דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

איילת שקד: אקדם ועדות קבלה ליישובים בני 600-700 משפחות

  שרת המשפטים, איילת שקד, הייתה הנואמת המרכזית בערב הפתיחה של כנס הנהגות המושבים שהתקיים בים המלח השבוע.

שקד לא הסתירה את רצונה לפרוט על מיתרים שישביעו את רצונם של אנשי ההתיישבות העובדת ובדרך גם לנסות ולגרוף כמה קולות למפלגתה החדשה, 'הימין החדש'.

"אתם המגזר שמייצג את כל הטוב והיפה של של מדינת ישראל", פתחה שקד את דבריה “אני מנסה לעזור בכל צומת שאני יכולה. יש הרבה בעיות, לא פעם ראשי ההתיישבות באים אלי לבכות ולקטר ולראות איך לשפר ולקדם תהליכים חשובים".

היא ציינה את שיתוף הפעולה שיש לה בכנסת עם ח"כ איתן ברושי (שנכח בפאנל הדוברים בכנס) והדגיש את הצורך של החקלאים בנציגים בכנסת: “אין בכנסת מספיק נציגים אותנטיים של ההתיישבות העובדת. ברושי יודע שאנחנו אוהבים לעבוד ביחד. אין מספיק חברי כנסת שזה המניע והמנוע שלהם. האחריות היא עליכם. אתם צריכים לדעת לדחוף נציגים למפלגות השונות. כשיש נציג שבשביל זה הוא קם בבוקר זה מאוד משמעותי.

אני אהיה הנציגה שלכם במפלגה שלנו, וכמו שעבדתי בשבילכם עד היום, אמשיך לעבוד גם בקדנציה הבאה", אמרה שקד וזכתה למחיאות כפיים.

שקד הצהירה כי היא מתכוונת לפעול להעלאת סף כמות התושבים ביישובים הכפריים המאפשרת הקמת ועדת קבלה.

בעבר, כל יישוב כפרי היה יכול לסנן מועמדים באמצעות ועדת קבלה. אולם בעקבות פסק הדין בנושא משפחת קעדאן שלא התקבלה כחברה ביישוב קציר בגלל היותה משפחה ערבית, שונה החוק.

הכנסת אישרה את "חוק ועדות הקבלה" שאישר קיום ועדות קבלה ליישובים בנגב ובגליל (וגם ביהודה ושומרון) של עד 400 משפחות. על פי החוק, ועדת הקבלה מורכבת מנציגי היישוב, התנועה שהיישוב חבר בה, נציג הסוכנות ונציג המועצה האזורית. יש לציין כי עתירה של מועצה אזורית מטה יהודה נגד הכנסת, בדרישה להכללת אזור המועצה בחוק, נמשכה בהמלצת השופטים אשר הציעו לפנות קודם לכנסת בבקשה לתיקון החוק.

שקד הצהירה כי במהלך הקדנציה האחרונה היא פעלה כדי לנטרל את התנגדות שהייתה במשרד המשפטים לשינוי שהחוק בנושא ועדות הקבלה וכי הצליחה בכך. “המכשול העיקרי היה במשרד המשפטים ואת המכשול הזה עברנו...המשימה הראשונה היא להעביר את החוק להגדלת כמות התושבים לוועדות קבלה ל-600 משפחות (אנחנו במו"מ עם היועמ"ש), אולי גם 700...זו בהחלט משימה שעומדת לפתחנו. אם תקום קואליציה ואנחנו נהיה חלק ממנה יהיה אפשר לסיים את החקיקה תוך חודש-חודשיים".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?