דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 במרץ 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"אני ראש המועצה הבא של מטה יהודה"

ארבע שנים בתפקיד יו"ר ועד צור הדסה ושלומי מגנזי מסמן את המטרה הבאה, כס ראש המועצה האזורית מטה יהודה. "לצור הדסה כבר תרמתי – עכשיו אתרום להסדרת הבעיות במושבים"

קידם פרויקטים רבים ביישוב. מגנזי על רקע האמפיתיאטרון בצור הדסה

יום חמישי האחרון היה יום חגיגי ביישוב צור הדסה. יותר מאלף מתושבי היישוב התכנסו באמפיתיאטרון הטבעי שבמרכז היישוב לשמוע את הופעתו של המוסיקאי ארקדי דוכין ואת אורחיו, להקת "היהודים". את האירוע פתח יו"ר ועד היישוב, שלומי מגנזי, שהקריא את הרשימה המרשימה של המופעים שהתקיימו באמפיתיאטרון. מגנזי נמנע מלהזכיר בדבריו, אפילו במילה אחת, את הבחירות המתקרבות ואת העובדה שהוא מתמודד לראשות המועצה.

בארבע השנים שבהם משמש מגנזי כיו"ר הוועד המקומי של צור הדסה הוא רשם הישגים משמעותיים בפיתוח היישוב וביציבות הפוליטית של הוועד. לצד הישגים אלה הוא רשם גם הישגים בפיתוח קשרים חמים במסדרונות הכנסת, בעיקר באמצעות ח"כ רועי פולקמן (כולנו) תושב ההרחבה בנס הרים הסמוכה. לצד זה הוא השקיע רבות בחיזוק הדימוי של צור הדסה כיישוב עצמאי המנהל סדר יום משלו מול משרדי הממשלה, בעיקר משרדי הבינוי והשיכון, משרד התחבורה ומשרד הפנים, התנהלות שעימתה אותו לא אחת מול המועצה האזורית מטה יהודה.

מגנזי לא מסתפק בזה. כדי לכבוש את כס ראש המועצה הוא הכין תכנית מהפכנית להסדרת בעיות התכנון הקשות של המושבים באזור ירושלים. לתכנית זו הוא הצליח לגייס את שר האוצר, משה כחלון, אשר צפוי לחשוף אותה בפומבי בסוף החודש הקרוב. פרטי התכנית יפורטו בהמשך הכתבה.

 

כשלון בבחירות לוועד

 

שלומי מגנזי, 55, נשוי ואב לשלושה, תושב צור הדסה החל מאמצע שנות ה-90, הוא אחד מפעילי הציבור הוותיקים ביותר ביישוב. את פעילותו הציבורית הוא החל כנציג היישוב במליאת המועצה האזורית מטה יהודה, שם כיהן שתי קדנציות תחת ראש המועצה דאז, מאירק'ה ויזל. לאחר מכן כיהן כחבר ועד צור הדסה במשך קדנציה אחת.

בבחירות האחרונות שהתקיימו לוועד צור הדסה ב-2014 רץ מגנזי בראש רשימה עצמאית 'עצמאות לצור הדסה'. מגנזי הפגין ביטחון רב בנצחונו, השקיע יותר מכל מועמד אחר בקמפיין הבחירות שלו, ובלט בהיקף החומר הפרסומי שהפיץ.

המצע שהציע מגנזי לציבור התמקד בהיפרדות מהמועצה האזורית מטה יהודה וקידום הקמת מועצה מקומית לצור הדסה וכן, שינויים בתכנית האבטחה של היישוב. מגנזי הצהיר כי תכנית האבטחה שהוא מכין ליישוב תשפר באופן דרמטי את תחושת הבטחון של התושבים, וזאת בעזרת שימוש נרחב באמצעים טכנולוגיים מתקדמים.

בבחירות שהתקיימו בינואר 2014 נחל מגנזי מפח נפש כאשר זכה רק בשני מנדטים. הסיעה הגדולה ביותר הייתה של הרשימה בראשותו של פעיל הציבור בני גרניט, שזכתה בארבעה מנדטים והרכיבה את הקואליציה שהציבה בראשה את גרניט כיו"ר הוועד.

 

שיעור פוליטי

 

מגנזי החליט לתמוך בגרניט, ויחד עם פעיל איכות הסביבה, יאיר קמייסקי, כל אחד מהם קיבל תפקיד כסגן יו"ר הוועד. מגנזי, כך נדמה, לא ויתר על חלומו להיות יו"ר הוועד והמתין לשעת כושר מתאימה. זו הגיעה, כאשר כמה חודשים לאחר הבחירות, נאלץ גרניט  לנטוש את כהונת יו"ר הוועד, על רקע ביקורת חריפה של רוב חברי הוועד על התנהלותו.

