דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אלירן מלול הורשע ברצח באכזריות מיוחדת של מיכל סלה ז"ל

אחותה, לילי בן עמי: קוראת למערכת המשפט להחמיר ביחס כלפי רוצחי נשותיהם ולשקול עונש מוות במטרה למנוע את הרצח הבא

מיכל סלה ז"ל (מימין) עם אחותה לילי בן עמי (צילום: המשפחה)

במלאת שנתיים ושלושה ימים לפרשת הרצח המזעזעת שנחשפה באוקטובר 2019 ביישוב מוצא עלית, במהלכה רצח אלירן מלול את אשתו מיכל סלה בדקירות סכין, הרשיע בית המשפט המחוזי את מלול ברצח בנסיבות מחמירות באכזריות מיוחדת.

הרכב השופטים מתח ביקורת על ההתמודדות של הרשויות בישראל עם תופעת נשים בידי בני הזוג שלהן וכתב בהכרעת הדין: ״למרבה הצער אירוע מסוג זה אינו נדיר. נראה כי קצרה ידן של הרשויות מלהתמודד עם עבירות אלימות במשפחה, ובתוך כך עם התופעה הנוראה של רצח נשים בידי בני זוגן״.

עו"ד רותי אלדר, המייצגת את משפחתה של מיכל סלע ז"ל מטעם תכנית סנ"ה (סיוע למשפחות נפגעי המתה) של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים: "במשך שנתיים חוותה משפחתה של מיכל סלע ז"ל עינוי דין וסבל כתוצאה מהתנהלותו של הנאשם. לכל אורך המשפט הפלילי הנאשם שתק או המציא גרסאות שקריות ומקוממות לאשר התרחש באותן 17 שעות נוראות שבסופן נמצאה מיכל ללא רוח חיים, מתבוססת בדמה עם חבלות בראשה, עשרות דקירות בכל חלקי גופה וסימני חנק על צווארה. הזוועה הזאת התרחשה בדלת אמות ביתה של מיכל, שאמור היה להיות מבצרה, כאשר בתה התינוקת נוכחת באותו מרחב, ואין לדעת מה ראתה, כיצד טופלה ומה עבר עליה".

"היום, הכריע בית המשפט את דינו של הנאשם והרשיעו ברצח 'בנסיבות מחמירות באכזריות מיוחדת'. סעיף אישום זה, בו הורשע אלירן מלול, נחקק במטרה לבטא את הסלידה החברתית ממעשה ההמתה האכזרי, לראות ולשמוע את הקורבן, תוך הכרה חברתית באכזריות המיוחדת שיש במעשה. אין ספק כי הרשעתו בעבירה זו של רצח בנסיבות מחמירות באכזריות מיוחדת היא צודקת ומתבקשת", הדגישה עו"ד אלדר.

פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי) הביעה השתתפות בסבל משפחתה של מיכל ז"ל: "בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל את עמדת הפרקליטות במלואה והרשיע את הנאשם אלירן מלול בביצוע עבירת רצח בנסיבות מחמירות של מיכל סלה ז"ל כפי שיוחסה לו בכתב האישום. בית המשפט דחה את טענותיו של מלול וקבע כי הרצח בוצע באכזריות מיוחדת. מיכל ז"ל הייתה אישה צעירה, אם לתינוקת, שחייה נגדעו במקום בו הייתה צריכה להיות מוגנת ובטוחה. במעשיו הותיר הנאשם משפחה פצועה וחבולה אשר מתמודדת מדי יום עם השלכות המעשה שביצע. אנו מקווים שהכרעה זו, גם אם אינה מהווה נחמה, תוריד מהנטל שנושאת המשפחה על כתפיה."

אחותה של מיכל ז"ל, הפעילה החברתית לילי בן עמי, אמרה כי לרוצח שפל כאלירן מלול לא מגיע לראות אור יום: "אנחנו מקווים שינמק בכלא ולא יראה אור יום וגם לא ייצא לחופשות כמו שמגיע לרוצחים במדינת ישראל. אנחנו נמשיך להיאבק, אנחנו יודעים שיש להכרעת הדין הזאת משמעות הרבה יותר מאשר למשפחה שלנו, אנחנו כל יום מקבלות פניות מנשים וממשפחות. מקווה שהמקרה יהיה לנגד עיני השופטים הבאים והרוצח הבא".

לילי הוסיפה וציינה כי עד היום לא הייתה המשפחה רשאית לקבל חפצים של מיכל ז"ל משום שאלה היו חלק ממסכת המוצגים במשפט: "אולי נוכל סוף סוף לקבל לידינו את יומן החיים של מיכל ואת הטלפון הנייד שלה. ואולי לא. אולי לפנינו דיונים נוספים בבית המשפט של טיעונים לעונש, גזר דין, ערעור. וגם פרקים חדשים, כמו משפט אזרחי, דיוני אפוטרופסות על התינוקת היתומה, חופשות מהכלא לרוצח, בקשות חנינה מהנשיא, ניכוי שליש ובהמשך מתישהו גם יציאה לחופשי של רוצח אהובתנו בדם קר, שהוא גם אמן הונאה".

היא קראה למערכת המשפט להחמיר ביחס כלפי רוצחי נשותיהם ולשקול עונש מוות במטרה למנוע את הרצח הבא: "שופטי ישראל, לזכר הקורבנות ולמען החיים, עליכם לצופף שורות במאבק בתופעת רצח נשים בביתן. אפס סובלנות, אפס רחמים ואפס שיקום לרוצחים נרקיסיסטים שהפכו ילדים ליתומים וגדעו חיים ומשפחות. היעד אפס נרצחות בשנה. רצחת? מאסר עולם. תאבד הכל. הרחקה לצמיתות מהחברה האנושית. ללא חופשות מהכלא, ללא קציבת עונש וללא ניכוי שליש או ניכוי מנהלי. ואם זה נכון מה שאמר לי בכיר בממשלה ומדינת ישראל משחררת רוצחים לחופשי משיקולים כלכליים גרידא, אז שיחשבו מסלול מחדש, כי יש עוד פתרונות כלכליים. ננסי רייגן אמרה "יותר אנשים היו חיים היום, אילו היה עונש מוות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?