דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ממשלת צרפת העמידה למכירה 88 דונם באבו גוש

שווי הקרקע עומד על מאות מליוני שקלים. השטח המוצע למכירה באבו גוש

מתח ביישוב אבו גוש לקראת סיום הליך הגשת ההצעות לרכישת משבצת קרקע השייכת לממשלת צרפת. משבצת הקרקע בהיקף של 88 דונם, ששוויה מוערך במאות מליוני שקלים, מיועדת לשמש כשכונה במסגרת תכנית המתאר החדשה של אבו גוש, וביישוב מעוניינים כי יזמים בני המקום ירכשו את הקרקע.

לפני כשלושה שבועות (27.5) התקיימה ישיבה של הותמ"ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור) במהלכה הוחלט להפקדה להתנגדויות את התכנית להקמת שכונה חדשה באבו גוש. השכונה תמנה640 יח"ד, במבנים עד 4 קומות, והיא תשתרע משני צדיו של כביש 10. הוועדה נימקה את ההחלטה באופן הבא: “תוספת יחידות הדיור ושטחי התעסוקה המוצעים בתכנית יסייעו בהקלת מצוקת הדיור ביישוב ובחיזוק מעמדו הכלכלי ושיפור רווחת חייהם של תושביו”.

כעת מתברר כי השכונה החדשה תוקם על אדמות פרטיות שרובן שייכות לממשלת צרפת. הקונסוליה הכללית של צרפת הוציאה לאחרונה מכרז פתוח למכירת הקרקע. התאריך האחרון להגשת הצעות היה ביום שני השבוע (17.6) אך מקורות באבו גוש טוענים כי במסמכי המכרז בערבית פורסם תאריך מאוחר יותר (24.6).

"הזדמנות שאסור לפספס אותה”. ראש המועצה, סלים ג'אבר עם הקונסול הצרפתי

לפי הערכות, שווי הדירות בשכונה החדשה עומד על כ-1.3 מיליארד שקל ולאור זאת שווי הקרקע המוצעת במכרז עומד על מאות מיליוני שקלים. באבו גוש מודאגים מאוד שיזמים בעלי ממון ישתלטו על הקרקע ויהפכו אותה לשכונה יוקרתית שבני היישוב לא יוכלו לרכוש בה דירות, ושעלולה לשנות את המאזן הדמוגרפי ביישוב.
בתחילת השבוע התכנסה מליאת המועצה המקומית אבו גוש לישיבה ודנה במצב שנוצר. ראש המועצה, סלים ג'אבר, אמר בישיבה שהתקיימה פגישה עם הקונסול הצרפתי אך לא הושגה התקדמות להבטחת האינטרסים של אבו גוש במסגרת שיווק הקרקע. ג'אבר אמר: “88 דונם זו אחריות של כולנו, בני אבו גוש, ועלינו לשמור ולרכוש את החלקה. זו הזדמנות שאסור לפספס אותה”.

ביישוב מתארגנים גם צעדי מחאה מול הקונסוליה הצרפתית בירושלים ומול שגרירות צרפת בתל אביב, במטרה להגביר את הלחץ על ממשלת צרפת כדי שתבטיח את זכויות בני היישוב בדירות שייבנו.

 

איסמעיל עותמאן

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?