דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים - גברים ונשים יחד נגד אלימות במשפחה

מייסדת "פורום מיכל סלה", לילי בן עמי, הייתה הדוברת המרכזית באירוע של האו"ם והציגה פרויקטים חדשניים שפותחו בישראל להצלת חיים של נשים שחיות תחת אלימות

גברים ונשים נגד אלימות. לילי בן עמי ג'נבה 2021

קצת יותר משנתיים לאחר הרצח המזוויע של מיכל סלה ז"ל בידי בן זוגה, אשר הביא את אחותה, לילי בן עמי ממושב בית זית, להקים את "פורום מיכל סלה" למלחמה באלימות נגד נשים, והיא זוכה באות הערכה בינלאומי מארגון האומות המאוחדות. השבוע לילי הייתה הדוברת המרכזית בכנס שקיים האו"ם לציון היום הבינלאומי למניעת אלימות כלפי נשים של האו"ם.

בן עמי הוזמנה למוסדות האו"ם בז'נבה לשאת את הנאום המרכזי באירוע שהתקיים תחת הכותרת "נלחמים באלימות מבוססת מגדר ( FIGHTING GENDER BASED VIOLENCE).  האירוע התקיים ביוזמת המשלחת הישראלית לאו"ם, השגרירה מירב אילון שחר והתקיים בהנחיית מנכ"לית ה UNWoman , אדריאנה קווינונס.

האירוע התקיים ביום שני (22.11.21 ) בהשתתפות 76 שגרירי מדינות ונציגי משלחות לאו"ם. בפתח דבריה הציגה לילי את סיפורה האישי של אחותה, מיכל סלה ז"ל, והרחיבה בדבר הפרויקטים הטכנולוגים החדשניים המפותחים בישראל להצלת חיים של נשים בשבי האלימות.

"שפת האלימות היא בינלאומית, שפת הקורבנות היא בינלאומית ושפת האלימים היא בינלאומית. הדפוסים הם אותם דפוסים. את האלימות בתוך הבית אנחנו יכולים לנצח יחד. אני קוראת למדינות העולם לשתף פעולה כתף אל כתף, לכנס יחד את מיטב המוחות. אלימות במשפחה זה לא גברים נגד נשים, אלא גברים ונשים יחד נגד האלימות", אמרה בן עמי.

לאחר הנאום השיבה בן עמי על שאלות מהקהל ופירטה את החקיקה החדשנית שעברה בישראל בעזרתה ובהובלת השרים גדעון סער ועודד פורר לתיקון חוק האפוטרופסות של נאשם ברצח אשתו.

שגרירת ישראל למוסדות האו"ם בג'נבה, מירב אילון שחר: "לילי בן עמי השתתפה באירוע מעורר השראה שקיימנו באו״ם בג׳נבה. לילי הביאה לדיון פרספקטיבה ייחודית וחדשנית, הרותמת טכנולוגיה למיגור אלימות נגד נשים".

בדברים ששלחה לקהילת מושב בית זית כתבה בן עמי: "זו הזדמנות נוספת להודות לקהילה החמה שלנו, על התמיכה העצומה שהענקתם לנו באותה תקופה קשה מנשוא, לפני שנתיים 3.10.19, היום ששינה את החיים של כולנו לצמיתות, מקצה לקצה. לבד אנחנו חזקים וחזקות. יחד אנחנו חזקים וחזקות יותר". לנסיעה הצטרפה גם אמה.

ממיפוי רקע שערך פורום מיכל סלה, עולה כי בכל הנוגע להתנהגות אלימה של גברים כלפי בנות זוגן - 80% מהמשאבים שהממשלה מוקצה מופנים לאכיפה וענישה ורק 20% לטיפול ומניעה. המענה העיקרי לגברים בתחום האלימות במשפחה מתייחס לאחוז אחד בלבד מכלל הגברים הפוגעים. אחוז הזה כולל את הגברים שנתפסו והורשעו על ידי גורמי האכיפה וקיבלו מענים מגורמי אכיפת החוק ומהרווחה.

בכל 170 המרכזים הפיזיים למניעת אלימות במשפחה של הרווחה, מטופלים כ-10,000 נשים בשנה, לעומת כ-2600 גברים המטופלים בשנה, המהווים כחמישית בלבד מתוך כלל המטופלים. כלומר רוב גדול של ⅘ מגברים המתנהגים באלימות כלפי בנות זוגן - אינם פונים לטיפול.

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?