דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ביקור פביוס השיג את המטרה: הסכסוך הישראלי-פלסטיני במרכז הבמה

תוך פחות מיממה, הספיק שר החוץ של צרפת להיפגש עם אבו מאזן, נתניהו, ריבלין ולבני. עם דעיכת העניין האירופי בנושא האיראני, בפריז מוכנים להשקיע מאמצים בהחייאת השיחות בין ירושלים לרמאללה - אך יהיו חייבים לרתום גם את אובמה

שר החוץ של צרפת לורן פביוס המריא אמש (ראשון) בשעה 21:00 מנמל התעופה בן גוריון בדרכו חזרה לפריז. עם עזיבתו, הוא היה יכול לסמן "וי" ליד המשימה העיקרית שעמדה לנגד עיניו בביקורו הקצרצר במזרח התיכון: להבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי עבור צרפת – ויחד איתה רוב מדינות אירופה – הנושא האיראני מתקרב למיצוי, ואילו הסוגיה הישראלית-פלסטינית, שנדחקה מסדר היום בשל התהפוכות במזרח התיכון, תחזור בקרוב מאוד למרכז הבמה.

דבריו של פביוס לא היו יכולים להיות ברורים יותר. במסיבת העיתונאים שכינס בתום ביקורו הוא הבהיר כי במהלך ביקור הבזק שארך 24 שעות במצרים, בירדן, ברשות הפלסטינית ובישראל, "הנושא הישראלי-פלסטיני היה הנושא המרכזי והעיקרי". הוא הוסיף כי דן עם מנהיגי המדינות גם על "סוגיות שונות באזור כגון לוב, סוריה, עיראק ואיראן", אבל לא התייחס – עד שנשאל על כך מפורשות – למשא ומתן בין איראן לשש המעצמות בנוגע לתכנית הגרעין. הוא חזר כמה פעמים בניסוחים שונים על מרכזיותו של הנושא הפלסטיני עבור צרפת, והבהיר כי לא רק בפריז מייחסים כעת חשיבות רבה לנושא, אלא גם במדינות ערב.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?