דלג לתוכן העמוד
יום שני, 15 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

רעידת אדמה נפשית

הפסיכולוגית תושבת צור הדסה, סילבנה וינר, נקראה לסייע לנפגעי רעידת האדמה בעיירה אמטריצ'ה באיטליה. "ברגעים כל כך קשים יש רצון למגע אנושי חם, פשוט וישיר", היא מספרת

ידעתי שזה הדבר הנכון ביותר לעשות. סילבנה וינר

אווירת הרוגע והשלווה בביתה של הפסיכולוגית, סילבנה וינר מצור הדסה, הופרה בחודש שעבר כאשר בשיחת טלפון נרגשת היא התבקשה להצטרף למשלחת סיוע לנפגעי רעידת האדמה בעיירה הכפרית אמטריצ'ה שבמרכז איטליה. סילבנה, שעלתה לישראל מרומא, נענתה מיד לבקשה. בשבוע שעבר היא שבה לישראל לאחר שסייעה למאות מתושבי העיירה להתחזק מבחינה נפשית.

ב-24 באוגוסט התחוללה בסמוך לאמטריצ'ה רעידת אדמה בעוצמה של 6.2 בסולם ריכטר. הרעידה התרחשה לפנות בוקר כשתושבי העיירה נמים את שנתם. במהלך שלוש השעות שלאחר הרעידה הראשונה נרשמו עוד 40 רעידות משנה חזקות. רעידת האדמה הורגשה על פני חלקים גדולים של מרכז איטליה, לרבות ברומא, בנאפולי ואף בפירנצה, המרוחקים ממקום האירוע מאות קילומטרים. ברעידה נהרגו למעלה מ-300 מתושבי העיירה ואיתם תיירים ששהו בה ותושבים באזור שמסביב לעיירה, עוד כ-400 נפצעו באירוע. בין ההרוגים תינוק בן חמישה חודשים וקשיש בן 93. ראש העיר של אמטריצ'ה, הודיע כי "אמטריצ'ה איננה כאן עוד, מחצית העיר נהרסה".

- כשקיבלת את השיחה, האם הייתה לך התלבטות ?

“כן, מיד חשבתי על המשפחה שלי, על ההתחייבויות הרבות. אבל ידעתי שזה הדבר הנכון ביותר באותו רגע, פשוט לקום וללכת. אני גרה בארץ למעלה מ-40 שנה אך נולדתי ברומא, אני דוברת את השפה ומכירה היטב את האסונות שמתרחשים שם מדי פעם”.
- זה מעבר מאוד חד מחדר טיפולים אינטימי ומוגן לאזור אסון המוני. היית מודאגת ממה שאת צפויה לפגוש ?

“חלק מהעבודה שלי היא לפגוש את המצבים הקשים שבני אדם נתקלים בהם בחייהם: אובדן, מחלה, תאונה ועוד. שם באיטליה התרחש אסון המוני והיה לי מאוד חשוב להיענות לבקשת העזרה מול מצוקה אנושית כל כך קיצונית. תוך פחות מיממה הגעתי לשם עם משלחת של IsraAID “.

המשלחת שאליה הצטרפה סילבנה נשלחה ע"י ארגון המתנדבים הישראלי "IsraAID“ אשר שם לעצמו מטרה לסייע במקומות משבר ברחבי העולם. המשלחת לאיטליה מנתה כ-20 חברים, כולל צוות המתמחה בחיפוש והצלה, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים.

- איך בכלל אפשר לעזור במצב כה קיצוני?

"המטרה שלנו הייתה לנסות ולמתן את השפעות הטראומה אצל הנפגעים, לעזור להם להתמודד עם החוויה הקשה, האובדן והפחד. אנשים בוכים, רועדים ושוקעים בחרדות. עזרנו להם למצוא עוגן במציאות וחיברנו אותם למחשבות על העתיד המיידי. זה לא קל”.

