דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 25 בפברואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תגובות: "ללא הגדלת הארנונה המניבה צפוי היישוב להתמוטט בתוך 7-10 שנים" (בקיצור גליון 568)

"איכות החיים לא צפויה לרדת"

 

להלן מספר דברים שהודגשו בניתוח שלנו וכן בדיון התושבים שהתקיים בזום אך לטעמי לא הודגשו בכתבה שפורסמה ב'בקיצור'.

  1. רות יוסף, אמרה לי ולנו באופן ברור בסיום סיור הוועדה הגאוגרפית בצור הדסה, כי הניתוח שלנו נשמע סביר והגיוני מאוד. בהתאם לניסיונה העשיר ביקשה לראות עוד מספר נתונים וניתוחים מקצועיים והשלמות אותם קיבלה מאיתנו לאחרונה.

  2. ברור כי לא סביר שצור הדסה תגדל עוד ועוד כוועד מקומי ובעוד מספר שנים תהפוך לפתע לעיר בת 25,000 תושבים מבלי שהייתה מועצה מקומית קודם.

  3. לא ראיתי שהוזכר כי מעל 2,500 יחידות דיור ישווקו, ייבנו ויאוכלסו בצור הדסה בשנים הקרובות עם או בלי הסכמת/שיתוף הוועד המקומי, כפי שקרה עם 1,100 יח"ד בשנים האחרונות.

  4. לטעמנו התקציב שהוצג לפי עלויות והכנסות לנפש במועצות מקומיות יעילות ודומות, הוא תקציב שמרני מאוד. הגרעון הקל שהוצג הינו לפני מענקים שוטפים ממשרדי ממשלה שונים, לפני מענקים ייעודיים ממשרד הפנים ולא כלל עדיין חלוקת הכנסות ממטה יהודה.

  5. אמרנו כי ככל ותוקם מועצה מקומית כמתבקש, עליה יהיה לדאוג מיומה הראשון למנועי צמיחה ואיתנות כלכלית לשלבים המתקדמים בהם תהיה מעל 20,000 תושבים.

  6. עיקר ההבדל בין דו"ח חברת 'אורבניקס' אותה אני מכבד ומעריך מקצועית, לבין הדו"ח שלנו הוא שהם שקללו את ממוצע מועצות מקומיות שונות שחלקן פחות יעילות בתחומים מסוימים, לבין השקלול של מועצות מקומיות יעילות שנדגמו על ידינו. בהתאם לכך בוודאי שלא צפויה לרדת איכות החיים של התושבים.

  7. בנוסף, לא רק מרבית השירותים יינתנו ע"י צור הדסה אלא כולם, ועל כן יהיה ניתן לווסת, לגייס, לממש ולהשקיע תקציבים ממשלתיים, עצמיים ואחרים ביתר דגש על צרכי התושבים בצור הדסה.

ג'וש גולדשמיד

ייעוץ כלכלי-אסטרטגי

 

 

 

דברי כישוף וקסמים

 

תֵּיתֵי לֵהּ לוועד צור הדסה על ארגון ערב הזום שבמהלכו מארגניו ודובריו להציע את מרכולתם תוך שבזרוע רמה הם בולמים כל ניסיון לחלוק על הנתונים וההיגיון שבשורש ניסיונם לשכנע את הציבור כי עצמאות יישובית היא הכרחית.

הנחות היסוד שהוצגו בידי מי שהועד שכרו הן בבחינת דברי כישוף וקסמים; דיבור רציף וחוזר על סיכוי זכייה בהגרלה אינו מנבא את תוצאות הקוביות שיעלו בגורל ועל כן דבריו משולים להבטחות של מהמר לחלק את הפרס הגדול לאחר שיזכה בו. משום כך אין מקום לאמונה עיוורת בנתונים שהוצגו. ספקנות בריאה תפריך אותם.

ראיה מציאותית של פוטנציאל המשתכנים העתידיים מעלה כי כלל לא בטוח כי שיעורי הגביה המרשימים ( נכון להיום 98%) אכן יימשכו.

סיפורו של כביש 375 וההימנעות מסלילת כביש 39 מאירים בבהירות את ההפקרה הממשלתית המתמשכת. בהינתן בעוצמתן של מפלגות, מרבית כספי הציבור ימשיכו להיות מיועדים לחרדים ולמתנחלים.

כאשר בוחנים את מרכזי השירותים ומסחר במרחב (ביתר עילית וחוסאן) אין כל היתכנות לפיתוח משמעותי של אזורי ארנונה מניבים. לכן הסיפורים על קרן השפע שתישפך על צור-הדסה העצמאית הם בבחינת עורבא פרח. הצגתם בפריים טיים במשך שעה ארוכה תוך מניעת שאלות ביקורתיות היא לכל היותר הטעייה, שלא לומר הולכת שולל מכוונת.

צור הדסה עצמאית תהיה פרבר שינה בעל משאבים מוגבלים. בניכוי המנגנון יעמדו לרשות היישוב כספים דלים שלא יבטיחו אלא איכות חיים ורמת שירותים ירודים. כיישוב שבתחומו מעט מאוד מקומות בילוי ושעשוע יש חשש מוכר מהזנחה של בנות ובני נוער. לכך תהיינה השלכות קשות על הביטחון האישי והציבורי.

במקום לחתור לעצמאות בדיונית יש להשקיע מאמץ פוליטי בשינוי מעמדה של צור הדסה במסגרת של מטה יהודה. מאחר וזהו לא מקרה פרטני יש תקווה לשיתוף פעולה עם ישובים נוספים בתחומי מועצות אזוריות אחרות אשר מצבם דומה.

יהושוע פרנקל

צור הדסה

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?