כקבלנים פרטיים. במשך שנים הכפר סיפק לתושבים בצור הדסה ירקות ופירות טריים.

אולם, בשנתיים האחרונות עומדים הקשרים שבין תושבי ואדי פוכין לתושבי צור הדסה למבחן בשל כמה אירועים קשים. בחורף שלפני כשנה וחצי ירדו גשמים רבים, ובגלל בעיות ניקוז של שכונת הסנסן הוצפו בתים בכפר באופן חמור. במאמצים רבים של ועד היישוב צור הדסה נמצא פתרון לעניין, נחפרו ניקוזים ובחורף האחרון הבעיה לא חזרה על עצמה.

בחודש מרץ האחרון, נורה למוות צעיר מוואדי פוכין, אחמד מנאסרה בן ה-22, על ידי חיילים ששמרו בעמדת מחסום. לפי עדויות של תושבי ואדי פוכין, מנאסרה חזר ממסיבת חתונה שהתקיימה בבית לחם, עצר כדי לעזור למשפחה שהמכונית שלה נתקעה בצומת סמוכה לעמדת צה"ל. במהלך הסיוע למשפחה הוא נורה מספר פעמים מסיבה לא ברורה. דובר צה"ל מסר אחרי האירוע כי, "לוחם צה"ל ששמר בעמדה צבאית סמוך לצומת זיהה חשוד שיידה אבנים לעבר רכבים באזור, ופתח בנוהל מעצר חשוד שהסתיים בירי. כתוצאה מהירי נהרג החשוד ופלסטיני נוסף נפצע. נבדקת אפשרות שמדובר בחיכוך בין פלסטינים שכלל יידוי אבנים”. תחקור האירוע נמסר למשטרה הצבאית אך דו"ח התחקיר מעולם לא פורסם.

כמו כן, הכפר ואדי פוכין, סובל מהתנכלויות כנופיות בריונים של "נערי גבעות", היוצאות ככל הנראה מאזור גוש עציון וחברון, ופושטות על חממות הכפר, פוגעות בגידולים החקלאיים ומאיימות על התושבים המפוחדים.

כל אלה מגבירים את המתיחות שבין תושבי הכפר לבין תושבי ישראל ואפשר שתרמו למתיחות ולסרבנות להתחשב במצוקתם של תושבי שכונת הסנסן.

 

נסיון להידבר

 

תושב השכונה מספר כי עוד במהלך חודשי החורף, כאשר חלונות הבתים בסנסן היו סגורים נוצר שיתוף פעולה בין תושבים מהסנסן לבין תושבי הכפר במטרה לקדם שכנות טובה, ובין הנושאים שנדונו היה גם עניין המואזין. במהלך ביקור של תושבי הסנסן בכפר התברר שבתי הכפר הממוקמים בכיוון של צור הדסה סובלים בצורה קיצונית מהמואזין ואילו בבתים הסמוכים למסגד כמעט ולא שומעים אותו, וזאת מכיוון שהרמקולים מכוונים לעבר צור הדסה ולא לעבר מרכז הכפר.

כאמור, ההידברות בין התושבים הובילה לכך בשנה האחרונה הקפידו במסגד שלא להגביר את עוצמת הרמקולים, אך לאחרונה השתנתה המגמה וגורמים בתוך הכפר או מחוצה לו מגבירים את העוצמה עד שהיא הופכת למטרד. כל הניסיונות להידבר עם הנהגת הכפר הוכשלו על ידי גורמים שמסרבים להנמיך את עוצמת הווליום ואת כיוון הרמקולים לעבר הישוב.

ל'בקיצור' הגיעו עדויות שטוענות כי בחודשים האחרונים הרמקולים בכפר הפסיקו לשדר את דבריו של האימאם המקומי והחלו לשדר את דברי המואזין ממסגד בבית לחם. לפי עדויות אלה, הדרשות שמשודרות נעשו קיצוניות יותר. תושבים בסנסן טוענים כי מדובר בהנחיה של גורמים ברשות הפלסטינית שעינם צרה ביחסים הטובים שנוצרו בין הכפר לבין תושבי צור הדסה ועתה הם מעוניינים להלהיט את הרוח הלאומנית הכפר.

בתחילת השבוע, בעקבות חג הקורבן, שידרו הרמקולים של המסגד את קריאת המואזין החל מהשעה ארבע לפנות בוקר ובמשך כשעתיים רצופות. תושבים משכונת הסנסן פנו ליושב ראש הוועד, יאיר קמייסקי, ואף פרסמו מספר עצומות זועמות הדורשות מוועד היישוב להתנות את העסקתם של תושבים מוואדי פוכין בהנמכת עוצמת הרמקולים.
מול טענות אלו ניצבו מספר תושבים בצור הדסה שקראו להימנע מפעולות מתריסות מול תושבי הכפר ולהמשיך בנסיונות ההידברות.
קמייסקי טען בתגובתו כי בעיית הרעש הייתה צפויה מראש (עוד בשלבי הקמת שכונת הסנסן) וכי המבנה הטופוגרפי שבו נמצא הכפר, גורם להגברה משמעותית של עוצמת הקול הבוקע מרמקולי המסגד. לדבריו, הוא נפגש עם מנהיגות הכפר ומספר רמקולים הוסרו מראש המסגד.

דבריו של קמייסקי התקבלו בחוסר אמון על ידי מרבית תושבי הסנסן ואחדים מהם מיהרו לצלם את הצריח של המסגד, אשר עליו עדיין מתנוססת מערכת רמקולים המופנית לכיוון צור הדסה.
תושב השכונה: "לצערנו כל נסיונות ההידברות לא הצליחו. אני מאמין שסנקציות, או אפילו איום בסנקציות יכולים להשפיע על אותם גורמים בכפר שדואגים לכך שלא נישן. אני מאמין שאם חלק גדול יותר מהכפר ירגיש שהוא עלול להיפגע ניתן יהיה להגיע למצב בו יחלישו את הרמקולים משמעותית או שיכוונו אותם לעבר בתי הכפר".

מנכ"לית היישוב צור הדסה, לירז ארז, מסרה בתגובה: "פעלתי מול התושבים בכפר שגרים בסמיכות למואזין וסובלים לא פחות מאיתנו. לאחר ששוחחתי איתם והבעיה הפכה להיות משותפת הם יצאו לדבר עם המואזין. כמו כן הפעלתי את צה”ל וכוחות צבא נכנסו אתמול לכפר וטיפלו בנושא. ואכן עברנו לילה שקט. השאלה כמה זמן ישאר כך?”.

ממשטרת מחוז ירושלים נמסר כי הטיפול בכפרים הנמצאים בשטחי איו"ש נעשה על ידי צה"ל בלבד.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?