דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תושבים: מערך האבטחה ביישוב כושל והמשטרה לא מתמודדת עם מכת הגניבות

התושב רדף אחר הגנבים. ניסיון גניבת טנדרון, לילה 16-17.7 (צילום: ווטסאפ)

מצוקת הביטחון ביישוב צור הדסה הפכה לנושא השיחה ברוב הרשתות החברתיות ביישוב. בחודשים האחרונים חוזרים ומתריעים תושבים על מכת פריצות וגנבות ממנה הם סובלים ומותחים ביקורת חריפה על התנהלות שירותי האבטחה הפרטיים שהיישוב משלם עבורם. בתגובה טוענים במשטרת ישראל שהיקף עבירות הרכוש ביישוב אינו חריג ביחס ליישובים בגודל דומה, וכן שהם מגבירים את המאמצים כדי ללכוד את חוליות גנבי הרכוש שהפכו את היישוב למטרה.

 

"מערך אבטחה כושל"

 

היישוב צור הדסה מהווה כיום אבן שואבת לחוליות גנבים מאזור יהודה ושומרון וגם לחוליות של עבריינים מקומיים. הוועד הקודם הוציא לפועל תכנית אבטחה שעלותה החודשית מסתכמת ב-150 אלף שקל (!) וממומנת על ידי אגרת השמירה שמשלמים תושבי היישוב. תכנית האבטחה מפעילה שתי ניידות סיור ומתוגבר בשומר בשער היישוב בשעות הלילה, אך אינו מתמודד עם העלייה החדה בהיקף עבירות הרכוש.

תושבים פרסמו תמונות של סיירי הביטחון כשהם מנמנמים ברכבם ומותחים ביקורת על שומר הלילה היושב בשער היישוב, שפותח את השער לכל רכב ללא בדיקה. יש לציין כי למערך האבטחה הפרטי אין סמכויות כלל ויתרונותיו היחידים הם הרתעה מסוימת והתרעות מודיעיניות שהוא מספק למוקד היישוב ולכוחות הביטחון.

בסוף השבוע שעבר פרסם אחד מתושבי היישוב פוסט בפייסבוק שבו סיפר על אופנוע שנגנב מחצר ביתו, וזאת כאשר האופנוע היה קשור ונעול בשרשרת מתכת עבה. “אתמול בלילה נגנב לי אופנוע מחצר הבית. מישהו שמע אי פעם שסייר הביטחון הצליח למנוע איזושהי גניבה?”, שאל התושב המתוסכל. ל'בקיצור' נודע כי בנוסף לסיירי הביטחון היו באותו לילה (11-12.7) ביישוב כמה ניידות שיטור, אך הנוכחות שלהן לא מנעה שלוש התפרצויות.

 

הטנדרונים על הכוונת

 

במסגרת מכת הגניבות ממנה סובל היישוב נודע לבקיצור כי הגנבים שמו את עיניהם על כלי רכב מסוג טנדרונים, ברלינגו או רנו קנגו. ברחבי מטה יהודה נגנבו במהלך החודשיים האחרונים כ-20 כלי רכב כאלה, בדרך כלל משנת 2014 ומעלה. ככל הנראה, חוליית הגנבים מחזיקה במחשב רכב בעזרתו היא מצליחה להתגבר על מערכת האבטחה של הטנדרונים.

בלילה שבין שלישי לרביעי השבוע (16-17.7) אירע ניסיון לגנוב טנדרון ביישוב צור הדסה. תושבת היישוב סיפרה כי בעלה, המשרת במשטרה, שמע רעש חשוד באישון לילה, התעורר משנתו, ראה את הגניבה ויצא לרדוף אחרי הגנבים. לדבריה הצטרף אליו רב"ש היישוב. “ התקשרתי למשטרה ולביטחון שיסגרו שערים על מנת שלא יברחו עם הרכב הגנוב דרך השערים. קיצר הגנבים הצליחו לברוח, וסייר הביטחון הגיע בסוף האירוע״, סיפרה האשה.

