דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

העסקת קרובים ברשויות המקומיות - רק באישור משרד הפנים

ועדת השירות של משרד הפנים תהיה הגוף המוסמך היחידי שיוכל לאשר העסקת קרובי משפחה ברשויות המקומיות, כך קבע לאחרונה בית הדין הארצי לעבודה.

הנוהל הקיים עד עתה במשרד הפנים גרס, כי לאישור העסקה של קרובי משפחה באותה רשות מקומית נדרש אישור כפול: ראשית, אישור מליאת הרשות המקומית ברוב מיוחס של שני שלישים, ורק לאחר מכן הועלתה הבקשה לוועדת השירות של משרד הפנים. בפועל, הדרך לוועדה נחסמה לעיתים על-ידי מליאת הרשות המקומית.

בית הדין הארצי לעבודה דן בערעורים של המועצות המקומיות של כסייפה וכעבייה-טבאש-חג’אג’רה, עיריית ראשל"צ, ארגון עו"ד לקידום מינהל תקין וקרובי משפחה של עובדי הרשויות שביקשו להתמנות לתפקיד שבו זכו במכרז.

המערערים טענו כי הדרישה לקבל אישור של מליאת הרשות המקומית יצרה תלות פוליטית של המועמדים לתפקיד וחשש לניגודי עניינים. עו"ד חיים שרביט ממשרד גדעון פישר שהגיש את הערעור מטעם המועצה המקומית כסייפה, אמר לעיתון גלובס (שפרסם לראשונה את פסק הדין): "מועצה של רשות היא גוף פוליטי שכפוף לשיקולים של יחסי תן וקח. משרד הפנים שלח את המועמדים לקושש קולות פוליטיים במועצה".

בפסק דין עקרוני של נשיאת בית הדין הארצי, ורדה וירט-לבנה, והשופטים לאה גליקסמן ומיכאל שפיצר, התקבלו טענות המערערים באשר למליאת הרשות המקומית, "החשש מפני פוליטיזציה במינויים חיובית או שלילית, לפי קרבתו של העובד לחברי האופוזיציה או הקואליציה, הוא משמעותי יותר". לעומת זאת, נקבע כי ועדת השירות של משרד הפנים אינה מעורבת ברשות המקומית "ועל פניו מדובר בגוף אובייקטיבי וניטראלי שלא נתון להשפעה של גורמים פנימיים".

בית הדין העיר למשרד הפנים על הנוהל הקיים וקבע: "ישנה היתממות מסוימת בטענה כי מקום בו עומד על הפרק מינוי של עובד או עובדת המקורבים לחבר המועצה, הבאת המינוי לאישור מועצת הרשות תסייע בהפחתת שיקולים שאינם ענייניים בהליך המינוי", קבעו השופטים.

ממשרד הפנים נמסר לגלובס: "ננהג על-פי החלטת בית המשפט".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?