דלג לתוכן העמוד
יום שני, 13 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תכנית 'היער האנגלי' מהווה איום סביבתי

ועד צור הדסה קיבל את עמדת עמותת התושבים למען צור הדסה והחליט להגיש התנגדות לתכניות של אזור התעשייה של ביתר עלית המכונה 'היער האנגלי'.

כזכור, בסוף חודש מרץ חשף 'בקיצור' את התכנית שמקדמת עיריית ביתר עלית להקמת מרכז עסקים ראשי (מע"ר) במתחם היער האנגלי הסמוך לתחנת הדלק יער ביתר. ביישוב צור הדסה הביעו כי התכנית עשויה לשבש לחלוטין את התכנית להקמת מע"ר בצור הדסה ולאיים על אופי החיים ביישוב.

התכניות להקמת אזור תעשייה במתחם היער האנגלי מקודמת מאז שנת 2014 על ידי עיריית ביתר עלית. התכנית המקורית הייתה להקים פארק תעשייה נקייה שישתרע על שטח של כ־800 דונם משני צדיו של כביש 375, סמוך לתחנת הדלק 'יער ביתר', ויהווה למעשה בעתיד כניסה מערבית לעיר ביתר עילית. בפברואר 2020 הופקדה התכנית של היער האנגלי להתנגדויות וכוללת גם לתעשייה קלה ומלאכה, מרכז תחבורה, בית קברות, מתקנים הנדסיים ודרכים.

בחברה להגנת הטבע (חל"ט) הזדעקו לנוכח התכנית החדשה וטענו כי היא כוללת בתוכה כשלים משמעותיים. הם קראו לכל הרשויות המקומיות ובהן המועצה האזורית מטה יהודה, המועצה האזורית גוש עציון, וועדי ישובים: צור הדסה, מבוא ביתר, ואדי פוכין, חוסאן, והגופים הירוקים ובהם: רשות הטבע והגנים, קק"ל, רשות העתיקות, ועוד להתנגד לתכנית המוצעת במלוא כוחותיהם.

"לתכנית צפויה השפעה משמעותית". אזור התעשייה 'היער האנגלי', ביתר עלית

בחוות דעת שהציג היועץ המשפטי של עמותת התושבים למען צור הדסה, עו"ד אמיר זהר, נאמר כי תכנית אזור התעשייה היער האנגלי נושאת איומים משמעותיים וחמורים לעתיד היישוב צור הדסה והדבר מחייב את הוועד להתארגן במהירות כדי להגיש התנגדות מפורטת לתכנית.

לדברי עו"ד זהר האיום על צור הדסה נובע משתי סיבות עיקריות: אזור התעשייה מתוכנן משני צידי כביש 375 ובכך "מדלגת ביתר עילית לראשונה מזרחה”. כמו כן, התכנית המוצעת כוללת את החלופות הבאות: (1) אזור תעשייה גדול המבוסס על מפעלים מזהמים שיופעלו בתעסוקה פלסטינית מסיבית וזולה כגון: מפעלי מלט, בלוקים, עיבוד אבן וברזל, צבע, משחטות ואשפרה או אפשרות להסב את השטח למגורים באמצעות הוראות גמישות בתכנית.

זהר המליץ לוועד להתנגד לתכנית המוצעת ולדרוש הגבלה של סוג המפעלים למזהמים פחות, הבטחת מרכיבי ביטחון בתחום התכנית והסדרת הגעת הפועלים הפלסטינים למקום, פתרון תחבורה לתכנית שצפויה להגדיל את נפח כלי הרכב על כביש 375 בהיקף של 4000 כלי רכב יום, הבהרות של פתרון ביוב מתאים לתכנית. כמו כן, קביעה של שלביות התכנית באופן שמרכיבי התשתית החיוניים יגיעו לפני הקמת המפעלים.

"יש לוועד צור הדסה תחומי אחריות מגוונים, כולם דחופים ומשמעותיים, התפיסה במהלך השנים הייתה כי נושאים אשר יש צפי כי ישפיעו על הישוב וגורלו באופן ממשי יקבלו עדיפות, נדמה לי שלתכנית היער האנגלי צפויה השפעה משמעותית על הישוב והוועד חייב לקבל דחוף החלטה בנושא", סיכם עו"ד זהר את המלצתו.

כאמור, בדיון שקיים ועד צור הדסה השבוע, המליצה יו"ר הוועד, דלית רוסו, לקבל את עמדת עמותת התושבים והוועד אישר את הגשת ההתנגדות על ידי היועץ המשפטי של הוועד וכמו כן השתתפות במימון חוות הדעת של היועץ התחבורתי של עמותת התושבים.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?