שכנה של אותה אשה סיפרה אף היא על האירוע: “אני גם ראיתי את זה קורה בlive ... התקשרתי למוקד (המשטרה) אבל זה הגיע למוקד הארצי. המוקדנית אמרה שתיצור קשר עם המוקד אצלנו אבל במקום לעשות את זה התחילה קודם כל לקחת פרטים ממני... אמרתי לה שתתקשר דחוף... בקיצור לדעתי השכן השוטר הגיע למקום לפני שהיא בכלל הספיקה להתקשר למוקד שלנו...״.

ניסיון הגניבה הזה נעצר בעזרת תושייתם של השוטר והרב"ש שדלקו אחר הרכב. הגנבים נטשו את הרכב בגדר היישוב וברחו. אך התושבים הממורמרים המשיכו לתהות על הכשלים של מערך האבטחה ביישוב. “אני אישית ראיתי כמה סיירים שונים מנמנמים להם או מתעסקים עם הנייד כשהם מחנים את הרכב בכל מיני מקומות לא מרכזיים ביישוב", סיפרה אחת התושבות בפוסט שפירסמה ברשת החברתית, והודתה כי לא עשתה דבר עם התמונות שצילמה.

קורא לתושבים להתנדב. סנ"צ פרץ

"ירידה בעבירות הרכוש"

 

מפקד תחנת משטרת מטה יהודה, סנ"צ אפי פרץ, טוען כי למרות שטף עבירות הרכוש שמהם סובלת היישוב, הייתה בשלוש השנים האחרונות ירידה משמעותית בגניבות רכבים והתפרצויות לדירה, עסק ומחסנים.

“אנו רואים את זה ברמה המשטרתית והמחוזית באופן מובהק. צריך לזכור שצור הדסה גדלה בשנה האחרונה ב-40%. היקף הפשיעה צריך להיבחן לפי מספר התושבים. כשאני משווה את רמת הפשיעה ביישוב לרמה הארצית - המספרים הם מינוריים".

 

מה תאמר לתושבי צור הדסה שחוששים לרכושם ?

 • "כשגונבים רכב לאדם אז הוא מהווה 100% של נזק. אני מכיר את אופן הפעולה של הרשתות החברתיות ואירוע אחד ממוחזר בו כמה פעמים".

  ידוע שיש מכת גניבות של טנדרונים. בשבוע שעבר נגנב אופנוע שהיה קשור בשרשרת בתוך חצר בית. כיצד המשטרה מתמודדת עם זה?

 • "ההיקפים שעליהם מדברים, של 20 טנדרונים בצור הדסה, לא נכונים בעליל. בכלל הגזרה יש תופעה של גניבת טנדרונים. ואנחנו עושים פעילות סביב הסיפור הזה. ביחס לאופנוע, לצערי, יש אופנועים שהם מסומנים. לסגור את היישוב הרמטית מאוד קשה".

  עד כמה המשטרה ערה לתחושות הקשות של תושבים ביישוב?

 • "רק לאחרונה היה דיון אצל מפקד המרחב שעסק רק בצור הדסה. כבר שבועיים שיש פעילות שלנו ביישוב, ללא פירוט. יש לנו מש"ק ויש מב"ס. המש"ק הביטחוני עושה דברים נוספים בתחום הביטחון של מוסדות חינוך, הרבה פעילות בלילות למניעת אירועי רעש ופעילות של בני נוער. בעבר היו מגיעים ליישוב חבורות בני נוער שהיו משתוללות ומפריעות, והתופעה הזו כמעט ונעלמה".

  איך אתה מתייחס למערך האבטחה שמחזיק היישוב בעלות של 1.7 מיליון שקל בשנה?

 • "אני יודע שיש ויכוח ביישוב בנושא זה, אבל זה לא מענייני".

  מה הדבר הדחוף ביותר שהתושבים יכולים לעשות כדי להעלות את רמת הביטחון ביישוב?

 • "אני קורא לתושבים להתנדב למערך המתמיד של מג"ב הפועל ביישוב. ביישוב שמונה 11-12 אלף תושבים יש כיום בסך הכל 28 מתנדבים. תושבים שנרתמים למתמיד משפיעים על הביטחון, על האווירה ביישוב ועל מטרדי הרעש והוונדליזם".

   

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?