דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בינואר 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מיגרנה והרגלי אכילה

מיגרנה היא לא סתם כאב ראש חזק. אצל רבים, המיגרנות גורמות לסבל רב, אם זה מבחינה פיזית ופסיכולוגית והיא דורגה כגורם השישי בעולם לאובדן שנים עקב נכות בשנת 2013 . לרפואה ישנן דרכים שונות המאפשרות לנהל את הכאב וכן נערכו מחקרים רבים שבדקו את הקשר בין התזונה לבין שכיחות מיגרנה או הופעת מגירנה. אספנו המלצות תזונתיות לגבי רכיבי תזונה ספציפיים שנבדקו במחקרים היכולות לסייע בהתמודדות עם המיגרנות.

  • מינרל מגנזיום - רמות מגנזיום נמוכות וריכוזים נמוכים בתאים שונים ובמוח נקשרו למיגרנה. ההנחה היא שאנשים עם מיגרנה מפרישים כמויות מוגזמות של מגנזיום בגלל הלחץ שחווים. מחקרים הראו שאנשים שנטילה של טבליות מגנזיום הפחיתה את ההתקפים ב 22-43%. מומלץ ליטול 400 מ"ג תוסף מגנזיום באופן יומי  עם האוכל.
  • ויטמין B2 (ריבופלאבין)  – ויטמין זה חיוני בתהליך הפקת האנרגיה בגופנו. אנשים שהקפידו לקחת 400 מ"ג של B2 במשך 3 חודשים דיווחו על ירידה בהתקפי מיגרנות.
  • צום או דילוג על ארוחות- הינו הגורם הנפוץ ביותר והמשמעותי ביותר להופעת מיגרנות. רעב מסוגל לעורר ולהעצים את התופעה. מי שמכיר תופעה זו, נסו לאכול בשעות קבועות ובמרווחים קטנים. דיאטת צום לסירוגין אינה מומלצת כשיש התקפים.
  • קפאין - מספר מחקרים הוכיחו שצריכת קפאין לא משפיעה על הופעת המיגרנות. לעומת זאת, כשמפחיתים שתיה של קפאין או דילוג על שתיית קפה אפילו ליום אחד (מונח הנקרא נסיגת קפאין המתואר באופן נרחב בספרות), מופיעים כאבי ראש ומיגרנות הנחשבים סימפטום תקף של גמילה מקפאין.
  • מונוסודיום גלוטמט - משפר טעם בתזונה המערבית, מצוי בעיקר באבקות מרק, רטבים ובמזון מעובד. יש אנשים הרגישים לחומר זה והוא מעורר בהם מיגרנה, על כן מומלץ להם לבדוק מהם מרכיבי המזון או המנה לפני אכילה.
  • יין אדום - הופעת המיגרנה לא נגרמת ישירות אחרי שתיית האלכוהול אלא אחרי שעות רבות. נמצא קשר חזק בין שתיה של יין אדום לעומת סוגים אחרים של אלכוהול בשל רכיבים הספציפיים ליין האדום עצמו ולקליפות הענב. כאב הראש נגרם כתוצאה משינויים מטבוליים בגוף (שינויים בחילוף החומרים). זה יכול להיגרם גם אצל אנשים שבדרך כלל אינם סובלים מכאב ראש.

** יש להתייעץ עם רופא המשפחה או רוקח מוסמך לפני כל נטילה של תוספי מזון.

מריה סוידאן, דיאטנית קלינית, B.Sc , R.D,

(המאמר באדיבות חלי ממן - רשת המתמחה באורח חיים בריא)

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?