דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 25 ביולי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אל לנו לנהוג כצאן שהולך למרעה

כשבועיים לבחירות לכנסת והציבור הישראלי כמרקחה. ההבדלים בין המפלגות אינם ברורים או מטושטשים בכוונת מכוון. הציבור הערבי, אזרחי המדינה, נמצאים בסיטואציה לא פשוטה. לא ברור האם "ינהרו הפעם לקלפיות?", וגם אם יעשו זאת, אני לא בטוח שזה יפעל לטובתם.
מזה שנים שהערבים אזרחי מדינת ישראל מעלים בכל מערכת בחירות את אותן דרישות ולמענן הם שלחו הלוך ושוב את נבחריהם, אשר באופן סיסטמתי ועקבי בוששו מלספק את הסחורה: דרישה לשוויון זכויות ושוויון הזדמנויות, מיגור האלימות בחברה הערבית, בעיות הקשורות בפערים התהומיים בחינוך לעומת המגזר היהודי, העיכוב בתוכניות המתאר, הסדרת הזכויות במקרקעין וסוגיית הריסת הבתים, וההשתלבות בחברה הישראלית.

באה הקורונה וטרפה את הקלפים ושינתה את סדר העדיפויות לחברה הישראלית בכללותה. נוצרה מציאות חדשה שהעמידה אותנו, מדינה וחברה, מול אתגרים לא פשוטים. לא פעם, המנהיגים שלנו הונעו ממניעים אישיים פוליטיים צרים, אזרחי המדינה לא תמיד הפגינו סולידריות, ופה ושם אפילו נשמעו אמירות גזעניות.

ומה קרה בחברה הערבית בקורונה? אנדרלמוסיה שלמה! המחלה התפשטה במגזר בהיקפים גדולים כאשר יש התעלמות גמורה מהסכנה. האזרחים הערביים החליטו לצאת במחול, חגגו בחתונות ובריקודים, חיבקו ונישקו זה את זה, צעירים ומבוגרים. זמן חשוב ויקר בוזבז לשווא עד שהתחילו להפנים את חומרת המצב ואז כבר היה מאוחר מדי בשביל רבים ששילמו בחייהם את המחיר. לאנדרלמוסיה הזו התווסף גם הזינוק באלימות נוראית, שהתפשטה ביישובים הערביים כאש בשדה קוצים.

ואז באה הקריצה של ביבי למנסור עבאס, שעוררה שיח חדש. מנהיג הימין וראש הממשלה הכיר פתאום בלגיטימיות של הציבור הערבי אזרחי המדינה, ונטע תקוות שבבחירות הקרובות יוכלו נציגי הערבים לא רק להמליץ על מועמד להקמת הממשלה אלא להיות גם חלק ממנה.

שלושת היישובים הערביים השוכנים בפרוזדור ירושלים (אבו-גוש , עין-ראפה ועין-נקובא) מהווים לא רק דוגמה למופת לדו-קיום עם הציבור היהודי אלא הם חלק מפסיפס יוצא מהכלל של ישובים ערבים ויהודים השזורים יחדיו. אבותינו, מנהיגי הישובים בעבר, הצטיינו בחוכמת חיים והיו זמנים שהם היו מתייעצים בשכניהם היהודים כדי לגבש יחדיו ראייה פוליטית משותפת.

יש לזכור שהמפלגות הערביות הן חדשות בנוף הפוליטי של סובב ירושלים. כאשר אני רואה כל מיני ויכוחים לוהטים ברשתות החברתיות, בין המצדדים במפלגה ערבית מסוימת לבין התומכים הנלהבים במפלגה אחרת, ואמירות שמהללות את תרומתן של המפלגות הללו לטובת היישוב הערבי באזורנו, אני לא יכול שלא לגחך.

סבא שלי ז"ל, שנלקח בהיותו נער להיות חייל בצבא העות'מאני, תמיד היה אומר: "לעולם אל תשים את הביצים שלך בסל אחד". קשה להמר על תוצאות הבחירות הבאות, אבל מה שבטוח הוא שכתושבי היישובים הערביים בסובב ירושלים לא נוכל להמר על מי שנועד מלכתחילה להיכשל במשימה!

ביום הבחירות כל אחד מאיתנו ילך לקלפי לבחור במפלגה שעונה על השקפותיו. אני קורא לחברי, תושבי המגזר הערבי בסובב ירושלים - אל לנו לנהוג כציבורים אחרים שהולכים כצאן למרעה, נהפוך הוא, אם אבו יאיר (ביבי) לגיטימי מבחינתך, הרי מבחינתי, גם אבו יואב (לפיד) לגיטימי באותה מידה.

ראיד ברהום
איש ציבור חבר ועד מקומי עין ראפה

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?