דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 06 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ארנבון, ארנבת ושפן

כמה אימרות עממיות נקשרו לארנבת תחת הכותרת "שפן" ? מה ההבדל בין ארנבון לארנבת ? מה הקשר של השפן למשפחת הארנביים ? ואיך אפשר להבדיל ביניהם ? מבולבלים, כל התשובות במאמר שלפניכם

ארנבת מצויה - מאת Haplochromis

בילדותי, באביב, בתקופת הקציר, נהגנו, אני וחברי, לשבת במרומי הטרקטור המושך אחריו את המקצרה על סכיניה המושחזים המפילים את גבעולי הדגן, ומדי פעם גילינו גור ארנבת עול ימים, צמוד למקומו, רועד ואחוז אימה שאינו יודע את נפשו מרוב פחד, מרותק למקום בו נעזב ככל הנראה על ידי אמו מבלי לדעת מה יעשה. אז היינו יורדים מהטרקטור, נוטלים את "התינוק" המרעיד מפחד ומניחים אותו בתוך כלי קיבול כלשהו, כדי להביאו בסוף משמרת הקציר למורה לטבע שבבית ספרנו, הרי הוא יידע בוודאי מה לעשות איתו.

"לארנבת – אוזניים ארוכות / והיא אוהבת – הרבה ירקות, / קלת רגליים – היא פחדנית מאוד / תשמע רשרוש – והיא איננה עוד.", כך כתבה שושנה מושקטבליט-כהן בשיר ילדים חביב בשנת 1937. ואכן, השיר מיטיב לתאר את תכונות בעל החיים החביב הזה, שחי ממש בצמוד ליישובינו, בשדות הדגן, בשטחי הפרא הפתוחים, ביערות האורנים הנטועים, בעמק ובהר.

 

חיים לא קלים

 

אכן, אוזניה של הארנבת ארוכות וזקופות מאוד, והן הפרט הבולט ביותר בגופה. אויביה של הארנבת בטבע רבים ונכללים בהם הולכים על ארבע, כמו השועל והתן, דורסי היום והלילה, כמו האוח, וגם בני האדם, אשר צדים אותה בעבור בשרה הנחשב למעדן.

כיצד מתגוננת הארנבת מפני שלל האויבים המאיים הזה? היא – בורחת, ממש כמו בשיר. רוב ימי חייה היא עסוקה בבריחה מתמדת על נפשה. היא רצה, קופצת ומדלגת ומגיעה למהירות לא תאומן של 70 קמ”ש. כמו כן, היא מיטיבה לתמרן ומסוגלת לשנות בחדות ובבת אחת את כיוון בריחתה, תמרון לו רוב רודפיה אינם מסוגלים.

אכן, לארנבת מזומנים חיים לא קלים, ומעטות הן הארנבות המתקיימות בטבע יותר משנה או משנים ספורות בלבד. וכיצד בכול זאת הן מקיימות את מינן במציאות קשה זו? הן עושות זאת בעיקר על ידי יכולת התרבות מהירה. כאשר אנשים נוהגים לומר – "מתרבים כמו שפנים", הם מכוונים למעשה לארנבות, ובטעות זו באשר לבעל הדבר עוד ניגע.

ארנבון מצוי מאת Camilo Gonzalez

עומדת על המשמר

 

הארנבת המצויה, זו החיה בסביבותינו, שייכת למשפחת הארנביים ונפוצה במרכז וצפון אפריקה, בדרום מערב אסיה וכן – במזרח התיכון. היא נפוצה במישורים, באזורים הגבעיים והן בהרים. ממדיה בינוניים – אורכה 50-60 ס"מ, ומשקל גופה מגיע עד לחמישה ק"ג.

האיבר הבולט ביותר בגופה הם כאמור אוזניה הגדולות והזקופות המתנשאות לאורך של כמעט 15 ס"מ, מה שמעיד כמובן על יכולת שמיעה מעולה ובעזרתן היא מיטיבה לזהות ממרחק אויב מתקרב. כמו כן, היא מצוידת גם בעיניים גדולות בצבע אדום-חום, שאיתן תוכל להבחין בחדות בסכנות האורבות לה.

פרט חשוב ביכולת ההימלטות יוצאת הדופן של הארנבת הוא – רגליה האחוריות, הארוכות והחזקות יותר מזוג רגליה הקדמיות. בעזרת הרגליים הללו מסוגלת הארנבת לקפוץ ולדלג בעת מנוסתה למרחק של 2.5 מטר ולגובה של כ-1.5 מטר.

