דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אישית לוחצת: להצביע ב"חירות"

 

בתוך המילה "בחירות" מסתתרת המילה "חירות". בדרך מקרה, וכאילו כדי להעצים את המושג הזה, הבחירות לכנסת ה-21 מתקיימות ימים מעטים לפני פסח, שזכה לכינוי "חג החירות". אם כן, ניתן לומר כי באופן תיאורטי, תושבי ישראל ילכו אל הקלפי כשמעליהם חגות באוויר, כמו ציפורים במעופן, המושגים "חירות", “חופש" ו"שחרור". אך המהומה הפוליטית שבה כולנו נתונים מאתגרת את המושגים האלה.

פריצת הרשתות החברתיות לחיינו הייתה אמורה להיות אירוע דמוקרטי ממדרגה ראשונה. לפתע ניתנה ל"אזרח הקטן" הזדמנות פז להפיץ את דעותיו ואת משנתו ללא מגבלות ובעלות אפסית. בבת אחת צפו אל התודעה החברתית אלפי גורמים שבעבר נדחקו אל השוליים, ועתה הפכו למתחרים שווי כוח בקרב על סדר היום האזרחי. כל מה שהם נדרשו לו הוא "פוסט מדליק" שיצית את המון החברים ברשת החברתית ויהפוך לגל שישטוף את התודעה הציבורית.

עד מהרה, חגגו רבים וטובים את פריחתן של קבוצות הפייסבוק, הווטסאפ והטלגרם. האפשרות לזכות ב-15 דקות של פרסום הפכה נגישה מתמיד. ברחבי העולם התרחשו מהפיכות שנשענו על הרשתות החברתיות. מדינות דיקטטוריות, או במלים מכובסות יותר בעלות "שלטון ריכוזי”, ניצבו בפני האתגר החדש וגילו כי הן מתקשות להשתלט עליו ולהחניק את הרצון האנושי להתבטא ולשפוך אור על פינות אפלות.

שדה הקרב על התודעה החברתית, שכלי הנשק בו היו בעבר שליטה ריכוזית במדיה כגון עיתונות מודפסת ותקשורת אלקטרונית, התרחב ואליו נכנסו גם הרשתות החברתיות. כך צמחו גם מי שביקשו להשתמש בכוח החדש של הרשתות החברתיות כנגד עצמן – כלומר, לנצל את הכוח של המדיה החדשה כדי להטעות את הציבור, לבלבל אותו ולהעמיק את שליטתם בתודעה הציבורית.

הוכחה ראשונה לכך הייתה בהיקף המעורבות הסובייטית בבחירות לנשיאות ארצות הברית. כיום ברור שהתרומה של שירותי הביון הסובייטיים לנצחונו של דונלד טראמפ בבחירות הייתה מכרעת. אם ידע טראמפ על מעשים אלה או לא, בלעדי ה"פוסטים" הכוזבים שהופצו ברשתות החברתיות והזינו ב"דלק" את תומכיו של טראמפ – הוא כנראה היה מסיים את הבחירות כקוריוז ותו לא.

שלטונו של טראמפ בארה"ב מאופיין בהפצה סדרתית של "פייק ניוז", וזאת כאשר הוא "מכתיר" את כל מי שמעיז לצאת מולו כמפיץ "פייק ניוז", כולל נושאי משרה בכירים בשלטונו, שאת חלקם בחר בעצמו. בכל תולדות הדמוקרטיה המודרנית לא היה ניסיון כה בוטה של המנהיגות הנבחרת להפוך "אמת" ל"שקר" ולהיפך.

מסתבר כי לראש הממשלה הישראלי יש ידיד אמת ב"בית הלבן". כזה שהוא יכול ללמוד ממנו כיצד מתמרנים את התודעה של הציבור לצרכיך האישיים, וכיצד מצליחים בעזרת התכחשות גורפת לעובדות מוצקות לייצר "מציאות נפרדת", כזו שבה הופכים כל רכילות זולה ומרושעת ל"עובדה", וכל עובדה מוצקה ל"רכילות זולה ומרושעת".

הבחירות הנוכחיות לכנסת ייזכרו במיוחד במאבק על התודעה של הציבור הישראלי בסיוע "פוסטים" מפוברקים, “ידיעות" מומצאות, “אמיתות" שקריות, “סיפורים" כוזבים, “תמונות" מטעות, "סרטונים" מגמתיים ו"סיסמאות" מופרכות. למרבה הצער, מחול השדים התודעתי הזה מתוזמר בעיקר על ידי ראש הממשלה ומפלגת השלטון, וזאת כחלק מהמאבק הנחוש לשמר את כוחם.

בשנה האחרונה יצא ראש הממשלה נתניהו להתקפה על כל מי שהעז לערער על שלטונו, כל זה על רקע התקדמות החקירות בעניינו וההחלטה להעמידו לדין. במחי פה הוא השתלח בעובדי ציבור בכירים שאותם הוא עצמו בחר לתפקיד: שוטרים הפכו ל"עבריינים”, תובעים בפרקליטות ל"חשודים", קציני צה"ל ל"פחדנים", שופטים ל"נאשמים", וכל מי שהעז למתוח עליו ביקורת ל"אויב".

מדהים ומצער לגלות כי שרים וחברי כנסת מהקואליציה, לא תמיד ידעו להתייצב באומץ לב ולגנות את ההשתלחות הפראית הזו, שנועדה למנוע חקירה של נושאים בעלי חשיבות מכרעת לעתיד הממלכתיות הישראלית. הם חששו מהדיקטטורה של ה"פייק ניוז" והעדיפו לשתוק.

אמירה ידועה גורסת כי "במקום שאין אנשים – השתדל להיות איש". במקום שבו השלטון מצופף שורות כדי להגן על מנהיג שסרח – על הציבור מוטלת המלאכה ללמדו לקח. מפלגת שלטון שהפכה "פייק ניוז" לאמת ועובדות ל"פייק ניוז" – כדאי שתלמד כי אפשר לשקר לציבור חלק מהזמן ואפשר לשקר לחלק מהציבור כל הזמן – אבל אי אפשר לשקר לכל הציבור כל הזמן !

כאשר אתם הולכים אל הקלפי כדי לממש את זכותכם הדמוקרטית (וחובה עליכם ללכת ולבחור !) תזכרו כי החופש והחירות שמאפשרים לכם לשים פתק בקלפי אינם מובן מאליו. אל תיכנעו ל"פוסטים" הכוזבים, ל"ידיעות" המומצאות ולרפש שנשפך בשפע אל הרשתות החברתיות. היו אנשים בעלי מחשבה חופשית וביקורתית !

שיהיו לכולנו בחירות מוצלחות.

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?