דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 24 בפברואר 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אהבה באוויר

 

בחרתי לייחד את המדור הזה לאהבה.  האהבה מככבת בחלומות ובמציאות הרגשית שלנו , בלי קשר לאירועים, או החגיגות, כמו ט"ו באב, או יום ולנטיין. מדובר ברגש שהוא בר-תוקף מעבר לכל תאריך רשמי. האהבה מתחוללת ומחוללת פלאים בתוכנו, בין אם בהיותה, ולא פחות בחסרונה. “עזה כמוות", כפי שנאמר עליה, על האהבה.

 

שירים רבים נכתבו עליה, יוצרים רבים ניזונים מהשראתה, מלחמות עקובות מדם התחוללו בהשפעתה, ו"ממלכת האהבה" עתיקה כהיסטוריה האנושית כולה. עליה קטונתי להוסיף ולספר במדור הצנוע הזה. אך כיוון שבחלומות עסקינן, בחרתי הפעם להביא לקט של חלומות, הממחישים את עוצמתה של האהבה (הזוגית) בחיינו. חלומות אלה משקפים חוויות רגשיות במשלים וסימבולים ותפקידם העיקרי הוא ריפוי לטובת בריאותנו הנפשית.

 

"חתונה באש ובמים"

את חלום זה חלמה ע' כשהציע לה החבר שלה נישואין והיא הסכימה.

ע' כותבת: "ראיתי את חבר שלי מתקרב אליי עם טבעת שנצצה מאוד....  כאילו ידעתי מה הוא מתכוון לומר, וכשחיבקתי אותו שנינו נשרפנו באש גדולה ורקדנו בה. משום מה, לא הרגשתי בחלום שמדובר בסכנה, זה היה כמו ריקוד בתוך להבות... מיוחד במינו...”

זוהרית: בחלומה של ע' משתקפת תחושתה כיצד החיבור (קשר הנישואין) בינה לבין החבר שלה גורלי, עד איבוד עצמי (שריפה), טוטלי, ובו מצורפים שניהם ליחידה אחת (מותכים, באש) ככור היתוך, שיש בו שימחה ויצירה חדשה (ריקוד).

 

"חתונה שנייה"

ל' כותבת: “אני נשואה באושר לבעלי כבר 20 שנה, והנה אני חולמת שאנחנו מתחתנים שוב... כל החתונה הייתה יפה ומפוארת, הרגשתי נפלא"...

זוהרית: הנדרים הרשמיים שלנו הם חיצוניים, והנה קורה שלאחר 20 שנות נישואין ל' מרגישה שהיא מוכנה לחדש את הנדר, לבחור בבן-זוגה מחדש (חתונה שנייה). החלום משקף זאת והתיזמון שלו חשוב לא פחות. ייתכן כי כעת, מנקודת מבטה הנוכחית והבוגרת, היא בשלה לבחור מחדש בהתחייבות רגשית לבן זוגה לשנים הבאות. החלום תומך ומחזק את ההשלמה  של התהליך הרגשי עם התחושה הטובה שהיא חווה בו.

 

"התנשאי לי?"

ש' כותבת: בחלום ראיתי בחור מרשים מאוד כורע ברך לפניי ומבקש את ידי לעיני כל האנשים שעמדו מסביב. הוא עשה את זה לפי כל הגינונים, שלף קופסה עם טבעת עם אבן יפה, וציפה להסכמתי. מסביב מחאו לנו כפיים, כמו בסרט קיטשי... אני לא זוכרת אם הסכמתי, או איך בדיוק הבחור נראה, אבל זוכרת שהיה מרשים"...

זוהרית: חשוב לציין כי ש' לא מצויה בזוגיות כלשהי כרגע. החלום משקף את הבשלות ופניות שלה כעת להפתח לרעיון בצורה חיובית, לאחר תקופה ארוכה של הימנעות ממחויבות זוגית. פרטים נוספים מהחלום מחזקים אותה לחיוב (מחיאות כפיים) ומעודדים (הבחור מרשים). גם אם כרגע איננה יודעת מי יהיה בן הזוג (פניו לא מזוהים). החלום עוזר להטמיע (טבעת – גם במובן של הטבעת חותם) את הזיכרון המרשים בתודעתה, ותומך בבשלותה לקראת הבאות.

 

"דובדבני בוסר"

כ' כותבת: ...”בחלום הייתי באירוע חברתי כלשהו... היו שם כמה מחברותיי הטובות. הן העבירו בינינו קערה של דובדבנים, וכשהקערה הגיעה אליי ראיתי שנשארו כמה בשבילי, אבל הם לא היו בשלים – דובדבני בוסר. שהיו חמוצים ולא אכילים”...

 

זוהרית: במציאות שלה כ' מוקפת בחברות שכבר נישאו ומצאו לעצמן זוגיות, ואילו היא בגיל 32 וטרם מצאה.

החלום משקף את רגשותיה כיצד היא מרגישה מעוכבת (צלחת מגיעה אליה לאחר שכולן אכלו ממנה) ביחס לזוגיות (דובדבנים – פרי הצומח בזוגות, מייצג את פריחת האהבה), לא בשלה (בוסר), ואולי מרגישה מקופחת בשל כך, "רחוקה מהצלחת" ובשולי המעגל החברתי (באירוע חברתי).

החלום מציע התבוננות גבוהה אל המצב, להבין שגם ללא קשר לסביבה החברתית, היא עצמה עדיין לא חשה בשלה לזוגיות. ממש כפי שאין טעם להחיש את הבשלתו של הפרי, כי הבשלה זו מתרחשת בעתה ובזמנה הנכון. זוהי הזדמנות עבור כ' לקבל ולהשלים עם הרעיון ביחס לבשלותה שלה. מהחלום ניתן לשאוב עצה עבור כ', ללמדה כי זה הקצב הפנימי/האישי שלה, שמוטב ללמוד אותו ולקבלו, בטרם תוכל "לקטוף את הפרי הבשל והראוי למאכל”.

 

 

חלומות פז מבורכים !

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?