הקש ששבר את גב הגמל מבחינתו של גרניט היה עימות עם חברי הוועד סביב אישור שנתן לקיים מסיבת יום עצמאות שהתקיימה בערב שבת בבית העם.  ברקע הדברים, עמדה דרישתו של גרניט לחזק את האופי החילוני של היישוב והחשש מפני מעורבות של שיקולים דתיים בהחלטות הוועד.

על רקע העימות, החליטו רוב חברי הוועד להדיח את גרניט. בכך הוכיח מגנזי כי במהלך השנים הארוכות שבהן הוא משמש בתפקידי ציבור הוא למד כמה תרגילים בפוליטיקה. בהמשך לפרסום ב"בקיצור" ביקש סגן יו"ר הוועד , יאיר קמייסקי, להבהיר כי הוא זה שגיבש את רוב חברי הוועד כדי להדיח את גרניט מתפקידו. לדבריו, למגנזי לא היה כל קשר למהלך.

במהלך השנה הראשונה לתפקידו כיו"ר הוועד, אותו הוא ממלא בהתנדבות מלאה, התמודד מגנזי עם זעזועים חריפים בוועד היישוב, עם טענות שהוא גורם ל"הדתה" ביישוב, הביא להתפטרותה של רכזת התרבות האהודה, ובמקביל ניסה לקדם את האג'נדה העצמאית שלו.

"לא התפקדתי לאף מפלגה". מגנזי בחוג בית בכסלון

עימות מול דדון

 

הפעילות העצמאית של מגנזי הביאה אותו עד מהרה לעימות גלוי עם ראש המועצה, משה דדון. היחסים הצוננים בין השניים נמשכים עד היום, כאשר דדון מאשים את מגנזי בחוסר אמינות ובחתרנות, ואילו מגנזי טוען כי ליישוב כמו צור הדסה אין ברירה אלא להתנהל באופן עצמאי מול משרדי הממשלה.

 

מגנזי: "אמרתי אין נושא שוועד צור הדסה לא מטפל, אין גורם שוועד צור הדסה לא מגיע אליו, הכל באחריותנו. אני יודע שזה ייצר המון כעס ותסכול בקרב הקברניטים במועצה אבל החשוב הוא שכל מה שאנו עושים היום יקבע את העתיד של עשרים השנים הקרובות".

החשדנות של דדון כלפי מגנזי גרמה נזק בפועל לתקציב היישוב.

דדון, שבקדנציה הראשונה לכהונתו הקצה כספים מתקציבה השוטף של המועצה כדי לממן פעילויות שונות של ועד צור הדסה (כמיליון שקל בשנה) שינה כיוון והחליט שכל תמיכה של המועצה בצור הדסה תבוא ישירות מהמועצה ולא דרך הוועד. דדון ניסה לקדם גם צמצום בפועל של מספר העובדים בוועד היישוב, אך ללא הצלחה ממשית.

במקביל, לאחר שנים של דיונים הודיע משרד הפנים ב-2015 כי הוא מאשר את העלאת מסי הוועד של צור הדסה והציב את המס על כ-11 שקלים למ"ר, פי שלוש (!) מהמס שגבה היישוב במשך שנים רבות. העלאת מסי הוועד הזניקה את תקציב היישוב בבת אחת מהיקף של כ-3.5 מליון שקל בשנה להיקף של יותר מ-11 מליון שקל.

הגידול החד בהיקף התקציב של צור הדסה סייע למגנזי לבצע שורה של מהלכים ובהם: קידום של פעילויות התרבות ביישוב וקידום של עבודות גינון ופיתוח.

לזכותו של מגנזי ניתן למנות כמה פרויקטים בולטים שהושלמו בתקופתו ובהם: הרחבת מבנה הדואר וסלילת מתחם החניה הצמוד אליו, השלמת ההקמה של גן העץ הקסום, השלמת פרויקט מיתון התנועה בשדרות הרי יהודה, הקמת האמפיתיאטרון המרכזי ביישוב, עבודות שיקום של קווי מים וביוב, קידום משמעותי של פעילות תנועות הנוער (בצור הדסה פועל כיום שבט צופים מהגדולים בארץ – 1100 חניכים) ועוד.

