דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 24 באוגוסט 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אדריכל מעין נקובא חשוד כי זייף עשרות תכניות בנייה

בית המשפט השלום בירושלים האריך השבוע את מעצרו של האדריכל, מחמוד מאג'ד עוודאללה (33), תושב עין נקובא. החשוד כי זייף עשרות תכניות בנייה וגרם לבנייתם של עשרות בתים ללא אישור הנדסי.

בחודש האחרון מנהלים חוקרי ההונאה של המשטרה חקירה סמויה בעקבות מידע שהתקבל אודות תכניות אדריכלות שהוגשו לאישור בוועדה המקומית לתכנון ובנייה במטה יהודה, וייתכן שגם בוועדות מקומיות נוספות, ועליהן מופיעות חותמות מהנדס קונסטרוקציה מזויפות.

ביום שני (4.2.2019) עצרו חוקרי המשטרה את האדריכל, העובד גם במחלקת התכנון בעיריית ירושלים. הוא נחקר בחשד לזיוף מסמך בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד והפרת אמונים של עובד ציבור. הטלפון הנייד שלו הוחרם ובמקביל פשטו חוקרים על ביתו והחרימו מסמכים ומחשבים.

  לדברי המשטרה, במהלך החקירה הסמויה התבהר אופן ביצוע העבירה: האדריכל החשוד הגיש בקשות להיתרי בנייה לוועדה המקומית לתו"ב במטה יהודה, כאשר חתימותיהם של מהנדסי הקונסטרוקציה, המהוות חלק משמעותי בתהליך אישור המבנים, מזויפות, ובפועל אותם מהנדסים מעולם לא התקשרו עם אותו אדריכל או חתמו על תכניותיו.
בדיון שהתקיים בהארכת מעצרו טענה המשטרה בחקירה שאותרו כ-32 היתרי בנייה עבור 69 יחידות דיור שלפי החשד אושרו בדרך שאינה חוקית, במועצה האזורית מטה יהודה. היישובים שבהם ידוע על בתים שטופלו על ידי האדריכל הם: רמת רזיאל, אדרת, עין נקובא, עין ראפה ואפשר שגם מבנים במזרח ירושלים ובאבו גוש. שווי הנכסים מוערך במאות מיליוני שקלים.

בעקבות החשדות לזיוף תכניות הבנייה, נמצאים כעת עשרות המבנים בסכנת פינוי, קריסה או הריסה. בשלב זה פנו החוקרים למהנדסים וביקשו מהם לערוך בדיקות שונות למבנים שכבר הוקמו במטרה לבדוק האם הם מהווים סכנה לאלו המתגוררים בהם ולציבור.

בדיון שנערך בבקשת המשטרה להארכת מעצר עלה כי התלונה הראשונה כנגד האדריכל הוגשה בתחילת חודש ינואר 2019 ולאחר מכן הגיעה תלונה נוספת, שהתמקדה בכך שהחתימות של מהנדסי הקונסטרוקציה בעשרות תכניות בנייה שהגיש האדריכל הן מזויפות.

לדברי נציג המשטרה מדובר במבנים שבהם טיפל האדריכל החל מהשנים 2010-2011 ועד לאחרונה.

במהלך הדיון הסתבר כי במשטרה גורסים שבין המתלוננים לבין האדריכל התקיימו יחסים חבריים בלבד ולא היו ביניהם יחסים עסקיים.

בא כוחו של האדריכל העצור, עו"ד חיים הדיה, טען כי החשד למבנים שנמצאים בסכנה אינו במקומו משום ש"בתים נבנים על סמך תכניות ביצוע" וכי אין חשש שתכניות הביצוע הן מזויפות. כמו כן, טען הסנגור, כי המקור לתלונה כנגד האדריכל הוא סכסוך כספי עם המתלוננים. "האיש הזה, אדריכל, אדם נורמטיבי לחלוטין, שהקים ובנה עשרות מבנים, הוא אדריכל מוערך בכל הארץ, האם הוא צריך לשבת עכשיו במעצר כי המשטרה רוצה לבדוק את הזיוף?”.

השופט אורן סילברמן מבית המשפט השלום בירושלים נימק את החלטתו לקבל את בקשת המשטרה ולהאריך את המעצר: “התוצרים מהחקירה שבוצעה עד עתה מבססים את החשד הסביר כאמור לעיל...פעולות החקירה הן בנות שיבוש" הוא האריך את מעצרו של האדריכל עוודאללה עד ליום חמישי 7.2 בשעה 12:00.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?