סילבנה מספרת כי אזור האסון מזכיר במידה מסויימת את מטה יהודה. מדובר באזור כפרי הכולל ישובים קטנים ומפוזרים, אנשים שמכירים אחד את השני, קשרי משפחה מרובים. מאפיין מיוחד הוא העובדה שרוב תושבי העיירה אמטריצ'ה היו מבוגרים והתגוררו בבתים עתיקים, שחלקם בני 150 שנה ואף 400 שנה. מאפיין נוסף הוא שבעיירה שהו תיירים רבים משום שמדובר באזור קיט ובעיירה ישנם בתים רבים המארחים תיירים. עבור התיירים היה האירוע בבחינת הלם קשה שנפל באמצע חופשה פסטוראלית, ואילו עבור התושבים המקומיים היה מדובר בפגיעה קשה במרקם החברתי ותחושות האבל העמוקות היו מורגשות בכל עבר.

המשלחת הישראלית הייתה המשלחת הבינלאומית היחידה שהאיטלקים הסכימו לקלוט במטרה לסייע לנפגעי האסון. אנשי המשלחת סייעו בבניית מקומות מחסה לאלו שנותרו בלי קורת גג, חילקו מזון וציוד רפואי, והקימו תחנה לטיפול בנפגעי הנפש ובני המשפחה האבלים על מות יקיריהם.

הניצולים ויתרו על המחסומים של אגו ועל המסכות היומיומיות. סילבנה וינר במרכז הסיוע באמטריצ'ה

- מה למדת מהטיפול בנפגעי רעידת האדמה ?

“ברגעים כל כך קשים יש רצון למגע אנושי חם, פשוט וישיר. בשגרה, כולנו מפעילים מנגנוני התמודדות רבים, מסתירים רגשות ומחשבות וזה הופך אותנו לפעמים דווקא לחלשים ולפגיעים יותר. הניצולים שם יכלו לוותר על המחסומים האלה. פגשתי אנשים רבים שרצו לספר את סיפורם, בפתיחות, בכנות ובבהירות. רגשות חבויים צפו לתודעה כמו במקרה של אישה במצב של הלם, שסיפרה לי עד כמה היא אוהבת את הגרוש שלה שנספה. הוא היה נאמן לה שנים למרות שהיא דחתה אותו שוב ושוב. היה ויתור על ה'אגו' ומסכות לצד הרגשה שמותר להיות חלשים ואותנטיים. אילו יכולנו לשלב קצת יותר מהיכולת האנושית הזאת בחיי היום יום שלנו, היינו מרוויחים תחושת משמעות ושלמות רבה יותר”.

סילבנה היא פסיכולוגית עם ניסיון רחב. היא מטפלת ביחידים, בזוגות ובקבוצות קרוב ל- 40 שנה ופוגשת במסגרת עבודתה מגוון רחב של גילאים ואוכלוסיות.
בנוסף היא מדריכה צוותי טיפול והוראה ובעבר הובילה פרויקטים קהילתיים רבים, ביניהם פרויקט של טיפול ומניעת התמכרויות במטה יהודה מטעם הרשות למלחמה בסמים. עד היום מדריכה סילבנה צוותים טיפוליים ברטורנו, קהילה לטיפול ושיקום של נפגעי התמכרויות. לפני ארבע שנים הוקם ביוזמתה מרכז טיפולי בשם 'מעגלים צור הדסה', במטרה לשרת את תושבי האזור בהתמודדות עם מעגלי החיים השונים.
- מה החזון המקצועי שלך?

"שנוכל לחזק את הבחירה של כל אדם לא להישאר לבד עם הסבל שהוא עובר ושכדאי לפנות לעזרה"

- כמה מלים לקראת השנה החדשה?

"אני מאחלת שהרגשות החיוביים יאירו את דרכנו ושנוכל לאמץ אל ליבנו את המקומות הקשים לנו ולצמוח מתוכם. שנה טובה לכולם! “.

 

ענת אדלר טל

anatiad@walla.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?