דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אבחנה מוקדמת של סרטן עור – משפרת את סיכוי ההחלמה

שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם הסתיים השבוע. לפי ההערכה היקף התחלואה בסרטן עור יצמח ב-50% ב-20 השנים הקרובות

ביום ראשון (26.6) הסתיים שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם במסגרתו הוזמן הציבור הרחב לבדיקה חינם לגילוי מוקדם של סרטן העור – שבכוחו להציל חיים.

ההערכה המקובלת היא כי עד שנת 2040 תתרחש עלייה של כ-50% במקרי המלנומה החדשים בעולם (כ-510 אלף מקרים בשנת 2040 לעומת 325 אלף ב-2020). כמו כן, צפויה עלייה של כ-68% במקרי המוות מהמחלה - 96 אלף מקרי תמותה ממלנומה ב-2040 לעומת 57 אלף ב-2020 (מידע מורחב בהמשך). עם זאת, בישראל, על פי נתוני רישום סרטן, מגמת התמותה מסרטן העור נמצאת בירידה.

מתוך נתוני משרד הבריאות המעודכנים בנושא סרטן העור בישראל עולה כי בשנת 2019 אובחנו בישראל 1,719 חולים חדשים עם מלנומה ממארת של העור, רובם יהודים ואחרים. יש לציין כי בקרב ערבים המחלה נדירה.

 92.4% מהחולים אובחנו עם גידול בשלב מוקדם דבר ששיפר את סיכויי ההחלמה שלהם. 51.2%  מהחולים התגלו עם גידול בשלב ממוקד, ו-41.2% עם גידול חודרני מקומי.

לאורך השנים האחרונות מסתמנת מגמה של עלייה בגילוי של מקרי מלנומה ממוקדת של העור (שלב מוקדם של המחלה) והדבר מעיד על עלייה בגילוי המוקדם של המחלה.

מגמת התמותה מסרטן עור בישראל נמצאת בירידה לאורך השנים. בשנת 2019 נפטרו 213 אנשים בישראל ממלנומה חודרנית ממאירה של העור. עיקר התמותה נצפה בגיל המבוגר, ובגברים יותר מנשים.

מי בסיכון לחלות בסרטן העור?
- אנשים בעלי עור שיער ועיניים בהירים, ובעלי נמשים.
- מי שעורו נצרב בקלות בשמש, או שאינו משתזף כלל.
- אנשים בעלי מספר רב של שומות (בייחוד למעלה מ-20).
- מי שבמשפחתו קרובים בעלי נקודות חן מרובות, או שחלו בסרטן העור.
- מי שסבל מכוויות שמש מרובות, בעיקר בילדות.
- אנשים הנוטלים תרופות המדכאות את מערכת החיסון או סובלים ממחלות המחלישות אותה (כגון חולי פרקינסון, מושתלי איברים, חולי סרטן המקבלים טיפולים וכד').
- אנשים שמתוקף עיסוקם או תחביביהם נחשפים לשמש לזמן ממושך, כגון ימאים, חקלאים, גולשים, שחיינים ומי שעוסק בספורט ימי אחר.
- אנשים הנחשפים לשמש באופן אינטנסיבי לסירוגין, למשל בסופי שבוע או בחופשות.
- אנשים הנוטלים תרופות המגבירות את רגישות העור לקרינת השמש.
- שימוש במתקני שיזוף.

אבחון מוקדם בשיטת 5 הגימ"לים
בידקו את השומות ונקודות החן בגוף ושימו לב לשינויים בגודל, בגוון, בגובה, בגבולות ובגאומטריה שלהן.

  • נקודות חן או שומות יכולות להופיע על עור הגוף ככתם חום שטוח או בולט, כבר בגיל הילדות או ההתבגרות.
  • בחדר מואר היטב בחנו את הגוף מלפנים ומאחור. אפשר להיעזר במראת יד, אותה נכוון מול מראה גדולה.
  • חשוב לבחון את כל שטח העור, כולל הקרקפת, בין השערות, בקפלי הגוף ובין אצבעות הידיים והרגליים. לבדיקת הקרקפת הכרחי להיעזר באדם נוסף, ולבדיקת הגב רצוי להיעזר באחרים.
  • מומלץ לזכור את מספר השומות בכל מקום ולבצע את הבדיקה שוב כל 6-3 חודשים. למי שיש מספר רב של שומות, מומלץ לצלם בהגדלה את אזור השומות, לצורך השוואה. רצוי שהצילום יהיה צבעוני, ויהיה בו קצה סרגל שיראה את גודל השומה. חשוב לציין את תאריך הצילום ואת אזור הגוף עליו נמצאות השומות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?