דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אם מבטים היו יכולים להרוג

מעיין אשכנזי, האח הגדול.

גבר ואישה, זרים זה לזה, נפגשו במסגרת ניסוי פסיכולוגי לפתור בעיה מסוימת, לפני הניסוי הגבר קיבל הוראות להתייחס לאישה בצורה פלרטטנית. לאחר עשר דקות הצטרפה אישה נוספת לניסוי, שוב, לפי ההוראות, הגבר התבקש לאבד עניין באישה הראשונה ולמקד את תשומת ליבו באישה השנייה. לאחר זמן מה האחראי על הניסוי ביקש מהגבר שיחליט מי תמשיך איתו בניסוי והוא התבקש לבחור באישה השנייה. ברב המוחלט של המקרים בהם נערך הניסוי, התגובה של האישה הראשונה הייתה זהה - פניה נפלו, היא הייתה מתוחה והתנהגה בצורה עוקצנית – במילים אחרות – התנהגות קנאית. אם הניסוי הזה נשמע מוכר זה לא במקרה. האח הגדול המצטיין בשימוש בניסויים מתחום הפסיכולוגיה החברתית ערך את הניסוי הזה על דיירי בית האח הגדול כאשר הכניסו באמצע העונה את ג'ודי, מתמודדת שהביעה בעבר עניין באביחי. כמו בתרחיש ידוע מראש, הניסוי הצליח. מעיין, הפסיקה להדוף את חיזוריו של אביחי והכריזה על ג'ודי כאויבת המושבעת שלה.

רגש הקנאה הוא רגש הקיים בכולנו, בעוצמות ובחוזקות שונות. הוא נמצא כל כך עמוק בתוך הווייתנו עד שתינוקות מרגישים את זה ביחס לאחיהם שנולדים, בתנ"ך סיפור קין והבל הוא מהראשונים שאנו מתוודעים אליהם ובאגדות הילדים כגון שלגיה וסינדרלה רגש הקנאה הוא הבסיס המניע את כל העלילה.

אף על פי שקל לסלוד מקנאה ובדוגמאות שלמעלה הן בהחלט מוצגות באופן שלילי לקנאה יש גם צדדים חיוביים ואף הכרחיים לקיום המין האנושי. המילה קנאה בעברית היא מאד רחבה וכוללת בתוכה מספר סוגים ורמות של קנאה. באנגלית ישנם שתי מילים לקנאה. 'Jealousy' - המתייחסת לקנאה למישהו אחר. יש אדם היקר לנו ואנו 'מקנאים לו' מתוך הפחד לאבד אותו. המילה 'envy' - מתייחסת ל'קנאה באחר', אנו חושקים במה שיש לאדם אחר, אם זה הבית או האוטו שלו, או אם זה תכונות האופי שלו – החכמה , היופי וכו'. את שני סוגי הקנאה האלו אפשר לקחת למקומות חיוביים או שליליים אך בגדול אפשר לומר שהרצון שיהיה לנו את מה שיש לאחר יכול להוביל למוטיבציה לשינוי ולהתקדמות בעוד שהקנאה לאחר יכולה להוביל לשליטה על בן הזוג או האדם הקרוב ופגיעה במערכת היחסים כשמדובר בקנאה אובססיבית מדי.

עוד הרבה לפני שתחום הגוף-נפש תפס תאוצה, ביטויים המתארים רגשות היו משויכים לאברי הגוף. במקרה של הקנאה, האיבר שמתקשר אליה הוא העין. עינה של שרה אמנו הייתה 'צרה' בהגר לאחר שנולד להגר בן, בעוד שרה נשארה עקרה. באנגלית הביטוי הוא 'עיניים ירוקות' כאשר מתארים קנאה, שייקספיר השתמש לא פעם במחזותיו בביטוי 'עיניים ירוקות' על מנת לתאר רגשות קנאה וכנראה שהמקור לביטוי עתיק אף יותר. עצם המילה 'צרות' כבר מרמז על חוויה מצמצמת מבחינה גופנית – לעומת זאת הביטוי 'רוחב לב' המתקשר לנדיבות ונתינה מתאר חוויה מרחיבה ופתוחה.

