דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עשר אצבעות לי

הבמאי הפנימי שבתוכנו, תת-המודע, משקף לנו את הלך רוחנו במשלים וסימבולים. החוויות הרגשיות משתקפות בחלום בתרחישים שעולים על כל דמיון.

שכיח מאוד כי בחלומות יתגלו לנו אברי הגוף השונים בצורה שאיננה תואמת כלל את המציאות. רבים מתעוררים מחלומות שכאלה מבוהלים, שמא מבשר החלום על משהו לא תקין בגופם, או שמא על מחלה.

החלומות הנפוצים ביותר הנם מהסוג המשקף חוויות רגשיות בשפה סימבולית. תרגום המשל בשפת החלום יכול להרגיע רבים מהחולמים.

במדור הזה בחרתי הפעם להתייחס אל הידיים, כאברי הגוף המופיעים כסימבול בחלומות רבים. במציאות הידיים משרתות אותנו לעשייה, ביצוע, מימוש, הן "הזרוע המבצעת" שלנו,  כמו כן משמשות אותנו הידיים לביטוי של נתינה ביחסים. בחלומות הן מייצגות את התכונות הללו, והן עשויות להופיע בצורות שונות, כביטוי להיבטים שונים ביחס לנושא.

גם השפה העברית עשירה בביטויים לשוניים, המבטאים את משמעותן הסימבולית של הידיים, ממש כפי שנפגוש בחלומות. ביטויים דומים קיימים גם בשפות נוספות, שכן מדובר במשלים אוניברסאליים, שכולנו מחוברים אליהם ומושפעים מהם.

מצורפים קטעים מחלומות הממחישים את הרעיון.

 

אצבע חסרה

כ' כותבת: ...”בחלום ראיתי שחסרה לי אצבע ביד, היו לי רק ארבע אצבעות".....

זוהרית: קטע זה מחלומה של כ' משקף את תחושתה כיצד איננה יכולה לממש את הנתינה שלה בצורה מלאה, היא מרגישה חוסר באמצעים שלרשותה.

 

קוצר יד

ד' כותב: ...”לאשתי בחלום הייתה יד קצרה מאוד, בערך חצי מגודל של יד נורמלית... זה מוזר...”

זוהרית: קטע זה מחלומו של ד' משקף את תחושתו ביחס לאשתו, כיצד "קצרה ידה" מלעשות/לעזור/להועיל.

 

חצי יד

א' כותבת: ...”בחלום רציתי להכניס את היד לתיק בשביל להוציא כסף ולשלם, ופתאום גיליתי שיש לי יד קצרה.. בערך חצי מהאורך ...”

זוהרית: קטע זה מחלומו של א' משקף את תחושתה של א' ביחס למצבה הכלכלי המוגבל, שבו "קצרה ידה".

 

יד קשורה

ע' כותבת: … “בחלום אני נוהגת במכונית עם החבר שלי. הוא יושב לידי ואני שמה לב שהיד שלו קשורה בחבל לצוואר..”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ע' משקף את תחושתה שהיא דומיננטית ביחסים ומנהיגה אותם (נוהגת), בעוד החבר שלה מוגבל ביכולתו לעזור/להועיל (ידו קשורה), ברמה התקשורתית (החבל קשור לצוואר).

 

ידיה בכל

ש' כותבת: ...”בחלום גיליתי דבר מדהים... היו לי ארבע ידיים, שתי זוגות מכל צד. הרגשתי עם זה מצוין, כאילו זה הכי טבעי בעולם...”

זוהרית: קטע זה מחלומה של ש' משקף את תחושתה כיצד אמצעי המימוש והעשייה שלה התרחבו והגדילו עצמם (ידיים הוכפלו) להפתעתה הרבה, והיא מרגישה יעילות מרבית, ש"ידה בכל".

 

ידיים מושכות בחוטים

ג' כותבת: … “כשניגשתי למחשב ראיתי שמהאצבעות שלי יצאו חוטים דקיקים ונפלו אל המקלדת של המחשב. למרות שמדובר בתופעה לא טבעית, או "מוזרה", בחלום הרגשתי שזה היה בסדר מבחינתי...”

זוהרית: ידוע לי כי לאחרונה התחילה ג' ללמוד בקורס בסיסי להכרת מיומנויות המחשב. חלומה משקף את תחושתה כיצד יכולות המימוש והביצוע שלה בתחום המחשבים הולכות ומתרחבות להפתעתה, מה שמאפשר לה להגדיל את רשת התקשורת שלה עם העולם (חוטים יוצאים מאצבעותיה). הגילוי מפליא ואף חיובי מבחינתה.

 

הצמיחה בידיה

ח' מספרת: ...”החלום הזה זכור לי מלפני המון שנים, כיוון שמבחינתי הוא היה מאוד עוצמתי. בחלום ראיתי מקרוב את כפות הידיים שלי, ועליהן הייתה אדמה ובה שתול עץ, בדומה לשתיל, אך עם מבנה של עץ יפהפה"...

זוהרית: לא בכדי הותיר החלום הזה רושם בתודעתה של ח', עד כי זכרה אותו שנים רבות. החלום שיקף את תחושתה כי הצמיחה בידיה – צמיחה על כל מרכיביה, החל מתשתית (אדמה ושורשים), ועד לפוטנציאל מפותח (עץ יפהפה).

 

עוד יד בעסק

ב' כותב: ...”בחלום ראיתי את עצמי עובר על הניירת המשרדית (דו"חות כספיים, או חשבונות...) ופתאום גיליתי בין הניירות עוד זרוע יד, שדפדפה איתי, והיד לא הייתה שלי... מזר".

זוהרית: מאוד יקל להבין את החלום ה"מוזר" הזה, כדבריו של ב', אם נדע כי במציאות הוא הכניס לעסק שלו שותף חדש. החלום מתאר את תחושתו ביחס לשותפות, וכיצד הוא מרגיש שישנה מעורבות נוספת לעשייה בעסק (יד נוספת שאיננה שלו), לרבות בתחום החשבונות.

 

חלומות פז מבורכים  !

זוהרית רובין

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?