דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

איך לאמץ ירגזי

הנה הצעה לא שגרתית: הזמינו את הירגזים אליכם וכך תוכלו לחזות בהם להנאתכם וללוות אותם בפרק החשוב והמרכזי שבחייהם – גידול דור הירגזים הבא!

צילום: Juha Soininen

הירגזים הם מבין היפים והמרהיבים שבציפורי השיר של ארצנו. מעטה קטיפה שחורה מתמשך סביב לחייו הלבנות ומכסה את ראשו בכיפה שחורה כפחם. בטנו בוהקת ושובה כול עין בצבעה הצהוב הזוהר. בקדמת צווארו – סינר שחור המתמשך כפס לאורך מרכז בטנו. גבו הוא בצבע ירוק זיתי וכנפיו אפורות-תכלכלות שפסי לובן עדינים שזורים בהן ומוסיפים לו גוון עדין של חן.

ירגזי שהתעופף לו בחן ונעמד על ענף עץ מוסתר, ופצח בזמר, ימשוך את תשומת לבנו, שכן, גם זמרתו ערבה לאוזן. קולו המתנגן של הזכר, המזמין בחדווה את בחירת לבו העתידית, מנעים כול לב בימי הסגריר של החורף.

לחובבי הטבע אציע כאן הצעה לא שגרתית, אולי אף מעט תמוהה: הזמינו את הירגזים אליכם וכך תוכלו לחזות בהם להנאתכם וללוות אותם בפרק החשוב והמרכזי שבחייהם – גידול דור הירגזים הבא!

את קניהם יבחרו הירגזים לשכן בפינה אפלה ונסתרת מעין זר. למשל, ירגזים מקננים בערמות פסולת בניין, שנותרו בקרבת בית מגורים שנבנה, בתוך צינורות ומיכלים ישנים. וכך, נוצרה הזדמנות גם לכם לארח אותם.

הקפידו למלא את ההוראות הבאות: חפשו תיבת עץ קטנה או מיצאו כמה לוחות עץ מהוקצעים היטב, (לא מצאתם? ניתן לקנות בחנויות לחומרי בניין), בעזרת כלי עבודה (משור, פטיש ומסמרים) ובנו שובך קטן לציפורים. גובה השובך 30 ס"מ, רחבו ועומקו כ-20 ס"מ. הצטיידו בשני צירים קטנים ובחזית התיבה התקינו מעין דלת. בטרם תחברו את הדלת לציריה, קידחו בה חור כניסה עגול בקוטר 32 מ"מ בדיוק! (יש להקפיד הקפדה יתרה על קוטר ה"חלון" הזה! לא גדול ולא קטן יותר). 3-4 ס"מ מתחת לחור, בניצב לדלת, התקינו מקלון באורך של כעשרה סנטימטר. זה ישמש כ"קרש קפיצה" לירגזים בבואם להיכנס לשובך. עתה, חברו את הדלת בעזרת הצירים לגוף התיבה, והתקינו וו סגירה מתאים. כדאי להוסיף לתיבה גג משופע, שימנע מגשמי החורף מלחדור פנימה.

כעת, מיצאו עץ מתאים בקרבתכם והצמידו לגזעו את התיבה בגובה אדם, פחות או יותר, כך שחתול רעב יתקשה לטרוף את שוכני השובך. (חתולים, לצערי, בעניין הזה, הם בעיה גדולה). כאשר סיימתם, השאירו את השובך בפינתו ואל תיגשו אליו עוד.

השובך הזה עשוי בהחלט לקרוץ לזכרי הירגזים, אשר בימי החורף הגשומים תרים אחרי מקום מתאים לבניית הקן אליו יזמין בבוא היום את בחירת לבו. מה מחפש הירגזי? מקום אפל ומוסתר שהכניסה אליו תקשה על אורחים שאינם רצויים. השובך שהכנתם אפל למדי ויש בו פתח צר שניתן להשתחל אליו. וכיצד נוודא שהוא מתאים רק לירגזי? ובכן, פשוש או צופית, הקטנים ממנו, בונים את קניהם במקומות ובאופנים שונים והדרורים שהיו וודאי "נדלקים" על בית יפה מראה כזה, אינם יכולים להשתחל מבעד לפתח הצר.

לא נותר לכם אלא לעקוב ממרחק בטוח על המתרחש. אם בימי חודש שבט הקרים תשמעו לפתע ציוצים גבוהים וחדים, מעין צוויץ ארוך, ותגלו ציפור עגלגלה בצבעי שחור-לבן- צהוב-אפור-תכול, המקפצת בזריזות בין בדי העץ, אות וסימן הוא שהזכר גילה את השובך מעשה ידיכם. (לנקבה בטן חיוורת יותר מאשר לזכר וכך תוכלו להבדיל ביניהם).

כאשר הצמד יפסיק להתרוצץ סביב השובך, אות וסימן הוא שהנקבה הטילה את ביציה והדגירה עליהן החלה. אז תוכלו לספק את סקרנותכם, ולעקוב אחר המתרחש מקרוב. כמובן, שאין להפריע לזוג במיוחד בתקופת הדגירה, דבר שעשוי להביא לנטישת השובך. אבל, משתחל מלאכת האכלת הגוזלים, תוכלו בזהירות רבה להתקרב, לפתוח מעט את הדלת ולהציץ פנימה.

זוג ירגזים צילום: Michel Somsen

ומה תוכלו לגלות וללמוד?

למשל: כמה ביצים בקן, מי מבין בני הזוג דוגר על הביצים? (כלומר – האם הזכר שותף לדגירה?), האם בזמן הדגירה מאכיל בן הזוג שאינו דוגר את האחר שדוגר, כמה זמן נמשכת הדגירה, במה מאכילים ההורים את הגוזלים ובאיזו תדירות, מתי הגוזלים מגיחים מהשובך לראשונה ועוד שאלות מעניינות שבזכות השובך הקטן ובזכות זיקתו של הירגזי לפינות הנסתרות והאפלות התשובות להן תתבהרנה לכם בזו אחר זו.

מנסיון אישי, כאשר בניתי אני את השובך באופן הזה והצבתי אותו בקרבת ביתי, אכן, נכנסו שמה הירגזים, ואז, לא רק אני ובני ביתי יכולנו לעקוב אחר המתרחש בו ובסביבתו, אלא גם כול תלמידיי מאותם ימים שותפים היו לגילויים המעניינים.

בהצלחה! ואם לא בשנה זו – אז בשנה הבאה.

 

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?