דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 23 בינואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אבו גוש - סלים ג'אבר: אלחם בכל כוחי שלא נקלוט תושבים מבחוץ

 

 

סלים ג'אבר, 72, נבחר לפני שנה לראש המועצה המקומית אבו גוש. זו הקדנציה הרביעית שלו בתפקיד, לאחר שכיהן בתפקיד זה במשך שלוש קדנציות רצופות ובבחירות ב-2013 החליט שלא להתמודד.

 • ראש המועצה, סלים ג'אבר, מה מצאת במהלך השנה הראשונה לכהונתך החדשה?

  "מצאתי הרבה הלוואות, הרבה חובות, הרבה עובדים שאין להם תקן ואני לא יודע מה לעשות איתם”.

 • מה עושים עם עובדים ללא תקן?

  "אנחנו חושבים איך לעשות את זה. כל תזוזה - ההסתדרות מגיעה, וזה לא קל. אני מקווה שבתוך חודשיים יהיה לי מנכ"ל, ואז נתמודד עם זה, משום שהמנכ"ל הוא גם מנהל כח אדם".

 • מה החזון שמדריך אותך בקדנציה הקרובה?

  "אני חזרתי לתפקיד כדי לבנות את החינוך, לבנות את האדם. לא מעניין אותי לבנות מוסדות כמו שמעניין אותי לבנות את האדם. להשקיע כמה שיותר בחינוך ובתרבות”.

 • בעבר מתחת ביקורת על מצבה של מערכת החינוך באבו גוש. מה מצאת בתחום זה?

  "חסר לנו כיתות בתיכון, בחטיבת הביניים וביסודי. זה מבייש. הילדים שלנו לומדים במרפסות, בחדרי מדרגות. זה בושה לכל מי שלא דאג לנו. אני אעבוד יום ולילה כדי להגיע למטרה שאנו רוצים להגיע אליה”.

 • מה השינויים שצפויים במערכת החינוך בשנה הקרובה?

  "אנו מקדמים הקמת מעונות יום ואת השלמת הכיתות בבי"ס היסודי הישן בעלות של 6.5 מיליון שקל. בתיכון קיבלנו עכשיו אישור להקים מגמה טכנולוגית”.

 • כיצד אתה מתמודד עם האלימות בבתי הספר ביישוב?

  "הורדנו המון אלימות. כל דבר שקורה אנחנו מגיעים, מדברים עם ההורים, עושים סולחות, מזמין את ההורים אלי הביתה, מרגיעים, ומדברים".

 • אתה רואה את 450 התלמידים שלומדים מחוץ ליישוב חוזרים ללמוד באבו גוש?

  "הבעיה היא שבאבו כגוש לא מאמינים במערכת החינוך המקומית. אני מאמין שהמאמצים שלנו יעזרו להחזיר את התלמידים".

 • “אם הצרפתים ימכרו את האדמה הזו למישהו חוץ מתושבי אבו גוש זה יהיה תקיעת סכין בגב שלנו". שטח מתחם הכנסייה באבו גוש

 • איזה פרויקטים אתה מתכוון לקדם בשנה הקרובה?

  "עוד חודשיים נצא למכרז של קריית ספורט בעלות של 33 מיליון שקל וזה הפרויקט הציבורי הגדול ביותר שנבנה באבו גוש. התקציב כבר קיים. הפרויקט כולל אצטדיון כדורגל אולימפי, ארבעה מגרשי טניס, חדר כושר, מלתחות ו-1050 מ"ר שטח מסחרי. זה יאפשר לצעירים שלנו להוציא את האנרגיה הזו באופן ספורטיבי".

 • מה קורה עם שכונת ההרחבה, שבה נדחתה הדרישה שלכם לשווק אותה לבני מקום?

  "תכניות ההרחבה מדאיגות אותנו מאוד. אנחנו רוצים לגדול לפי הגידול הטבעי ולשמור על האדמות האלה רק לבני אבו גוש. שלא יגיעו ערבים או יהודים קיצוניים וזה יכול לקלקל את מרקם היחסים המצוינים של אבו גוש עם היישובים שמסביב”.

