דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תכנית מתאר חדשה לכפרים עין נקובא ועין ראפה

התכנית צפויה להסדיר שימושים קיימים בקרקע, לאפשר תוספת של מאות יח"ד ולייצר עתודות קרקע למסחר ותעסוקה

"המועצה לקחה על עצמה להיות היזם שמאחורי התכנית". הכפר עין ראפה

לאחר חודשים ארוכים של עבודה, החליטה הוועדה המקומית מטה יהודה על הבאת תכנית מתאר ראשונה מסוגה לעין ראפה ועין נקובא, לדיון בוועדה המחוזית – לקראת הפקדתה ואישורה. העבודה על התכנית התאפשרה בעקבות החלטת הממשלה לתקצב תכנון על אדמות פרטיות בכפרים הערביים, שבעקבותיה תקצב משרד השיכון והבינוי את העבודה על תכנית המתאר החדשה. את העבודה על התכנית הובילה המועצה, ולכל אורכה ליוו את התכנית יועצים ומומחים בכירים, יחד עם נציג של לשכת התכנון המחוזית.

הכפר עין נקובא ננטש במהלך מלחמת העצמאות ועל חורבותיו הוקם מושב בית נקופה. בתום המלחמה, כאשר תושבי הכפר שבו לתחומי מדינת ישראל הצעירה הם קיבלו קרקע חלופית בסמוך למחלף חמד בכביש מספר 1 ועליו הוקם הכפר עין נקובא ומאוחר יותר גם הכפר עין ראפה. אלא שבשל היות מרבית הקרקע בכפרים פרטית, נכשלו הניסיונות לקדם תכנית מתאר לשני הכפרים, אשר תסדיר את השימושים הקיימים בקרקע ותאפשר להם צמיחה ופיתוח כלכלי.

לעין ראפה ולעין נקובא מאפיינים תיירותיים בולטים: תרבות ומורשת ייחודיים, מיקום על אם הדרך לירושלים, ובלב סביבה שמורה עתירת ערכי טבע, נוף ומורשת. תכנית המתאר מבקשת לממש את חזון התושבים ואת פוטנציאל הפיתוח התיירותי.

תכנית המתאר החדשה תאפשר בשני הישובים הקמה של יחידות אירוח ועסקים, תתווה ציר נופי תיירותי חדש שיאפשר תנועת מטיילים בין נקודות העניין ומיזמי התיירות, ותייצר שני מוקדים ראשיים לתיירות: במתחם הכניסה ובעין לימון. היא תחליף תכנית מתאר מ-2005 שלא יושמה בשטח בשל אי היתכנות.

במסגרת התכנית יפותחו שני מתחמים חדשים לבניית 600-800 יחידות דיור לתושבי הכפרים. כמו כן, התכנית מסמנת עתודת קרקע להקמת אזור תעסוקה ומסחר, מייצרת פוטנציאל לשטחים ציבוריים עליהם יוקמו מבני חינוך, מבני ציבור וגינות ציבוריות, ומסדירה את המרקם הקיים היום בכפרים, תוך תוספת זכויות בניה ושימושים.

תכנית המתאר החדשה לכפרים עין נקובא-עין ראפה

מהנדסת המועצה האזורית מטה יהודה, האדריכלית מיכל נאור ורניק: "מכיוון שהמועצה לקחה על עצמה להיות היזם מאחורי התכנית, התהליך כולו לווה בישיבות שבועיות בהן הועלו האתגרים על השולחן – ונפתרו. השקענו הרבה תשומת לב במו"מ עם בעלי אדמות פרטיות ובקשר עם נציגי הציבור, על מנת לוודא שהתכנית תהיה מאוזנת ותאפשר צמיחה בשני הכפרים. הסברנו שאם התכנית תאושר המדינה עצמה תתקצב את הפיתוח בקרקע הפרטית, ולכן גם אם יהיו ויתורים מכיוונים שונים - הרווח הכללי עולה עליהם.

ניב ויזל, מ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "המטרה שלנו הייתה לייצר לבסוף תכנית טובה, אבל לא רק 'על הנייר', אלא כזו שניתן יהיה ליישם בשטח. תושבי עין ראפה ועין נקובא זכאים לכך שלבניהם ובנותיהם תהיה האפשרות למצוא דירה בכפריהם, לצד מוסדות חינוך ואפשרויות תעסוקה, והתכנית עושה את כל זה".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?