דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 20 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"אני משוכנעת שיש בכוחי לקחת את המועצה קדימה"

ראשת מינהל החינוך לשעבר, שרונה בר-נס, מפתיעה בדקה ה-90 ומסתערת על תפקיד ראש המועצה האזורית מטה יהודה. "יש לי אמונה עמוקה ביכולתי לבצע את המהפכה שעשיתי במערכת החינוך גם בכל המועצה", היא אומרת

שרונה בר-נס

הדרמה שהתחוללה בשבוע שעבר במטה יהודה, עם הודעתו המפתיעה של משה דדון על פרישתו מהמרוץ לראשות המועצה, קיבלה השבוע תפנית מפתיעה, עם הודעתה של ראש מינהל החינוך במטה יהודה לשעבר, שרונה בר-נס, על הצטרפותה למרוץ ורצונה לשמש כראשת המועצה הראשונה של מטה יהודה.

"מועצה אזורית מטה יהודה, בעת הזו, לא מגיעה למיצוי הפוטנציאל האדיר שטמון במקום ובאנשים, וזה בלשון המעטה" אומרת בר-נס, "מזה תקופה התחושה היא של עמידה במקום, וכשלא מתקדמים - נסוגים לאחור".

"אני משוכנעת שיש בכוחי לקחת את המועצה קדימה, הרי הוכחתי שזה אפשרי. כאשר נכנסתי לתפקידי כראש מינהל החינוך במועצה ב- 2009 מצאתי מערכת חלשה, ללא חזון וללא תכנית עבודה, וגרוע מכך ללא גאווה ואמונה בדרך", ממשיכה בר-נס, "הבאנו חזון של חדשנות ומצוינות והובלנו מהפכה איכותית בחינוך שהשפיעה לא רק על כל ילד וילדה אלא על מקומה, תדמיתה ועוצמתה של מטה יהודה".

 

הסקר שהכריע

 

השמועות על התלבטותה של בר-נס להתמודד מסתובבות כבר יותר מחודשיים. שיחות של 'בקיצור' איתה בשבועות האחרונים הניבו תשובות מעורפלות ולא מחייבות. להחלטה הסופית היא הגיעה רק ביום חמישי האחרון, והיא נכנסת למרוץ כשהיא יודעת שמדובר בדקה ה-90.

"החלטה על התמודדות לראשות המועצה לא נפלה ביום אחד", מסבירה בר-נס, "במשך תקופה ארוכה פנו אלי רבים מתושבי המועצה והפצירו בי להתמודד, אבל ההחלטה הסופית להתמודד הגיעה בתקופה האחרונה, בה התרבו הקולות הצפים ורק לאחר סקר עומק רחב שבצעתי במדגם גדול של תושבי המועצה".

כאמור, הגורם שהכריע את הכף היה תוצאות סקר שנערך בקרב תושבי מטה יהודה. הסקר נערך בתחילת ספטמבר על ידי מכון הסקרים "עמוד ענן" בראשותו של ד"ר שלמה ווייניש כסקר טלפוני בקרב 455 נשאלים המהווים חתך של קהל המצביעים במטה יהודה (טעות דגימה: 3.62%).

 בר-נס היא המתמודדת היחידה במטה יהודה עד היום שחושפת בפומבי את התשובות על שלוש שאלות שלדעתה מסמנות אפשרות ריאלית כי היא תנצח בבחירות הקרובות.

על השאלה הראשונה: “האם אשקול לבחור בשרונה בר-נס בבחירות הקרובות לראשות המועצה האזורית מטה יהודה?”, ענו 47% מהנשאלים בחיוב. 27% ענו כי ישקלו זאת רק לאחר ששרונה תציג את תכניתה. רבע מהנשאלים (26%) ענו כי לא יצביעו עבורה בכל מקרה.

במטה הבחירות של בר-נס רואים בפילוח התשובות על השאלה הראשונה תגובה מעודדת. "העובדה ש 75% מכלל הבוחרים במטה יהודה פתוחים לשינוי בעמדתם ולבחירה בשרונה, למרות מסע בחירות של חודשים ארוכים והשקעות ענק של מועמדים אחרים, מוכיחה את הצורך העצום בשינוי שבר-נס מייצגת ולא פחות חשוב, באמון ואולי אף בהכרת התודה שתושבי המועצה חשים כלפיה”, טוענים שם.

על השאלה השנייה: “האם נחוץ שינוי ורענון במועצה האזורית מטה יהודה?”, ענו 82% מהנשאלים בחיוב. 12% ענו כי “המצב סביר ולא מחייב שינוי”. ומיעוט בן 6% ענה כי "המצב טוב מאוד ולא צריך שינוי".