 • כיצד תפעל המועצה בראשותך כדי להשאיר את המגרשים בשכונת ההרחבה לבני אבו גוש?

  "אני אלחם, בכל כוחי, יחד עם כל האזור, שלא נקלוט גורמים מבחוץ. אנחנו נפסיק את הבנייה ונפעל שכל עשר שנים ייצאו מגרשים לשיווק. הפיתוח שהם עושים היום בשכונה החדשה, שיישאר כך 20-30 שנה. יש היום באבו גוש 1700 ילדים בגילאים 6-17, בעוד עשר שנים כל ילד צריך מגרש או בית. לאיפה נלך? לבני ברק? לרמאללה? לאום אל פחם?”.

 • היכן עומד המכרז של הצרפתים למכירת השטח של הכנסייה במזרח היישוב?

  "ביטלו את המכרז. אם הצרפתים ימכרו את האדמה הזו למישהו חוץ מתושבי אבו גוש זה יהיה תקיעת סכין בגב שלנו".

 • כדי לקנות את השטח הזה, בהיקף של 88 דונם עם זכויות בנייה של קרוב ל-900 יחידות דיור, אתם תצטרכו סכום כסף אדיר. איך תתמודדו עם זה?

 • "אל תשכח שהמועצה השקיעה הרבה כסף במתחם הזה, עשרה מיליון שקל בתכנון המקום. בשביל להקים דרכי גישה לשכונה הזו היה צריך להפקיע מעל 30 דונם משטחי אדמה של אבו גוש, וזה שווה 15 מיליון דולר”.

 • 72% מתושבי אבו גוש הצביעו לרשימה המשותפת בבחירות האחרונות. מה תגיד לתושבי האזור שמוטרדים מהמגמה הזו?

  "אין לי מה להגיד. זה לא יפה. זה לא נעים. יש הרבה דברים טובים ואנשים לא מסתכלים על זה, ומעדיפים לבקר את המדינה. לצערי הרב יש לנו הרבה סטודנטים וסטודנטיות מאבו גוש שלומדים עם סטודנטים מהצפון וממזרח ירושלים, ובנסיון להשתייך הם תומכים ברשימה המשותפת. אבל האמת היא שהמדינה רוצה את טובתנו והיא משקיעה הרבה תקציבים והון רב למעננו. יש לנו הרבה בנייה לא חוקית. וזה גורם למצוקה וכעס על המדינה”.

 • הצ'צ'נים תרמו 10 מיליון דולר להקמת המסגד הגדול של אבו גוש. מה תגובתך לכך שהמנהיג הצ'צ'ני, רמזן קדירוב, קורא למדינות ערב לתקוף את ישראל?

  "זה מפריע מאוד. אני לא מאמין שיש לו כוונות רעות. כשהייתי שם הם אמרו דברים טובים על היהודים. אני מניח שיש השפעה עליו מהתעמולה הפלסטינית ומדינות ערב, שישראל פוגעת באיסלם ופוגעת במוסלמים".

 • בסרטו שפורסם ב'בקיצור' צעיר מאבו גוש מתח ביקורת על כך שיש נוכחות משטרתית ביישוב. מה דעתך?

  "אני חושב שנוכחות משטרתית היא חשובה מאוד וחיובית. המשטרה מרתיעה. יש לנו הרבה צעירים עם הרבה אנרגיה הם טסים על הכביש. הנוכחות של המשטרה היא טובה ואני מעודד את זה”.

 • איזה פרויקטים תשלימו במהלך השנה הקרובה?

  "אני צופה שנשלים את בניית ההשלמה לבי"ס היסודי, יתחילו לעבוד על קרית הספורט, תושלם הקמת מוסד טיפול רב-תחומי במימון המוסד לביטוח הלאומי, ונשלים הקמת מעונות יום. השלמת הפרויקטים האלה תספק לנו מקומות עבודה ותוך שנתיים-שלוש נתחיל לבנות את אזור התעסוקה שיציל את הכפר הן מבחינת תעסוקה והן מבחינת הכנסות ארנונה".

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?