 

נסיגה ממועצה מקומית

 

כאמור, עם כניסתו לתפקיד יו"ר הוועד בצור הדסה, החל מגנזי לנסות ולקדם את תכניתו להקמת מועצה מקומית בצור הדסה. רק לחץ ציבורי כבד שהופעל עליו הביא אותו לחשוב פעמיים האם מדובר בצעד שישרת את היישוב.

כיום, מודה מגנזי כי הקמת מועצה מקומית תפגע קשות בצור הדסה. "הייתה לי כוונה לנתק את צור הדסה מהמועצה. כשהבנתי את המשמעויות הכספיות וראיתי מה קורה במועצות מקומיות אחרות, הבנתי שהסיכוי של צור הדסה להתנהל ללא גיבוי של אזורי תעשייה הוא אפסי. לכן, היה צריך לשכנע את משרד הפנים שעלינו להתנהל במתכונת אחרת, ולהעניק ליישוב סמכויות נוספות".

כחלק מהמאמץ לגבש חזית מול משרד הפנים, יזם מגנזי מפגש היסטורי של ארבעת היישובים הגדולים במועצות האזוריות בארץ (צור יגאל, צור יצחק, צור הדסה ועתלית) שבעקבותיו נשלח מכתב למשרד הפנים ובו דרישה לשינוי מעמד היישובים הגדולים.

המפגש הניב הצלחה מרשימה, כאשר שר הפנים, אריה (מכלוף) דרעי, הצהיר לפני שנה כי משרד הפנים מגבש מתכונת ניהולית חדשה ליישובים גדולים בתוך המועצות האזוריות.

במקביל, מגנזי מתגאה בכך שוועדת הכספים של הכנסת אישרה החודש תקציב של 10 מליון שקלים לארבעת היישובים הגדולים, שיוקצה להם ישירות מתוך תקציב משרד הפנים, החל משנת 2019. "צור הדסה תיהנה ממענק יישוב גדול של 3 מליון שקל", אומר מגנזי, "זה יאפשר לנו לשכור מנכ"ל מקצועי ולממן תפקידים נוספים, בלי להיות תלויים באישור המועצה".

 

תקציב בטחון ענק

 

נאמן למצע שאיתו רץ בבחירות קידם מגנזי שינויים נרחבים בתכנית הבטחון ביישוב. בתחום זה הוא נשען על האישור שהתקבל בכנסת לגבות אגרת בטחון מתושבי יישוב.

מגנזי הוביל את ועד צור הדסה לאשר את גביית אגרת הבטחון. הוא החליף את חברת השמירה וקידם התקנה של אמצעים טכנולוגיים (מצלמות והפעלת מוקד יישובי). כמו כן, שינה את מיקום שערי הבטחון ביישוב בשער המזרחי.

לפני כשנה חשף ערוץ 2 כי צור הדסה גובה את תעריף אגרת השמירה הגבוה בישראל - 7.55  שקל למ"ר. הידיעה עוררה זעם רב בקרב תושבים ביישוב אשר מחו על כך בהודעות שונות ברשתות החברתיות.

בוועד טענו כי התעריף החדש נקבע שלא בידיעתם, בעוד שבמועצה טענו כי קביעת גובה האגרה נעשתה בתיאום עם הוועד. מגנזי ניסה למצוא דרכים כיצד להתחמק מגביית התעריף החדש אך ללא הועיל. בתגובה הודיע מגנזי כי יתרות כספים בתקציב הבטחון יועברו משנת 2017 לשנת 2018.

תושבים שציפו לירידה משמעותית בעלות של אגרת השמירה התאכזבו. לקראת 2018 אישר ועד צור הדסה אגרת שמירה בסך 5.5 שקל למ"ר. תקציב הבטחון עומד על 1.7 מיליון שקל בשנה, כ-140 אלף שקל בחודש !

 

קריסת מכון הסניקה

 

מבקריו של מגנזי טוענים כי פעילותו מול משרדי הממשלה ובכנסת נוצלה לרעה על ידי משרדי הממשלה. אחד הנושאים שבהם בלט האופן שבו ניצל משרד ממשלתי את הקשר מול מגנזי היה איכלוס שכונת הסנסן.

היישוב בראשותו של בני גרניט התנגד באופן נמרץ לשיווק מתחמים בסנסן בלא שיימצא פתרון קבוע לנושא הביוב. אך משרד השיכון התעלם מכך ושיווק את המתחמים לבנייה.