תומכיה של שרונה טוענים כי הדרישה הסוחפת לשינוי ורענון במועצה, היא זו שנותנת מקום, שלא לומר התלהבות, להתמודדות של אישה המביאה למרוץ רוח רעננה של חידוש.

על השאלה השלישית: “כיצד אתה מתייחס למגמה של בחירתן של נשים לרשויות המקומיות?”, ענו 62% מהנשאלים בחיוב. 35% ענו כי “לא משנה אם זה גבר או אישה”. ומיעוט בן 3% בלבד ענה כי "לנשים יש חסרון בהנהגה המוניציפאלית".

סקר בחירות, שרונה בר-נס (מכון עמוד ענן) 2-3.9

זינוק מטאורי

 

בר-נס, 45, עברה ליישוב צור הדסה לפני כעשר שנים. זמן קצר לאחר שעברה, בשנת 2009, התמודדה לתפקיד ראש מינהל חינוך, גוף חדש ושאפתני שהקים ראש המועצה דאז, משה דדון. היא הגיעה לתפקיד כמומלצת של מכון מנדל למנהיגות חינוכית, וכשברקע שלה תפקיד קודם כמי שייסדה וניהלה את המכינה הקדם-אקדמית במכללת הדסה בירושלים.

לאחר הליך קבלה ממושך, מונתה בר-נס לתפקיד ראש מינהל החינוך והפכה להיות ראש מינהל החינוך הצעירה ביותר בישראל. היא צללה היישר לתוך סבך הבעיות האתגרים של מערכת החינוך המקומית, שכללה אז קרוב ל-13 אלף תלמידים, כ-20 בתי ספר וכ-120 גני ילדים.

במהלך הקדנציה שלה שנמשכה עד יולי 2016, חוללה בר-נס שינויים מרחיקי לכת במערכת החינוך האזורית. היא הייתה שותפה להקמתם של ששה בתי ספר, בהם בי"ס יסודי וחטיבה עליונה לאוכלוסייה הערבית במועצה, שילבה את רשת ברנקו וייס במערכת החינוך הערבית, והקמת בית ספר יסודי המשלב בין תלמידים דתיים וחילוניים. בתחום החינוך לגיל הרך היא היתה שותפה להקמתם של 40 גני ילדים חדשים וכן מסגרות לחינוך מיוחד ולילדים בסיכון.

בתוך זמן לא רב החלה ההשקעה האינטנסיבית במערכת החינוך לשאת פירות. החל במהלך הקדנציה של בר-נס זכו מוסדות החינוך של המועצה האזורית מטה יהודה בעשרות פרסים ותעודות הוקרה. הבולטים שבהם: פרס חינוך ארצי לבית הספר עין כרם (שעם כניסתה של שרונה לתפקיד היה על סף סגירה), אות הנשיא (ריבלין) לשותפות לבית ספר תיכון הר טוב על חיבורים בין מגזרים שונים בקהילה - יהודים וערבים, דתיים וחילוניים, ופרס חינוך ארצי לבי"ס יסודי עין נקובא-עין ראפה.

אחרי שבע שנים אינטנסיביות מאוד בראשות מינהל החינוך, פרשה בר-נס כשהיא משאירה מאחוריה תכניות שעדיין לא מומשו ובהן: הקמת אולפנה לבנות המועצה, פתיחת מרכזי למידה משותפים למורים במועצה, פיתוח מנהיגות ויזמות במערכת החינוך וכן הקמת מכללה לקיימות ותיירות.

יש לה ביקורת על אופן ההתנהלות נוכחי של המועצה: "בסיום תפקידי השארתי מערכת יציבה עם תכניות ברורות, אבל התהליכים לא נמשכו. אחת מההמלצות שהחלטנו ליישם הייתה הקמת אולפנה. למרות שכבר אישרתי עקרונית את המהלך עם מנהל המחוז ופניתי לרשתות מובילות, המהלך נעצר עם עזיבתי. מטה יהודה גדלה, מצטרפות אוכלוסיות חדשות, יש מקום לכולן - ולא ניתן להשאיר אוכלוסייה מסוימת ללא מענה חינוכי", היא מדגישה.

עם פרישתה היא נקלטה שוב במכון מנדל למנהיגות חברתית ובשנתיים האחרונות היא משמשת שם כחברת צוות בכירה ביחידת הבוגרים, העוסקת במתן ייעוץ ובפיתוח תכניות הכשרה והתמקצעות לבוגרי הקרן הממלאים תפקידים ניהוליים בכירים.

סקר בחירות, שרונה בר-נס (מכון עמוד ענן) 2-3.9

משבר והזדמנות

 

המשבר העמוק שבו נמצאת המועצה האזורית מטה יהודה מאז שהתפוצצה "פרשת מטה יהודה" בסוף 2015, גרם לבר-נס לשקול מעת לעת את האפשרות להתמודד לראשות המועצה. היא שוחחה על כך עם ידידיה באופן לא רשמי, אך נמנעה מהצהרות וסירבה להתחייב למהלך כלשהו. כעת, לאחר התלבטות ארוכה, היא מזנקת למים הקרים של הפוליטיקה האזורית.

