דלג לתוכן העמוד
יום שני, 25 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"שוק הנדל"ן בצור הדסה מוכיח יציבות ועוצמה"

מחירי ההשכרה ביישוב התייקרו ב-15% ויש מחסור בעשרות דירות. איש הנדל"ן רוני אביטן: ההשלכות מתקופת הקורונה שחששתי מהן – התבדו

"בחודש שעבר היו חסרות 30-40 דירות להשכרה". רוני אביטן נדל"ן-טופ

מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של מיתון עמוק, כך הכריזו כותרות העיתונים בתחילת השבוע. היקף הירידה בצריכה הפרטית ברבעון השני הסתכם ביותר מ-40%, אחוזי האבטלה נותרים ברמה של יותר מ-20% והתחושה הכללית היא שמשקי הבית בישראל מהדקים את החגורה ומצמצמים ככל הניתן בהוצאות. על רקע זה מעניין לראות כיצד מתמודד שוק הנדל"ן ביישוב צור הדסה עם המצב החדש.

כדי לקבל הסבר על השוק המקומי הלכנו לשוחח עם המתווך הוותיק והמנוסה, רוני אביטן מסוכנות רוני נדל"ן טופ, ומצאנו אותו במצב רוח אופטימי.

שוק הנדל"ן של צור הדסה נכנס אל משבר הקורונה במצב טוב למדי. בחודשים ינואר-פברואר 2020 השוק היה ערני, עם ביקוש גבוה והתעניינות רבה. עסקאות ש"בושלו" במהלך חודשים אלה הגיעו לכדי מימוש בחודש מרץ. כך שעם פריצתה של המגיפה והטלת הסגר הנרחבת, היו עדיין עסקאות שבוצעו והשוק עדיין לא חש במשבר במלוא עוזו. אך בחודשים אפריל-מאי עבר השוק סוג של "הלם".

"התחלנו את השנה טוב, אבל באפריל ובמאי עברנו תקופה לא קלה שגרמה לי לדאגה. אנשים ישבו מסוגרים בבתים, לקוחות סירבו להצעות שלי להגיע עם רוכשים פוטנציאליים מכיוון שרצו לשמור על ריחוק, כל זה גרם לירידה משמעותית בהיקף העבודה, אך למרבה השמחה השוק המקומי חזר מהר מאוד לפעילות נמרצת", אומר אביטן.

"השוק המקומי הוא דינמי, ונשען על תושבים שמעוניינים לשדרג את הנכסים שלהם בתוך היישוב", מסביר אביטן, "רוב המוכרים נשארים בצור הדסה. אנשים מכרו דירות 4 חדרים ומחפשים דירות גן, או מכרו דירות 5 חדרים ומחפשים דו-משפחתי או וילה. מי שמכר – רוצה לקנות, וכך השוק מוכיח עוצמה ויציבות".

- היכן אתה מזהה את הביקושים הגדולים?

"רוב הביקושים היום זה לדירות גן, ויש מחסור אדיר בסוג הזה של הנכסים. יש ביקוש עירני גם לדו-משפחתי ולקוטג'ים".

- מה עם וילות?

"לאחרונה תיווכתי בעסקה שבה נמכר בית במבוא ביתר, בנוי 160 מ"ר על מגרש של 500 מ"ר, מורחב ומשופץ ב-3.15 מיליון. הקונים הם זוג שחזר משהות בחו”ל. למוכרת, אמא לילדים שחיפשה להיכנס לצור הדסה, תיווכתי מיד חצי מדו-משפחתי יפיפה ברחוב כרכום במחיר של 3.35 מיליון".

- אתה מזהה תופעה נרחבת של מבוגרים הנוטשים את היישוב?

"לא הייתי אומר שמדובר בתופעה ובוודאי לא נרחבת. אמנם, רק לאחרונה בוצעו שתי עסקאות שונות של שתי וילות ותיקות ברחוב רימון אשר בעלות הנכסים, שתיהן אלמנות, ביקשו לעבור לעיר. זה קורה אבל לא מדובר בתופעה. המחיר בשתי העסקאות היה סביב 3 מיליון שקלים, שזהו מחיר מעולה עבור הרוכשים, שקיבלו מגרשים גדולים וזכויות בנייה בהיקף של 270 מ"ר".

- אתה מתאר מצב יציב ופעילות נמרצת. היית אומר שהקורונה מאחורינו?

"אני מעדיף להיות זהיר. השוק המקומי מוכיח עוצמה. רק בחודש האחרון קיבלתי שישה נכסים בבלעדיות, מלקוחות חוזרים אלי ומלקוחות חדשים, כולל וילה ברחוב אפרסמון. ההשלכות מתקופת הקורונה שחששתי מהן – התבדו".

- היכן אתה מרגיש בכל זאת את ההשפעה?

"הקורונה היכתה בעיקר בזוגות הצעירים. רובם לא מסודרים בעבודות קבועות. הבנקים מקשים מאוד ודורשים בטחונות יותר גבוהים. היום צריך לרוץ לבנק, מחכים לפגישה בזום, צריך להוכיח יכולת החזר וזה קשה לזוגות הצעירים שנמצאים בתחילת הדרך. כדאי לזכור שהיום כבר לא זול בצור הדסה. דירה ממוצעת עולה 1.5 מיליון. רק השבוע מכרתי דופלקס בן 4.5 חדרים, 120 מ"ר, בשכונת העמק בקומה 4 במחיר כזה, לתושב היישוב שלא התרגש במיוחד מזה שאין מעלית בבניין".

- מהיכן מגיעים רוב הקונים?

"אני רואה הרבה זוגות שמגיעים משכונות בדרום ירושלים כגון גילה, הר חומה וארמון הנציב. הם מוכרים שם ומשתדרגים לדירות 5 חדרים ולקוטג'ים ביישוב שנותן להם איכות חיים גבוהה. אני מתרשם מהאוכלוסייה שמגיעה, הרבה כיפות סרוגות שהם קצינים בצה"ל או פקידי ממשלה, אוכלוסיה של יוצאי חבר העמים שאני מאוד נהנה לעבוד איתה, הרבה אנשים טובים וחיוביים".

- לפני שנתיים עמדו בשכונת הסנסן 110 דירות להשכרה, מה קרה מאז לשוק ההשכרה?

"אמרתי אז שבתוך שנה-שנתיים לא יישארו דירות להשכרה וכך אכן קרה. היום יש ביקושים אדירים לשכירויות. נכון לחודש שעבר היו חסרות 30-40 דירות להשכרה ביישוב ולפחות 10 וילות".

- מה מחירי ההשכרה היום?

"מחירי השכירות עלו ב-15%. דירה שלושה חדרים - 3600 ואפילו יותר, דירת 4 חדרים – 4500 שקל, דירת גן – 5000 שקל, קוטג' – 6000 שקל ווילה – 7500 שקל. ישנם מקרים שבהם משיגים מחיר גבוה יותר, אבל זה חריג".

איך אתה מסכם את החודשיים האחרונים?

"הקורונה שינתה את מפת הפעילות בנדל"ן. אנשים לא נוסעים לחו"ל והשוק שבדרך כלל היה רדום בחודשי הקיץ, הוא מאוד פעיל. השוכרים והמשכירים, המוכרים והקונים, כולם נשארו פה, כך שיש פעילות ערה" .


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?