דלג לתוכן העמוד
יום שני, 27 במאי 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

אנחנו שנינו מאותה צוללת

צוללת של חיל הים

שני חברים, שסיימו יחד את הלימודים במדרשת בן גוריון בנגב, המשיכו יחד למכינה קדם-צבאית ומשם לקורס הצוללן היוקרתי, אותו סיימו לאחרונה בהצלחה. השניים שובצו כלוחמים בשייטת 7, זרוע הצוללות של צה"ל.

ת' ממושב עמינדב ות', המתגורר ביישוב הקהילתי שבו פועלת המדרשה, נפגשו במהלך הלימודים שלהם במדרשה. השניים יצאו לשנת שירות שבה הם היו מדריכים של נוער בסיכון. "שנת שירות העניקה לנו כלים מנטליים שהקלו עלינו במהלך הקורס", הם מספרים. הם התגייסו באוקטובר 2017 ולאחר שלב טירונות החלו את קורס צוללן.

הקורס בנוי משני שלבים: השלב הבסיסי שנמשך כחצי שנה, ובו החיילים לומדים את ההתנהלות הבסיסית שנדרשת מצוללנים. בשלב הזה החיילים חווים ניתוק כמעט מוחלט מהטלפונים ויוצאים הביתה אחת לשלושה-ארבעה שבועות.

ת' מעמינדב

השלב השני הוא השלב הייעודי שגם הוא נמשך כחצי שנה ובו כל חייל מקבל את המגמה (תפקיד) עליו יהיה אחראי בצוללת. יש שש מגמות: מהו״ב - הפעלת מערכות בקרה השולטות במערכות ההנדסיות והמבצעיות, מכונה - אחראית על מכלול מערכות ההשטה, מגמת גנ״ק (גילוי, ניווט וקשר) - הפעלת המערכות מעל ומתחת למים, מגמת נשק - טיפול והפעלת כלל מערכות הנשק והתקיפה המתקדמות המצויות בצוללת ומגמת סונאר - האחראית על בניית תמונה של סביבת הפעילות בצוללת כשהיא שקועה במעמקים.

ת' שובץ במגמת גנ"ק (גילוי ניווט וקשר). הוא מאוד רצה את התפקיד מפני שהוא נהנה לנווט וסיבה נוספת היא שהמפקד שלו בשלב הבסיסי היה במגמת גנ"ק, "רציתי להמשיך את דרכו ולהיות במגמה בה הוא היה. הוא היה מודל לחיקוי עבורי". ת' מעמינדב, שובץ במגמת מכונאי וגם הוא שמח על שיבוצו, מכיוון שהוא רצה להכיר את הצוללת מהבחינה המכנית.

ת' ות' מספרים שהקורס גרם להם להיות אכפתיים יותר כלפי הסביבה, "המפקדים הראו לנו באופן עקבי שרעות ועבודת צוות הם ערכים עליונים. בצוללת חשוב לדעת לכל טעות שלך יש השלכה על חיי כולם".

ת' ממדרשת בן גוריון

למרות ההיכרות המוקדמת, באמצעות הקורס התאפשר לשני החברים להכיר זה את זה טוב יותר. "בזמן שהיינו ללא טלפונים ומנותקים מהמשפחה ומהחברים בבית, היה לנו אחד את השני, זה איפשר לנו להכיר לעומק ולהתגבש", מעיד ת' על התקופה הזו "האינטנסיביות הוציאה מאיתנו דברים טובים".

בקורס צוללן המפקדים נמצאים עם החניכים לאורך כל הדרך ומנחילים בהם את הערך המרכזי: אחד בשביל כולם וכולם בשביל אחד. “ברגע שתדאג לחברים שלך כמו שאתה דואג לעצמך אתה תצליח בקורס”, מספקים ת' ות' טיפ חשוב לבאים אחריהם, “תזכרו שהכל בראש ותגיעו בידיעה שכולם ביחד ולא כל אחד לבדו".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?