"רבים אומרים לי - יש לך תפקיד מדהים וקריירה נפלאה, למה את צריכה לחזור למטה יהודה?" משתפת בר-נס בלבטים שליוו את החלטתה. "התשובה שלי היא שמטה יהודה היא קודם כל בית, כאן בחרתי לחיות וכאן גדלים ילדיי ועכשיו אנחנו חייבים לפעול למען הבית הנפלא שבנינו בעמל רב".

"אני מרגישה היום כמו ביום הראשון עם כניסתי למועצה", היא ממשיכה, "אני חדורת תחושה עמוקה של שליחות וחדוות יצירה. בזכות הניסיון העצום שרכשתי, ההכרות העמוקה עם מטה יהודה, היכולת להניע וליצור מעורבות והכרות קרובה עם מערכות השלטון בישראל - יש בי אמונה עמוקה ביכולתי לבצע את אותה מהפכה כמו בחינוך גם בכל המועצה".

"אני מאמינה שיש למנף את המועצה האזורית מטה יהודה ולמצב אותה כמועצה מובילה במדינת ישראל, תוך מיצוי הפוטנציאל הטמון במקום, במרקם תושביו ובנופיו" היא פורשת את חזונה.

"ישנם ערכים עליהם גדלתי בבית הורי ועל פי הם פעלתי במהלך השנים - ועל פי הם אני מתכוונת להמשיך ולפעול גם בתפקידי כראשת המועצה" היא ממשיכה. "בראש ובראשונה - יושרה, טוהר מידות, הוגנות ושקיפות. אני מאמינה שהבסיס לעשייה הוא כבוד האדם וכבוד הקהילה ורואה חשיבות בהבניית תחושת שייכות ובחיבור בין קהילות. אני אעודד מעורבות חברתית ואזרחית ואקדם תפיסה של אחריות תאגידית וסביבתית. ערכים אלו ישענו על תפיסה של מצוינות ושירותיות בעשייה הציבורית".

 

שקיפות והגינות

 

עניין השקיפות הציבורית בוער בה. "אנחנו נציגים של הציבור", היא אומרת, "לא יכול להיות שמידע רלוונטי יישאר בידי המועצה בלבד. אני מאמינה שיש צורך בקריטריונים ברורים ומוכרים לציבור בכל הנוגע לחלוקה של משאבים. יש כיום בקרב התושבים תסכול רב ותחושה של אי הקצאה הגונה של משאבים, כי אין קריטריונים לחלוקתם. גם חשוב שיהיה נציג ציבור או חבר מליאה בכל אגף במועצה, שילווה את התהליכים וגם יהיה שותף בקבלת החלטות משמעותיות. כך פעלנו בזמנו יחד עם ד"ר שמריהו בן פזי, שהיה גם יו"ר ועדת החינוך המועצתית, ואפעל לשם כך גם בשאר התחומים".

לדבריה, המגוון התרבותי שמרכיב את מטה יהודה אינו חסרון אלא יתרון. "במערכת החינוך קידמנו תכניות של חיבור בין קהילות על ידי פעילויות חינוך משותפות לישובים שונים ולמגזרים שונים. אני מתכוונת להמשיך עם הקו הזה גם במגרש של הגדולים ולפעול לכך שייווצרו שיתופי פעולה ומיזמים משותפים לישובים השונים ואף לפעול לשיתופי פעולה עם רשויות הנמצאות סביבנו".

היא מודעת לצורך במשאבים רבים ונושא גיוס הכספים אינו זר לה. "בתפקידי כראש מינהל החינוך גייסתי בכל שנה יותר משני מיליון שקל ששולמו ישירות לבתי הספר במטה יהודה על ידי המינהל לחינוך התיישבותי, משרד החינוך ומשרדים נוספים", היא מספרת, "גיוס כספים מהשלטון המרכזי הוא פועל יוצא של מודעות, יחסי עבודה איכותיים והערכה, כמו גם באמצעות פניות לקריאות הגופים הממשלתיים להשתתפות בתכניות פיתוח (קולות קוראים). כשמועצה היא חלשה אז יותר קל לשלטון המרכזי לנסות לנגוס בה והפוך מזה. הכספים שגייסתי ממוסדות השלטון ניתנו למטה יהודה כיוון שנוצרו יחסים של אמון הדדי והערכה מקצועית ביכולתנו לנצל את המענקים בצורה הנכונה והמיטבית והבנה שמדובר במערכת איכותית וחזקה".

