דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הלילה ומחר: מאות אלפים יציינו את תשעה באב

עם צאת השבת יתחיל הצום והאבל על חורבן שני בתי המקדש, ורבבות מאמינים צפויים להגיע לרחבת הכותל המערבי ולבתי הכנסת המקומיים. בשל החום, במד"א ממליצים להקפיד על שתיה מרובה טרם כניסת הצום

מאות אלפי יהודים ברחבי העולם יציינו ביממה הקרובה את תשעה באב. עם צאת השבת יתחיל הצום והאבל על חורבן שני בתי המקדש, ורבבות מאמינים צפויים להגיע לרחבתהכותל המערבי ולבתי הכנסת המקומיים. ביום זה, המתפללים נוהגים לשבת על הארץ יחפים או עם נעלי בד כאות לאבל, קוראים את מגילת איכה ואומרים קינות על חורבן בית המקדש. התפילות והאבלות צפויים להימשך לאורך כל הלילה והיום, עד לצאת הצום בערב יום ראשון.

השנה, חל תשעה באב בשבת, ועל כן נדחה הצום למוצאי שבת. מדובר בצום השני בחשיבותו בלוח השנה היהודי, אחרי יום הכיפורים, שבו - בנוסף לאיסורי האכילה והשתייה - נהוג אף להימנע מרחצה, מנעילת מנעלי עור ומקיום יחסי אישות. במהלך היום אף חל איסור הלכתי על לימוד תורה. בליל תשעה באב ייערכו ברחבי הארץ מפגשי הידברות ושיח בין המגזרים שונים.

הרב שמואל רבינוביץ', רב הכותל המערבי, אמר לוואלה! NEWS כי האבל על חורבן בית המקדש בתשעה באב הוא "עדות מרשימה לזיקתו של עם ישראל אל בתי מקדשינו וביטוי לאמונה שיבנה במהרה". לדבריו, "המוני העם הבאים להתרפק על אבני המקום במשך השנה כולה מזכיר במשהו ימים מקדם, עת היו המוני עולי רגלים באים לראות ולהיראות, ויש בכך זכר למקדש יותר מזכר לחורבן".

גם במד"א נערכים לקראת הצום, שבו צפוי להיות מזג אוויר חם. מנהל אגף הרפואה במד"א, ד"ר רפי סטרוגו, אמר כי הצום השנה מתקיים בתקופה החמה ביותר בשנה, ולכן הוא "ממליץ לכל הצמים להקפיד על שתיה מרובה טרם כניסת הצום, לשהות במקומות מוצלים וממוזגים במהלך הצום, להימנע מפעילות גופנית מאומצת ובמקרה של סחרחורות או חשש מהתייבשות יש לשתות ולהפסיק לצום".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?