דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ארבע עובדות מרתקות על דבורת הדבש

דבורת הדבש בהאבקה (צילום: יוסף (גו'חה) אנגל)

יום הדבורה הבינלאומי שצוין השבוע (20.5) מזכיר לנו שהדבורה הקטנה והעמלנית לא תמיד זוכה להכרה והערכה שמגיעים לה. הדבורה מזוהה עם ייצור דבש, אך זהו רק מוצר משני, מכיוון שעיקר עבודתה היא האבקת צמחי החקלאות והבר. להלן ארבע עובדות מרתקות על הדבורה.

האבקה – לרוב לא מצליחים לקשור את הדבורה לתפוח, אבוקדו, שקד, חמנייה או אבטיח, אך האמת היא שללא הדבורה, רוב המזון מהצומח לא יהיה קיים. האנושות הצליחה להגיע לירח ולמאדים, לפתח בינה מלאכותית ומחשבי על, ולייצר תרופות וחיסונים למגיפות קטלניות, אך היא טרם הצליחה לחקות באופן יעיל את המכניקה של האבקת צמחים המהווה את אחד התהליכים החשובים בטבע. כל פרח זקוק להאבקה בכדי ליצור הפרייה, ממנו יצמח הפרי וזרעים להמשך. לצורך ביצוע מלאכה זו אנו זקוקים לדבורת הדבש. האבקה שמבצעת הדבורה משפיעה על המערכת האקולוגית הכוללת ועל כל יצור חי. רוב האנשים לא יודעים שהדבורים הן 'מאביקות-על', המאביקות גם צמחים הגדלים באזורים גבוהים, אליהם חרקים אחרים לא מסתכנים להגיע. בשנים האחרונות הולכות ונכחדות מושבות דבורים בכל העולם וזאת מסיבות שחלקן עדיין לא ידועות. מאחר והדבורה היא כלי ההאבקה עיקרי בטבע, מדענים ומומחי דבורים ברחבי העולם מודאגים מכמות הדבורים המצטמצמת ולכן על כולנו לעשות מאמץ כדי לטפח ולשמר את הדבורים.

אנטומיה שונה - כשבוחנים מקרוב את הדבורה, מבינים עד כמה היא שונה מבעלי חיים חולייתנים (להם שייכים גם בני האדם). לדבורים סוג אחר לגמרי של מערכת דם. בדומה לחרקים אחרים, יש להם שלד חיצוני, אך בחלק הפנימי אין כלי דם. בגופה של דבורה נמצא נוזל הדם שממלא את כל חלקי הגוף באופן חופשי. הדם שלה אינו נושא חמצן ולכן צבעו אינו אדום כמו אצלנו. כל האיברים, כולל הלב, נמצאים בתוך הדם הצף חופשי, כמו בבלון.

כוורות ליד מטע שקד (צילום: יוסי סלבצקי)

חרק ידידותי - מפגש עם דבורת דבש בטבע מפחיד לעיתים אנשים. לדבורה זמזום חד ובולט בזמן שהיא נעה באוויר, המעניק לה הופעה אגרסיבית משהו. עם זאת, דבורים הן חרקים ידידותיים ואין צורך לפחד מלהיעקץ על ידן. נקבות דבורי הדבש הן היחידות המצוידות בעוקץ והן יעקצו רק אם יחושו איום כלפיהן. באופן כללי, הדבורים עדינות וחרוצות ועסוקות בעיקר במטלות הרבות של איסוף הצוף והאבקה, ייצור דונג, ניקוי הכוורת, שמירה וטיפול במלכה. רוב הדבוראים הוותיקים (500 בישראל) אינם משתמשים בכפפות כאשר הם מטפלים בכוורות ויש שאפילו מלטפים את הדבורים בכף ידם.

לשמור על הדבורים - דבורת דבש רגילה חיה רק מספר שבועות. המלכה של הכוורת הינה היחידה במושבה שתוכל לשרוד שנה ויותר אך שאר הדבורים תתחלפנה. הנוכחות של דבורה בקרבתכם היא חיובית ותופעה שצריך לשמוח בה. כולנו חייבים לסייע בשמירה על דבורי הדבש, לטעת עצים ושיחים צוּפָנִיִים (בעלי צוף - מזון הדבורים), לשתול פרחים בעלי צבעים כחולים, סגולים וצהובים הנוטים בדרך כלל למשוך דבורים, לפעול עם הדבוראים כנגד כריתת עצים ובעיקר אקליפטוס שפרחיו מלאים בצוף לאורך רוב עונות השנה, להימנע בחומרי הדברה מסוימים הידועים כגורמים נזק לדבורים, ולפעול לשם כך גם ברשות לה אתם שייכים.

יום דבורה שמח!

אופי רייך, מנכ"ל מועצת הדבש


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?