צבעי פרוותה המעובה של הארנבת הם בגווני חום-אדמדם, עם מופעים בצבע שחור בחלקים בולטים כמו בקצות אוזניה ומנגד, חלקים בהירים עד לבנים ברגליים, בצוואר ובבטן. שילוב גוונים זה עוזר לה להסוות עצמה ולנסות להיעלם על פני האדמה מאויב שלא הבחין בה.

הארנבת מבלה את מרבית זמנה ביחידות. אם ראינו שתי ארנבות יחדיו, יש לשער שמדובר בבני זוג. כיוון שאיננה חיה בקבוצה ואין שומר אחר שישמור עליה, היא מבלה את מרבית זמנה בעירנות ורק לעיתים רחוקות תרשה לעצמה לנמנם, וגם זאת רק לזמן קצר בלבד. כמעט תמיד היא בולשת את סביבתה במבט עיניה ומאזינה כאשר היא זוקפת את אפרכסות אוזניה.

ברגעים שבהם היא חשה בטוחה, היא עוצמת את עיניה ושוקעת בתנומה חטופה. כשתחוש בסכנה, כפי שציינו, תחילה תקפא במקומה בלא תזוזה, צמודה לאדמה עד חלוף הסכנה. בהתקרב אליה אויב, היא תזנק ותפרוץ בריצה מהירה תוך כדי דילוגים, בתקווה שהרודף אחריה יתייאש ויעזוב אותה לנפשה.

 

שני הריונות במקביל

 

בעל חיים שנתון כול חייו לסכנה מתמדת, צריך יכולת הישרדות שתאפשר את קיום המין, ואצל הארנבות מתורגם הדבר לריבוי מהיר והולדת צאצאים במחזוריות מירבית. ואכן, עונת הרבייה של הארנבות מתחילה כבר בתוככי החורף, בחודש ינואר, וממשיכה עד לקיץ, בחודש יוני. משך החודשים הללו עשויה הארנבת להתעבר בין פעמיים ועד לארבע פעמים! לעיתים היא נכנסת להיריון נוסף עוד בטרם המליטה את שגר הגורים מההיריון הקודם...

ההיריון עצמו נמשך סביב חודש ימים ובעונה אחת עשויה הארנבת להביא לעולם עד שישה שגרים, שבכל אחד 4-5 וולדות. את וולדותיה ממליטה הארנבת על פני האדמה ולא במאורה כלשהי. היא תסתיר את הוולד בשדה, בתוך הצמחייה או תחת ענפי שיחים. כבר בלידתם עוטים השגרים על גופם פרווה ועיניהם פקוחות. בגיל שלושה שבועות הם נגמלים מהנקה ומוזנים במזון צמחי מעוכל למחצה על ידי ההורים. לבגרות מינית הם מגיעים בגיל שמונה חודשים.

אימתי נוכל לראות את הארנבות באזורנו? כשמגיע האביב ועמו עונת הרבייה, מרבים הזכרים לצאת לשטח, גם לאור היום, ולהילחם זה בזה, תוך שהם חובטים ושורטים ברגליהם הקדמיות. הנקבות, הצופות בקרבות מן הצד, תחלטנה אז, ככל הנראה, את מי תבחרנה לבן זוגן. לכן, באביב יש סיכוי גדול יותר להיתקל בהן.

אבל, ככול שהארנבות חשופות יותר כך יחושו מאויימות יותר ולכן תשגחנה על סביבתן "בשבע עיניים". מניסיוני, הסיכוי הגבוה יותר לראות ארנבת בטבע הוא מעמדת תצפית מוסתרת.

ארנבון מצוי - מאת JJ Harrison

ארנבון שוכן מחילות

 

ועתה נעבור לקרוב משפחה של הארנבת – הארנבון המצוי. אמנם שניהם שייכים למשפחת הארנבים אך יש ביניהם גם שוני. הארנבון המצוי החי בטבע הוא אביהם של עשרות רבות של זנים של ארנבון הבית המבוית, בעל הצבעים והגדלים השונים.

ראשית, הארנבון (ממש כשמו...) הוא קטן מהארנבת, במיוחד במשקל גופו הנע בין 1.5-2.5 ק"ג. בטבע, הצבע של פרוותו אפרפר, ובו כתמים חומים ושחורים שאינם בולטים במיוחד. חלקו התחתון של זנבו הקטן – לבן. בהשוואה לארנבת, למרות שמבנה גופם של השניים דומה בעיקרו, אוזניו ורגליו האחוריות קטנות יותר, למרות שהוא משתמש להתקדמותו, בדרך כלל בקפיצות, ברגליו האחוריות.