ביטוי נוסף הקושר בין העין לקנאה הוא – 'להיות עיוור מקנאה' הבא להראות שאדם המקנא יותר מדי לא מצליח לראות את המציאות כפי שהיא באמת אך למעשה ניסוי נוסף שנערך בארצות הברית על ידי שני פרופסורים לפסיכולוגיה הראה שקנאה אכן יכולה לעוור מבחינה פיזית.

בניסוי שהם ערכו הם הושיבו בני זוג מול שני מחשבים שונים. בת הזוג הייתה צריכה לאתר תמונות של נוף מתוך רצף של תמונות שרצו על מסך המחשב ואילו בן הזוג התבקש לדרג תמונות נוף בסדר עולה מהאטרקטיביות יותר לאטרקטיביות פחות. בהמשך הניסוי התבקש בן הזוג, כאשר בת הזוג שומעת, לדרג יופי של נשים, גם זאת מהאטרקטיביות יותר לאטרקטיביות פחות. מהרגע שהניסוי הלך לכיוון הזה בת הזוג איתרה פחות תמונות נוף בצורה משמעותית – נראה שלא סתם הוטבע הביטוי שהקנאה מעוורת.

בן בני זוג יכולה להיות קנאה בריאה, זאת אומרת קנאה שלא מגבילה או מאיימת על בן הזוג אך כן יכולה להצביע על איזו שהיא אכפתיות מבן הזוג השני. חוסר קנאה מוחלט יכול להחוות לעיתים מצד בן הזוג השני כאדישות וחוסר אכפתיות. קנאה חזקה לעומת זאת גורמת פעמים רבות לסבל רב בתוך הזוגיות, הצד המקנא נמצא בחוסר וודאות וחוסר ביטחון רב הזמן, כל דבר מאיים עליו והפחד לאבד את בן הזוג עלול לנהל את מערכת הזוגיות, לסגור אותה ולצמצם אותה כמו בביטוי 'צרות העין'. מושא הקנאה בתוך הזוגיות סובל אף הוא, מהתנהגות ספונטניות וחופשית הוא מתחיל לחשב כל צעד והתנהגות שלו, לא על פי מה זה אומר בשבילו אלא על פי הדרך בה בן הזוג יחווה את ההתנהגות הזו, או במילים אחרות – הליכה על קליפות ביצים.

פעמים רבות בן הזוג המקנא כורת את הענף עליו הוא יושב, בגלל החרדה מאיבוד בן הזוג הקנאה מנהלת אותו, בסוף בן הזוג שמקנאים לו לא יוכל לשאת יותר את ההתנהלות הקנאית והמגבילה ויעזוב את מערכת הזוגיות כדי לא להרגיש כלוא בתוכה.

נתקלתי לא פעם במקרים בהם בן הזוג הקנאי היה מודע לנזק שהקנאה יוצרת בתוך מערכת היחסים אך זה היה חזק ממנו, רק בעבודת עומק בה הצלחנו להגיע לשורש הפחד מנטישה או חוסר הביטחון העצמי ולפתור אותם, רמת הקנאה ירדה ויצרה זוגיות בריאה יותר.

אז האם הזוגיות של מעיין ואביחי תחזיק מעמד מחוץ לבית האח הגדול? – הזמן יגיד. אך באופן כללי זוגיות שנוצרת רק מתוך קנאה – 'אני אשיג אותו כדי שהיא לא..' יכולה להוות נדבך ליצירת הקשר הראשוני. על מנת להמשיך למערכת זוגית עם בסיס יציב ועמוק יותר, הכוללת בתוכה הכרות עמוקה, אמון ושיתוף – הדרך עוד ארוכה.

 

יאיר לביא

laviyair@gmail.com

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?