דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אישית לוחצת- היכן הפקת הלקחים? היכן הדיווח לציבור?

צילום משטרת ישראל

בהופעתו של ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, לפני הוועדה לביטחון פנים בכנסת הוא העלה טענות רבות כלפי התעלמות גורמי הממשל ממטה יהודה. בין השאר אמר ויזל כי במטה יהודה שוררת תחושת עלבון על כך שהתקשורת מציגה אירועים שהתרחשו בשטח המועצה, כאירועים שהתרחשו אי שם ב"הרי ירושלים". הוא הזכיר גם שורה ארוכה של אירועים שלא זכו למענה מתאים מהממסד ואיש אינו מדווח עליהם: שריפת הענק שפגעה קשות בקיבוץ הראל, ההתמודדות הבלתי פוסקת עם פינוי יישובים מתושביהם, אירועי חירום שאינם זוכים למענה מתאים, תחקירים שאינם מתפרסמים ברבים - והכל מתנקז למעגל בלתי פוסק של אירוע שרודף אירוע, שהמועצה האזורית מטה יהודה נאלצת להתמודד איתם ללא סיוע וללא עזרה.

מצוקת המועצה הייתה ניכרת בדברים שאמר ויזל בוועדה. אך במקביל העלו דבריו תהייה נוספת: מדוע המועצה, שהיא הריבון בשטחה, לא מקיימת תחקירים על אירועי חירום, לא מפיקה לקחים, לא מפתחת תוכניות להתמודד עם כשלים שהתגלו, ובעיקר – מדוע היא לא מייצרת סיכומי אירוע מפורטים ומציגה אותם לציבור תושביה באופן ראוי ופומבי?

הנה שאלה לדוגמא: כיצד זה ששנתיים וחצי חלפו מאז שריפת הענק שכמעט וכילתה את קיבוץ הראל, וגרמה לכך שיהיה צורך לפנות אותו מתושביו ולשכן אותם בבתי מלון למשך יותר מחודשיים, ועד עכשיו לא פרסמה המועצה סיכום אירוע שלה? איך זה, שרק עכשיו נודע לציבור תושבי מטה יהודה שהמועצה השקיעה מיליוני שקלים בשיקום קיבוץ הראל מכספי משלמי הארנונה ועדיין לא זכתה לקבל שישה מיליון מהם חזרה?

והנה עוד שאלה: איך יתכן שנבחר הציבור מספר אחד במטה יהודה, ראש המועצה, משתתף בתחקיר של שריפת הענק האחרונה ופרטי התחקיר אינם מוצגים בפני ציבור התושבים? האם זה מתקבל על הדעת שראש המועצה יודע, לפי דבריו, שמטוסי הכיבוי לא הוקפצו בזמן לאירוע וציבור התושבים שלו לא יידע מזה?

ועוד תמיהה: ראש המועצה דיווח לוועדה שהוא נמצא כבר חמש שנים "במלחמה" ושתושבים של מושב כסלון "ברחו להרים" ותושבים של היישובים הערביים סירבו לצאת מבתיהם. כל הדברים הללו הם עניין ציבורי ממדרגה ראשונה – מדוע המועצה לא דיווחה עליהם באופן פומבי?

המסקנה העגומה שעולה מתוך שלל הגילויים שעולים מתוך דבריו של ויזל היא, שלא רק שמשרדי הממשלה מתעלמים ממטה יהודה ומכנים אותה "הרי ירושלים" אלא שהמועצה האזורית עצמה מתעלמת מחובתה לדווח בשקיפות לציבור תושביה, על המתחולל בה ועל נושאים שהם בעלי חשיבות ראשונה ממעלה לאיכות החיים ולאורח החיים ביישוביה.

עצוב לגלות שהיה צורך בישיבה מיוחדת של הוועדה לביטחון פנים כדי שדברים שהיו צריכים להיות נחלת הכלל לפני שנים – רק עכשיו יוצאים לאור. עצוב עוד יותר לגלות, שפרנסי המועצה לא רואים צורך לדווח לציבור על אירועים ועניינים שנוגעים לביטחון האישי של כל תושב ותושבת.

הגיעה העת שהנהלת המועצה ובראשה ראש המועצה תעשה בדק בית משמעותי ותגבש החלטה להנגיש לציבור התושבים כל מידע חיוני וכל פרט הקשור לביטחונו. המשך המצב הנוכחי שבו נושאים חיוניים מטואטאים מתחת לשטיח ואינם מובאים לידיעת הציבור הוא בלתי מתקבל על הדעת. על המועצה והעומד בראשה לגבש נוהל סדור שיטפל באירועי חירום, ביצוע תחקירים, גיבוש מסקנות, הפקת לקחים ופרסומם לציבור בפרק זמן קצר ותכליתי.

תגובת המועצה האזורית מטה יהודה: אנחנו שמחים שגם המקומון "בקיצור" נותן הד לדבריו החשובים של ראש המועצה ניב ויזל בדיון בכנסת השבוע. לא נעצור, לא נרפה ונזעק את זעקת תושבי המועצה האזורית מטה יהודה מעל לכל במה, בפגישות אישיות עם שרים וגורמי ממשל. אנחנו מצפים גם מכם, ככלי תקשורת חשוב ומשפיע באזור, לתת כתף למאמץ של כולנו ולהפנות את השאלות הקשות לגורמי הממשלה. 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?