דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אישית לוחצת מטה יהודה מטפחת מנהיגות מקומית

המועצה האזורית מטה יהודה פתחה השבוע את התכנית "מנהיגות חדשה להכשרת מנהלי קהילות ומזכירי יישובים במטה יהודה". זו, יוזמה ראשונה מסוגה במטה יהודה שבה המועצה מקדמת תכנית, שנועדה להשביח ולטפח את המנהיגות ביישוביה וזהו אות כבוד להנהלת המועצה שלקחה על עצמה להתמודד עם האתגר הזה.

הכשרת מנהיגות ביישובים הכפריים היא נושא בעל חשיבות מכרעת לקיומה של קהילה בריאה ומשגשגת. במרוצת עשרות השנים שבהם קיימים היישובים הכפריים בכלל ובמטה יהודה בפרט התבססה המנהיגות ביישובים אלה על עסקני ציבור. בצד עסקנים ראויים ומוכשרים צמחו גם עסקנים אחרים, בדרך כלל בעלי אינטרסים כלכליים, אשר לא אחת, לא הבינו את האחריות המוטלת עליהם במסגרת תפקידם הציבורי ולעתים, ראו במשרה הציבורית קרדום לחפור בו.

לאורך השנים שבהם הח"מ מסקר את הפעילות ביישובי מטה יהודה נתקלתי לא אחת בתופעות "מוזרות" כגון: ישיבות ועד ללא תיעוד, פרוטוקולים משוכתבים בגסות, החלטות תקציביות המנוגדות לתקציב המאושר, ניגודי עניינים מובהקים בין יושבי ראש של ועדים לבין האינטרס הציבורי, חברי ועד אדישים לחלוטין לחובתם הציבורית, מכרזים שנמסרים למקורבים, נכסים ציבוריים שנמסרים לבני משפחה של חברי ועד, ועוד תופעות שהמרחק בינן לבין מינהל תקין הוא כרחוק המזרח מן המערב.

עבור חלק מהוועדים אותם סיקרתי הייתה המילה "שקיפות" בבחינת מילה גסה. שקיפות הייתה הדבר האחרון שבו רצו ראשי הוועדים וחבריהם. הם חששו מאוד להציג לאור השמש את אופן ההתנהלות של הוועד בראשו הם עומדים ואת האינטרסים שהם מקדמים. כידוע, החשש מ"שקיפות" בארגון ציבורי הוא הסמן הראשון לכך שהארגון מתנהל במחשכים ושאופן קבלת ההחלטות בו לוקה בחוסר מינהל תקין.

ככל שהדברים שבו וחזרו על עצמם כך הבנתי שהבעיה היא עמוקה, נרחבת ודורשת טיפול מיוחד. לפני כשנתיים קראתי למועצה האזורית מטה יהודה ליזום תכנית להכשרת מנהיגות מקומית. וכך כתבתי בשנת 2017:

"הכשל המנהיגותי העמוק צריך לקבל תשומת לב רבה מהציבור. פוליטיקה אינה תחום שיש לזלזל בו ובוודאי לא להתעלם ממנו. כל חברה דמוקרטית זקוקה לפוליטיקה ולפוליטיקאים. ובלשון מדוייקת יותר, כל חברה זקוקה לפוליטיקאים איכותיים, ישרי דרך, הגונים, מצויידים בחזון ובעלי כושר ניהולי וביצועי, הפועלים במסגרת פוליטית דמוקרטית משוכללת, הרואה את טובת הפרט והחברה לפני שהיא רואה את טובתה שלה”.

"כמו שכל חקלאי יודע, מי שמעוניין בכרם ענבים איכותי ובריא, מתחיל בהכשרת קרקע קפדנית, הזנתה בחומרים מתאימים, ולאחר מכן זריעה של שתילים בריאים. זה קשה ולעתים איטי ומייגע אך מניב תוצאות. מכאן אפשר ללמוד גם על הצורך להכשיר קרקע מתאימה לצמיחתה של מנהיגות פוליטית מקומית, ברמה היישובית".

אל האתגר הזה, להשביח את הקרקע ולהזין אותה למען השתילים שיצמחו בה, נכנסת כעת המועצה האזורית מטה יהודה בראשותו של ניב ויזל ובניהולה של המנכ”לית יעל אברמן.

במהלך החודש האחרון הסתיימו הליכי המיון של חניכי תכנית המנהיגות החדשה ונבחרו 40 נשים וגברים שיזכו להשתתף במסע מרתק וחשוב ביותר אל נבכי הניהול של ארגונים ציבוריים. התכנית מסובסדת ברובה והמשתתפים נושאים בתשלום סמלי של 750 שקלים בלבד.

התכנית כוללת בתוכה הרצאות על מבנה השלטון הדו-רבדי (מועצה אזורית – יישוב ), “מהו יישוב טוב?”, המנהיגות ביישוב כפרי, דיני התקשרויות ומכרזים, חוסנה של הקהילה במרחב הכפרי, ניהול פרויקטים, חוקי תכנון ובנייה, תקשורת פנים וחוץ יישובית, היחסים בין הוועד המקומי לוועד האגודה השיתופית והיכרות עם החלטות רשות מקרקעי ישראל והשלכותיהן על הוועד המקומי.

תכנית המנהיגות החדשה, היא השלב הראשון שבו יוכשרו ביישובים פרחי המנהיגות אשר, כך יש לקוות, יובילו את היישובים שלהם לשגשוג קהילתי ולפריחה חברתית וכלכלית. כל מי שחפץ לסלול עתיד מבטיח ליישובים הכפריים צריך לחזק תכניות מסוג זה ולקוות כי תכנית זו תימשך וכי המועצה האזורית מטה יהודה תקדם ותטפח מנהיגות מקומית ראויה לחבל הארץ היפהפה שבו אנו חיים. ברכות לכל העוסקים במלאכה חשובה זו.

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?