סקר בחירות, שרונה בר-נס (מכון עמוד ענן) 2-3.9

ניהול כמקצוע

 

בתגובה לטענות שהושמעו כי היא מתמחה בתחום החינוך בלבד ונטולת נסיון בניהול ארגון פוליטי היא אומרת: "ניהול הוא ניהול! כשנכנסתי לתפקיד לא ידעתי איך מקימים בית ספר או איך בונים גן, לא הכרתי את המועצה על אגפיה השונים ולא הכרתי את כל 57 יישובי המועצה. את כל הדברים האלו ועוד רבים אחרים למדתי היטב ומהר, התייעצתי הרבה עם אנשי מקצוע בתוך המועצה ומחוצה לה, דאגתי שיהיו סביבי אנשים שבקיאים בתחומם, ועם כל אלו חוללנו מהפכה".

"בשנת 2009 זו הייתה היסטוריה לבחור בי כראש מינהל חינוך הצעירה בישראל, וכעת נעשה יחדיו שוב היסטוריה ונבחר לראשות המועצה הגדולה בישראל אישה" היא מסכמת באופטימיות נחושה.

בר-נס, אמא לשניים, היא בעלת תואר B.A בייעוץ חינוכי ובמדעי החברה הכולל תעודת הוראה, מאוניברסיטת בר אילן, בעלת תואר M.A ביעוץ חינוכי, ותואר Executive MBA למנהלים בכירים במגזר הציבורי. היא גם בוגרת מחזור ט"ז של בית הספר למנהיגות חינוכית של קרן מנדל ישראל. בנוסף, בר-נס גם דירקטורית במסגרת נבחרת הדירקטורים (2017) של רשות החברות הממשלתיות במשרד האוצר.

תגובות

יוסי משה:  חושבים שהציבור טיפש

 "קודם כל, אני בעד שנשים תצטרפנה למערכת הבחירות. והלוואי ותיבחר אישה לראשת המועצה, אם לא אני. זה תרגיל פוליטי. בדיוק אחרי שדדון הודיע שהוא פורש ותומך בויזל, והשניים הבינו שזה פוגע בויזל, הם המציאו תרגיל. בעוד יום-יומיים דדון יודיע כי הוא תומך בשרונה, בעוד שלושה שבועות, לפני ששרונה אפילו תחתים 500 תושבים להגיש מועמדות, היא תגיד אני לא מתמודדת ואני ממליצה לתומכים שלי להצביע בעד ניב ויזל. במקום שתהיה מסירת כדור ישירה מדדון לויזל, המהלך הוא שדדון מוסר לשרונה, והיא תמסור לויזל. והם חושבים שהציבור טיפש”.

 

ניב ויזל: זה לא משמעותי

איך אתה מתייחס להתמודדות האפשרית של שרונה בר-נס ?

"זו הדמוקרטיה כל אחד יכול להתמודד. אני לא מתכוון להתייחס ולא חושב שזה משמעותי לכל כיוון”.

יש מי שטוענים שמדובר בספין שנועד לעזור לך בהתמודדות על ראשות המועצה?

"חידשת לי. לא מכיר את האמירה הזו”.

 

שלומי מגנזי:  אי אפשר לבוא משום מקום

"שרונה אישה יקרה, בעלת זכויות. לא יודע כמה היא מובילה או מובילים אותה למהלך הזה. לבוא חודש וחצי לפני הבחירות והגיד הנני כאן – לא נראה לי נכון. אני חושב שהיא יכולה להיות נציגת מליאה מצוינת חברת ועד מצוינת. השקעתי הרבה שנים כדי להכשיר את עצמי, אי אפשר לבוא משום מקום. ניהלתי גופים יותר גדולים מהמועצה, במגדל ניהלתי גוף של 700 עובדים, אבל מה שלמדתי כיו"ר ועד לימד אותי יותר מהכול. ראשות ועד היא כור ההיתוך הגדול ביותר. אני מגיע למועצה כמי שיודע מה קורה ביישוב. אמנם היא ניהלה את מינהל החינוך במועצה, אבל יש עוד אגפים במועצה. אני מציע לה לחשוב בעצמה ושלא יחשבו בשבילה”.

 

מטה 57: שוות בין שווים

עינת הלוי לוין, ממטה 57: "מטה 57 מעודד נשים להתמודד על כל תפקיד במועצה כשוות בין שווים וקורא לכל תושבת ותושב להצביע בבחירות למועצה על פי צו מצפונה/ו ולמען טובת הציבור. מטה 57 הצהיר מיום הקמתו כי הוא לא תומך או יתמוך באף מועמדת או מועמד באופן ספציפי - אנחנו נמשיך לשמור שקיפות, מנהל תקין וטוהר המידות ללא משוא פנים או הטיה מגדרית והכל למען תושבות ותושבי מטה יהודה”.

 

 

                                                   

 

 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?