דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 17 באפריל 2024
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אבן ספיר: הצעירים ינהיגו את ועד האגודה

האם מסתמן מהפך בהנהגת מושב אבן ספיר? בבחירות לוועד האגודה החקלאית, שהתקיימו השבוע, הודח יו"ר הוועד בשנים האחרונות, חזי יששכר, ובמקומו נבחרה רשימה הכוללת צעירים, אקדמאים וחברי אגודה שטרם התמודדו בעבר, המבטיחה להתמודד עם הקשיים החמורים בניהול המושב המסוכסך.

מושב אבן ספיר נחשב לאחד המושבים בעלי הפוטנציאל הכלכלי הגדול ביותר במטה יהודה אך מזה שנים רבות מתקשה לממש זאת בעקבות סכסוכים עמוקים, סכסוכים שהידרדרו לא אחת לאלימות מילולית ואפילו לאלימות פיזית.

הפוטנציאל הכלכלי של אבן ספיר ניכר לעין: המושב סמוך לבית החולים הדסה עין כרם ולעיר ירושלים. גם השפעת הסכסוכים הפנימיים ניכרת לעין: רק לאחרונה החלה בניית שכונת ההרחבה, לאחר שזו התעכבה במשך יותר מ-20 שנה. בנוגע לשכונת ההרחבה נקשרו שמועות שייחסו למעורבים שונים מניעים אישיים ושיקולים לא ענייניים, דבר שפגע מאוד בהוצאה לפועל של ההרחבה.

הבחירות לוועד האגודה התקיימו השבוע בפיקוח צמוד של רשם האגודות השיתופיות בכבודו ובעצמו. מתוך 145 בעלי זכות בחירה הצביעו 140 הצבעה תקינה. תופעות שנראו בעבר, כגון כניסה של שניים אל מאחורי וילון הקלפי, והצבעה בשם אדם שלא הגיע, נמנעו הפעם.

הרשימה המזוהה עם הצעירים זכתה בארבעה נציגים ואילו הרשימה המזוהה עם ההנהגה הוותיקה זכתה בשלושה.

בשיחה עם חברי הרשימה הזוכה הם טענו כי הזכייה שלהם ברוב נובעת מכך ש"התושבים נקלעו להמון מצבים שלא היה עם מי לדבר, מזכירות אטומה ומזכיר שלא משתף פעולה".

"הצענו לציבור שקיפות וניהול תקין", אמרו ברשימה הזוכה, “הוועד היוצא התנהל בכוחניות, והבטחות שפוזרו לכל עבר על תקציבים שיגיעו מהמועצה – לא מומשו. אמנם, שיפצו את בית העם ואת כביש הגישה אבל התושבים מצפים ליותר".

הוועד היוצא מתגאה שהצליח לקדם את שכונת ההרחבה. כיצד אתם תתמודדו עם האתגר הזה?

"לאבן ספיר יש תדמית של מושב עשיר. אבל במושב יש הרבה אנשים שמצבם הכלכלי לא מזהיר. העלות הסופית של של מגרש בהרחבה עומדת על 2-3 מליון שקל. זה מטורף. יש המון זוגות צעירים שרכשו מגרשים ומתחרטים. זו בעיה שצריך למצוא לה פתרון".

אבן ספיר ידוע כמושב מאוד מסוכסך. כיתד תיראה ההנהגה החדשה?

"הערך העליון הוא אחדות. אי אפשר להתקדם עם מלחמות. כל אחד שם מקל בגלגלים. אנו נדאג לשקיפות ולכך שאנשים יקבלו דו"חות שוטפים על פעילות האגודה. המטרה שלנו היא עכשיו לזכות גם באמון הציבור בבחירות על הנהגת הוועד המקומי ועל הנציגות במליאת המועצה".

מושב אבן ספיר

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?