מגנזי קידם גישה אוהדת לרעיון הקמת שכונת הסנסן, אך ביקש לוודא כי השכונה תמשוך אוכלוסיה מתאימה לאורח החיים ביישוב. לצורך זה קידם קמפיין (במימון הקבלנים) שהדגיש את איכות החיים ביישוב. הדבר הביא לעליית מחירים של יח"ד בשכונה, מהלך שהיה רצוי בקרב רוב התושבים ביישוב.

אך לגישה הישירה של מגנזי למשרד השיכון היה גם מחיר. משרד השיכון דרש ממנו שלא להתנגד לאיכלוס יחידות הדיור שנבנו. גישה זו הייתה הפוכה מזו של המועצה האזורית מטה יהודה, שהתנגדה לתת אישורי אכלוס (טופס 4) לדירות במתחם הסנסן וזאת עד שמשרד השיכון לא ישלים את עבודות הפיתוח.

במרץ 2016 טענו גורמים במטה יהודה כי במעשיו ובמכתביו מגנזי מקדם את האכלוס בסנסן. “מדוע הוא מנהל פגישות עם הדיירים? מדוע הוא מנהל משא ומתן עם משרד השיכון? מדוע הוא כותב מכתבים ובהם הוא מודיע כי ניתן לאכלס את הדירות בתוך כמה שבועות? הרי הדברים אינם בסמכותו. ההתערבות של מגנזי רק מזיקה", תקפו במועצה את יו"ר ועד צור הדסה. מגנזי הכחיש את הטענות: "אני אומר שלאכלס את הדירות במצב שבו נמצא המתחם היום זו הפקרות, זה מסוכן, זה לא אחראי וזה לא נכון".

בפועל, המדיניות שהוביל מגנזי הביאה לאכלוס מהיר של שכונת הסנסן בלא פתרון לנושא הביוב. מכון הסניקה ביישוב קרס עשרות פעמים במהלך השנתיים האחרונות. כיום, טוען מגנזי, המכון משרת את כל תושבי היישוב ויוכל לשרת אותם ביעילות עד שיוקם הפתרון הקבוע. ימים יגידו.

 

נחוש לנצח בבחירות

 

אפשר להמשיך ולדוש עוד ועוד בפעולות שביצע מגנזי במסגרת תפקידו כיו"ר ועד צור הדסה. אין ספק שמדובר בפעיל ציבור שעושה הרבה ומעוניין להשאיר חותם אישי. אין להתעלם מכך שמגנזי פועל מזה כארבע שנים כיו"ר ועד במשרה מלאה של יישוב ענק (גדול פי שלושה מהר אדר, למשל) ללא שכר וללא תגמול כלשהו. זוהי השקעה אדירה מצד אדם פרטי שמצהיר על עצמו "לביתי כבר עשיתי, עכשיו אני יכול לפנות לפעילות ציבורית".

לדבריו, תקציב הבחירות שלו יעמוד על 600-700 אלף שקל, והכל מכיסו הפרטי. "לא התפקדתי לאף מפלגה, לא רוצה להיות חייב למישהו, אני מממן את הכל מכיסי ומאמין שאנצח", הוא מצהיר. כידוע, במידה ואכן ינצח בבחירות, צפוי מגנזי לקבל החזר על ההשקעה שלו בבחירות מקופת המדינה.

לקראת הבחירות לראשות המועצה הבין מגנזי כי הדומיננטיות שלו כיו"ר ועד צור הדסה עלולה לפגוע בדימוי שלו בקרב תושבי המושבים. לשם כך הוא הכין פתרון מהפכני להסדרת זכויות הבנייה במושבים, פתרון שהוא מאמין שיביא לו תמיכה נרחבת במושבי מטה יהודה.

במרכז הרעיון של מגנזי עומד שינוי ההגדרה של המושבים מיישובים "חקלאיים" ליישובים "כפריים-תיירותיים". לדבריו שינוי כזה, יביא להיענות רבה יותר של רשות מקרקעי ישראל להתפשר על הסדרת הזכויות. (ראה ידיעה בנפרד).

מגנזי טוען כי הפתרון שהוא מציע מקובל גם על שר האוצר, משה כחלון. בעוד שבועיים, ב-25.7,  צפוי כחלון לבקר בביתו של מגנזי בצור הדסה לאחר מכן הם מכנסים אירוע בהשתתפות ראשי הוועדים במושבים בו יציגו את עקרונות התכנית החדשה. "אם אני מצליח להסדיר את הזכויות של המושבניקים אני מנצח בבחירות", אומר היום מגנזי.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?