דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 12 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"אנחנו אלה שהתעסקו עם הבעיות האמיתיות"

ח"כ רועי פולקמן ייצג בשלוש השנים האחרונות את מטה יהודה בכנסת. על רקע הבחירות המתקרבות הוא אומר: “המצב בסקרים הוא פונקציה של אווירה ציבורית שעיקרה זה ביבי לא ביבי. אנחנו אומרים שהמיקוד הוא שונה: אנחנו אנשים שעבדנו ואין לי ספק שבמטה יהודה יודעים שיש להם כתובת"

“אותנו ראו ושמעו בשנים האחרונות" ח"כ רועי פולקמן

פחות מחודש ימים לפני הבחירות לכנסת והסקרים, המנבאים שסיעת 'כולנו' מתנדנדת על אחוז החסימה, לא מטרידים את ח"כ רועי פולקמן. לדבריו, 'כולנו' עוברת בוודאות את אחוז החסימה, “הציבור יודע מי עבד בשבילו בשלוש וחצי השנים האחרונות", הוא אומר בבטחון.

אין ספק כי פולקמן הוא דמות יוצאת דופן בנוף הפוליטי של מועצה אזורית מטה יהודה: בכל תולדות האזור לא היה חבר כנסת שהיה מעורב באופן כה נרחב במהלכים מקומיים, בפוליטיקה המקומית ובקידום נושאים שמציקים לתושבי האזור.

פולקמן, 44, נשוי + שלושה, מתגורר בהרחבה שבמושב נס הרים. בשלוש השנים האחרונות הוא משמש כיו"ר סיעת כולנו בכנסת וכיד ימינו של שר האוצר, משה כחלון. מטבע הדברים ניתן היה לחשוב כי הוא יהיה עסוק בעיקר בנושאים של מדיניות כלכלית ברמת המאקרו הלאומית, אך בפועל הוא עסק גם בקידום העניינים האזוריים וטביעת האצבע שלו ניכרת בתחומים רבים שנוגעים לחיי היומיום של תושבי מטה יהודה.

להלן כמה מהנושאים שבהם פעל פולקמן: קידום תיקצוב של תכנית אבטחה לכביש עוקף חוסאן, קידום הקמת גדר בטחונית בגבול המזרחי של היישוב צור הדסה, סיוע באישור תכנית המתאר החדשה של מטה יהודה, מעורבות עמוקה בבחירות לראשות המועצה האזורית מטה יהודה, קידום האינטרסים של המגזר החקלאי ברשות מקרקעי ישראל, קידום הסדרת השימושים החורגים בנחלות החקלאיות במטה יהודה וברחבי הארץ. כל זאת במקביל לעיסוקים השוטפים שלו כחבר כנסת וכחבר קואליציה.

ההכרזה על הבחירות לכנסת לא תפסה את כולנו בהפתעה, וברור כי הפעילות של פולקמן למען תושבי האזור נועדה, בין השאר, כדי שביום פקודה אלה יביעו בו את התמיכה המקווה ויסייעו למפלגה שלו להיבחר. השאלה הגדולה היא האם אכן התמיכה הזו תבוא לידי ביטוי בשטח.

"עד שהגענו לא הייתה כתובת פוליטית למושבים". מימין לשמאל: שלומי מגנזי, שר האוצר, משה כחלון, ח"כ רועי פולקמן

בשנתיים האחרונות בחרתם להתמקד ביצירת פתרונות למגזר החקלאי, מצאתם קהל שהיה צמא למישהו שיקשיב לו?

"חד משמעית, עד שהגענו לא הייתה כתובת פוליטית בכנסת למגזר הכפרי ולמושבים. כולנו הרימה את הכפפה הזו. זה נבע בין השאר מכך שאנו עוסקים בתכניות פיתוח ושחרור קרקעות לבנייה. לקחנו על עצמנו משימה להיות כתובת ולתת מענה למגזר החקלאי. שחררנו את נושא הבית השלישי בנחלות בהחלטת רמ”י. זה המשיך בסוגיית השימושים החורגים, שעצרה ומנעה פיתוח במושבים. הבאנו החלטת מועצת רמ"י בשיתוף עם צוות ממטה יהודה, שלומי מגנזי ושמעון קינן, וקיצצנו את היקף השנים שבגינם גובים דמי שימוש חורג משבע שנים לארבע שנים בלבד. זוהי הקלה משמעותית, שנועדה לעודד בעלי נחלות להיכנס לתהליך הסדרה של השימושים החורגים. תמכנו בתכנית המתאר של מטה יהודה כדי להסדיר את השימושים התיירותיים. אנחנו שם בגדול. אנחנו קרובים להחלטה היסטורית שתאפשר בתנאים יחסית פשוטים להשכיר את הבתים בנחלה. זה יהיה מקור פרנסה חשוב לבעלי הנחלות. במקביל אנחנו מובילים תכנית מתאר שתאפשר פתרונות תעסוקה בתחום התיירות הכפרית. אנחנו מחוייבים לפתור סוגיות בדיור ובשימושים בנחלה".

