דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הקוסם הרפואי שהפך לקצין מצטיין ביחידת העלית

"החייל מוריד את המדים בבית אבל ההשפעה שלך עליו נשארת איתו”. סג"מ מ' ממושב אורה (פרטיו חסויים מטעמי בטחון שדה)

ביום רביעי האחרון (28.6) הסתיים קורס קציני החי"ר, שבו קיבלו הצוערים מגדוד "גפן" על רחבת המסדרים בבית הספר לקצינים (בה"ד 1) את דרגות הקצונה. מבין הצוערים בולט סג"מ מ' ממושב אורה שקיבל את את דרגות הקצונה מידי הרמטכ”ל, גדי אייזנקוט, וזאת לאחר שזכה למעמד המכובד של מצטיין פלוגתי.

סג"ם מ', בן 22, למד בתיכון "קשת" בירושלים, המשלב חילונים ודתיים יחד. הוא הדריך במשך ארבע שנים בתנועת הנוער "בני המושבים" ובנוסף התנדב בביה"ח הדסה הר הצופים והדסה עין כרם במשך שנה בתור קוסם רפואי. לאחר שסיים את לימודיו הצטרף כחניך למכינה הקדם-צבאית "עין-פרת".

על הדרך שעשה עד שזכה למעמד המכובד של מצטיין פלוגתי בקורס הקצינים אומר מ': "אני נרגש לראות איך המפקדים וחבריי רואים את ההשקעה וההשתדלות לאורך הקורס, אני מקווה שזה יוביל אותי בדרכי ואמשיך להצטיין ולהצליח".

מ' החל את מסלולו הצבאי ביחידת דובדבן באוגוסט 2014. על הבחירה לשרת דווקא ביחידה זו הוא מספר: "יכולות היחידה לפעול באופן מדויק, כירורגי במתאר אזרחי בתוך יהודה ושומרון, ע"י שימוש ביצירתיות ותחבולה הרשימו אותי וסקרנו אותי מאוד. הרגשתי שזה המקום בו היכולות והידע שרכשתי בתור קוסם, יכולות המשחק והחשיבה מחוץ לקופסא, ימשיכו להתעצם בשירות ביחידה".

מסלול ההכשרה ליחידת דובדבן המיוחדת הוא אינטנסיבי וכרוך בהרבה אתגרים, לאחר שצלח את המסלול, היה לו ברור כי הוא ממשיך לפיקוד ביחידה, על כך מספר מ': "בטירונות הוכשרתי כקלע ומפקד חוליה. לאחר קורס מכ"ים פיקדתי על כיתת לוחמים ומאוחר יותר הייתי מ"כ טירונים עד היציאה לקורס הקצינים".

בתור מפקד, מ' היווה דמות חינוכית ומשפיעה עבור חייליו, לדבריו אחת החוויות הזכורות לו בתור מ"כ : "זכורה לי ביותר שיחה שהייתה לי עם אמא של אחד מחיילי. היא ביקשה לספר לי עד כמה הוא השתנה מאז הגיוס וכמה מילאתי עבורו מקום חשוב בשינוי. החייל מוריד את המדים בבית אבל ההשפעה שלך עליו נשארת איתו. ההבנה שלמילים שלך יש משקל לא רק נוכח התפקיד, לא רק כשאתה לידו, נחרטה אצלי עמוק".

לאחר החוויה הטובה והמשמעותית עבורו ועבור חייליו בתור מפקד, הבין שהמשך דרכו הטבעית היא להפוך לקצין. קורס הקצינים אליו יצא בגדוד "גפן" ארך כשישה חודשים. על הבחירה ליציאה לקורס, ועל הקורס אותו סיים זה עתה הוא מספר: "קורס קצינים ובפרט קורס גפן היווה עבורי המחשה של תחושותיי כי יש לפתח מפקדים בעלי יוזמה, תעוזה וחשיבה תחבולנית. רכשתי בקורס את השפה והכלים לכך ובעקבות החניכה האיכותית והמקצועית שקבלתי".

הוא מוסיף: "התעצמה אצלי תחושת המסוגלות והמוכנות בחרתי לצאת לקצונה מאחר שבמהלך השירות נוצרה אצלי שהמפקדים הטובים שלנו הם אלה שבסופו של דבר יכולים לזקוף לזכותם את ההצלחה שלנו".

ההזדמנות להשפיע על איכות אנשיו ניראתה לו נדירה ביותר ולכן בחר להיות מפקד בצה"ל, זה המסר שחשוב לסג"ם מ' להדגיש. כקצין בצה"ל הוא רוצה להכשיר את חייליו לאכפתיות ודאגה למתרחש במדינה ולהיות האחראים ובעלי ההשפעה לכך. הוא מתאר: "המסגרת הצבאית, בעוצמת התהליך שבה, מאפשרת מסגרת למעורבות זו. לא במילים, כי אם במעשה יום יומי, לילה אחר לילה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?