דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דו"ח חמור על השריפה הגדולה בצור הדסה: בכיבוי לא "מתעסקים" בשרפות בשטחים פתוחים

השריפה מגיעה לגדר של היישוב צור הדסה. שעה 13:40 בבוקר. (צילום: עמיחי צדקיהו)

בשירותי הכיבוי וההצלה השתרשה תפיסה מבצעית במסגרתה לא "מתעסקים" בשרפות בשטחים פתוחים ובמרחב ההררי עד שאלו מסכנות יישובים וחיי אדם, כך טוען תושב צור הדסה, נועם אגמון, כתוצאה מכך, שטחים ירוקים בהיקף חסר תקדים הופכים לאפר, וחלקם לא ישתקמו גם בחלוף שנים רבות.

אגמון פירסם לאחרונה דו"ח מפורט על השריפה שסיכנה את היישוב צור הדסה בחודש יוני האחרון, אותו הכין בשיתוף פעולה עם חבר הוועד המקומי בצור הדסה, יאיר קמייסקי.

להקים יחידת כיבוי ייעודית לשטחים הפתוחים. נעם אגמון

יש לציין כי טענות רבות שמועלות בדו"ח, חזרו ועלו בדבריו של ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, בישיבה של הוועדה לביטחון פנים בכנסת, שהוקדשה לאירוע שריפת הענק שהשתוללה במטה יהודה בחודש אוגוסט ובמהלכה נשרפו 11 אלף דונם של יער אורנים וחורש טבעי. קשה שלא לנסות ולדמיין, שאם היו המסקנות מאירוע השריפה בצור הדסה מיושמות – אזי שריפת הענק אולי הייתה נמנעת.

בדו"ח מתואר, שלב אחר שלב, כיצד התפתחה השריפה מעננת עשן קטנה שנראתה במדרון של הר כתרון (חרבת ג'רס) ועד שהפכה לשריפה גדולה שכילתה 2500 דונם של חורש, סיכנה את תושבי היישוב וחייבה את פינויים של מאות משפחות מהרחובות הסמוכים לשריפה ואת הפינוי של חוות הרי יהודה.

"ביום שישי, 4.6.21 בבוקר, הוצתה דליקה קטנה על מדרון דרומי בהר כתרון, כמה מאות מטרים מערבית מהגדר של צור הדסה. השריפה דווחה וכבאים הגיעו, אבל ישבו חסרי אונים והתבוננו באש מתפשטת במשך שעות תוך שהם מחכים לסיוע אווירי שבושש מלהגיע. בינתיים השריפה הגיעה לממדי ענק ויצאה משליטה תוך שהיא מדלגת מעל דרך הביטחון וחודרת ליישוב", נטען בדו"ח.

תחילת השריפה בצור הדסה, עשן עולה מחרבת ג'רס, שעה 9:08 בבוקר. (צילום: נועם אגמון)

למרות מספר התראות שהגיעו לשירותי הכיבוי על השריפה ההולכת ומתפתחת בהר כתרון, נמנעו שירותי הכיבוי וההצלה מלהזניק מטוסי כיבוי. "בכדי לחסוך עלויות הורידו את רמת הכוננות של טייסי הכיבוי עד לשעה 11:00 בבוקר, וכך מדינת ישראל נשארת בחוסר צוותי כוננות למקרי חרום. בנוסף, מפקדים נמנעים מלאשר הזנקת מטוסים מטעמים של חסכון כלכלי", נטען בדו"ח.

כמו כן, לטענת אגמון "צוותי הכיבוי מיומנים בשרפות עירוניות, אך אינם מוכשרים להתמודדות עם שריפות בשטח פתוח (שט"פ). לפיכך השתרשה הקונספציה שלא "מתעסקים" בשרפות בשטחים פתוחים/הרריים עד שאלו מסכנות ישובים וחיי אדם. כתוצאה מכך, שטחים ירוקים בהיקף חסר תקדים הופכים לאפר, וחלקם לא ישתקמו גם בחלוף שנים רבות".

בעולם, שריפות פורצות בשטחים פתוחים עקב פעילות בני-אדם (רשלנות או הצתות מכוונות), או כוחות טבע (סופות ברקים). בארה"ב מקובל שמנסים לכבות את כל השרפות שהדליקו בני-אדם. בארץ אין ברקים בקיץ, ולכן כל השריפות מקורן בפעילות אנושית. למרות זאת, שרותי הכיבוי שלנו לא שמו להם למטרה לכבות את שריפות השט"פ, עד לרגע בו הן מסכנות יישובים, ממשיך אגמון וטוען.

השריפה מתפתחת על המדרון הדרומי של רכס כתרון, שעה 10:08 בבוקר. (צילום: יצחק אלסטר)

אגמון מזהיר כי עקב השינויים האקלימיים, התחממות והתארכות הקייצים ועימם תדירות השריפות וחומרתן, המשך המדיניות הנוכחית תשאיר אחריה מדינה חרבה ומפוייחת. "התוצאה היא קטסטרופלית וכן הנזקים הנלווים. אימוץ הקונספציה מקורו, כנראה, בכך שאין לשירותי הכבאות הנוכחיים את האמצעים והיכולות להתמודד עם שריפות בשטחים הפתוחים".

הדו"ח ממליץ להקים באופן מיידי יחידה ייעודית להתערבות מהירה בשרפות שט"פ תחת המשרד לביטחון הפנים, בשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלבנטיים (כיבוי והצלה, רט"ג, קק"ל, צה"ל וגורמים נוספים) ולציידה בכל הנדרש בכדי להשיג במהירות המרבית שליטה בשריפות אלו.

יועמדו לרשות הכוח הייעודי אמצעי כיבוי חדישים כגון רכבי שטח מסוגים שונים: ה"בולדוג" ודומיו, טרקטורונים, אופנועי שטח, רחפנים, וכמובן סיוע אווירי משודרג. לצורך תצפית ומעקב ישתמש  הכוח בצילומי לווין של זמן אמת.

הגיחה המוטסת הראשונה שמגיעה לשריפה בצור הדסה, שעה 11:37 בבוקר. (צילום: נועם אגמון)

אגמון ממליץ גם על פיתוח אמצעים ייעודיים כגון רובוטים בעלי כושר עבירות גבוה המסוגלים לשאת מיכלי מים/קצף ולהגיע למוקדי אש אשר האמצעים הקונבנציונליים אינם יכולים להגיע אליהם.

לסיכום מבקשים אגמון וקמייסקי לקיים דיון דחוף של הגורמים הרלבנטיים בניסוח של חשיבה מחודשת על אופן הטיפול בשרפות שטח פתוח ועל הצורך בהקמת יחידת-כיבוי ייעודית וברכישת ציוד מודרני להתערבות מהירה בשריפות אלה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?