 

השקעתם הרבה מאמצים במגזר החקלאי, אתה מרגיש שהמגזר תומך בכם?

"הצרכים בהתיישבות הכפרית שונים מאזור לאזור. במטה יהודה מדובר בעיקר בנושאים תכנוניים. באזורים אחרים, מדובר בנושאים כמו משק החלב וגידולים חקלאיים. המושבניקים מבינים שהליכוד והעבודה כבר מזמן לא מייצגים אותם. הם מבינים שאנחנו מפלגה שעוסקת בבעיות שלהם ביומיום. המושבים צריכים מישהו שיהיה אכפת לו מהם".

 

איך אתה מסביר את העובדה שבכנס הנהגות המושבים שהתקיים בשבוע שעבר לא הוזכרה סיעת 'כולנו' אפילו במילה אחת?

"ל'כולנו' היה בכנס את הנציג הבכיר ביותר בתנועת המושבים, מזכ"ל התנועה, מאיר צור, שהוא חבר 'כולנו'. אני הייתי אמור להגיע אך נאלצתי לבטל זאת מסיבות טכניות. כל הפוליטיקאים שדיברו שם באו כדי לנסות ולשכנע לפני הבחירות, אנחנו פועלים כבר יותר משנתיים. רק מי שיודע שהוא הכי רלבנטי, לא צריך לעשות איזו פעולה מיוחדת לפני בחירות. אנחנו לא צריכים לעשות יחסי ציבור בכנס נקודתי חודש לפני בחירות".

 

מטה יהודה היא המועצה הראשונה בארץ שיש לה תכנית מתאר מאושרת. עד כמה כולנו תסייע בזירוז היישום של היתרונות הטמונים בתכנית זו?

"אני מאוד משבח את מטה יהודה ואת ניב ויזל שדחפו את התכנית הזו. מטה יהודה היא פנינה של חשיבות תיירותית. לא רוצה לראות במושבים מחסנים ותעשייה קלה, אלא מרחב תיירותי שיש בו מסעדות, יקבים, גלריות לאמנות ונקודות למכירת תוצרת חקלאית. זה מקור פרנסה אמיתי וניתן לזה רוח גבית גדולה".

 

האם אנחנו צפויים לראות אישור להקמת יותר משלוש יחידות דיור בנחלה החקלאית?

"לא מכיר דבר כזה. לא חושב שזה פתרון לדיור. עלויות התשתיות בפרפריה הן אדירות. בחלק מההרחבות צריך לחשוב על בנייה רוויה כפרית, נניח 6 יחידות לדונם, היה מודל כזה שעשו ברמת ישי ואפשר לאמץ אותו גם במטה יהודה. פרבור הוא לא פתרון".

 

היית מזרז את מטה יהודה להקים אגף שינהל את צור הדסה?

"לא יכול להיות שיישוב בן 10,000 תושבים שאמור לגדול ל-20,000 ינוהל על ידי ועד מקומי. פוליטית תמכתי בנציג של צור הדסה לראשות המועצה והייתי מעורב בתיווך מול ניב ויזל. אני מאוד שמח על השותפות שלנו עם ויזל. ויזל מרענן קצת את השורות ונותן מקום גם ליישוב כמו צור הדסה. חד משמעית צריך להתייחס ליישוב כזה אחרת מיישובים אחרים במועצה ולהקים עבורו אגף או יחידה במועצה. אני פועל לקדם מהלך שבו המועצה תקים אגף ומשרד הפנים יתמוך בזה".

 

איך אתה מתייחס לסקרים שמתפרסמים, שם אתם מתנדנדים על גבול אחוז החסימה?

"אנחנו נמצאים על 5-6 מנדטים. לא על גבול אחוז החסימה. הסיפור שלנו שונה. אותנו ראו ושמעו בשנים האחרונות: הורים הרגישו אותנו עם נקודות זיכוי במס הכנסה לילדים, חיילים הרגישו אותנו עם העלאת השכר לחיילים, קשישים הרגישו אותנו עם מימון לטיפולי שיניים. המצב בסקרים הוא פונקציה של אווירה ציבורית שעיקרה זה ביבי לא ביבי. אנחנו אומרים שהמיקוד הוא שונה: אנחנו אלה שהתעסקו עם הבעיות האמיתיות. אנחנו אנשים שעבדנו ואין לי ספק שבמטה יהודה יודעים שיש להם כתובת, ומשה כחלון אכפת לו מהאנשים פה".

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?