בניגוד לארנבת, הארנבונים הם באופן מובהק בעלי חיים חברותיים. הם מתקבצים לחבורות ומאמצים לעצמם טריטוריות למחיה. הבדל מהותי נוסף, שלא כארנבות, הארנבונים חופרים לעצמם מחילות תחת האדמה שבהן יבלו את שעות היום ומהם יגיחו בלילות בחיפוש אחר מזון.

קבוצת ארנבונים ממוצעת תמנה בין 6-10 פרטים הכוללים זכרים ונקבות גם יחד. בקבוצה נוצר מדרג חברתי המקנה לזכרים הבכירים עדיפות בהשגת הנקבות. ככלל, טריטוריית הזכרים כפולה בגודלה מזו של הנקבות וכוללת בתוכה טריטוריה של נקבות.

הארנבון ידוע בהרגלי הרבייה התכופים והתדירים שלו והוא מסוגל להתרבות כמעט תמיד, למרות שעונת הרבייה המועדפת היא בין ינואר ליוני. בדומה לארנבות, הארנבונית יכולה להתעבר פעם נוספת עוד בטרם המליטה את שגר גוריה מההיריון הקודם. וכמו אצל הארנבת, משך ההיריון הוא כחודש ימים ושגר ההמלטה ימנה בין 5-6 וולדות.

שלא כמו אצל הארנבות, הארנבונית ממליטה במחילה המוסתרת תחת האדמה ומרופדת באניצי פרווה. גורי הארנבונים מגיעים לעולם סומים, ערומים וחסרי ישע ואמם תניק אותם עד מלאת להם כחודש ימים. האב לא ישתתף כלל בגידול צאצאיו. לבגרות מינית יגיעו הארנבונים בגיל 8 חודשים. תוחלת חייהם עשויה להגיע לתשע שנים, אבל בפועל עד 90 אחוז מהם לא יעשו אף את שנתם הראשונה בטבע.

היכן נמצא את הארנבונים? כיוון שהם חופרים מחילות הם מעדיפים אזורים בעלי קרקע רכה ונוחה לחפירה, שעל כן נמצא אותם בשדות מרעה, ובשדות מישוריים מושקים.

שפן סלע

חיית מחמד רגישה

 

לפני עידן המיכון המודרני, היו הארנבונים נפוצים מאוד בשדות החקלאים וכך נוצר המפגש שאפשר את ביות הארנבון, תהליך שהתרחש לאורך של כאלף שנים. כך נעשה הארנבון לבעל חיים שערכו הכלכלי רב, הן לתעשיית הבשר, הן לתעשיית העורות ומעבר לכול כחיית מחמד בבתים פרטיים ובמשקי ילדים בקיבוץ ובמושב.

מסתבר שהארנבון החמוד עשוי להפוך למזיק גדול מאוד לחקלאות. כך קרה באוסטרליה אליה הובאו הארנבונים מאירופה. הם התרבו בה באופן בלתי נשלט, ועד היום מנסה אוסטרליה להילחם בהם בדרכים שונות ולא מוצלחות במיוחד.

אם חפצים אתם בארנבון כחיית מחמד בביתכם, קחו בחשבון שהארנבון "המתוק" הזה אינו מתמסר לבעליו בקלות כמו הכלב או אפילו החתול. אם יוכל – ינסה לברוח, וכדי לרכוש את חיבתו ואמונו יש להשקיע בו יום יום בסבלנות ובעדינות רבה. זו תכונה שקשה לצפות לה מילדים קטנים ועל כן עדיף שלא לתת להם לטפל בבעל חיים רגיש זה.

פעמים רבות מחליפים האנשים את הארנבת או הארנבון בשפן. ידועה האמרה (המעודנת כאן, סליחה) – "עושים אהבה כמו שפנים", אך בעצם הכוונה היא, כמובן, לארנבות. השפנים, ובארץ – שפני הסלע, שייכים בכלל למשפחה שונה לגמרי – משפחת השפנים. גודלם אמנם דומה לגודל הארנבת, אך מבנה גופם שונה ומותאם לאזורי חיים שונים. שפן הסלע, כשמו, אכן שוכן אזורים סלעיים.

בעבר הלא רחוק היינו צריכים לרדת לאזור ים המלח ולצפות בשפני הסלע בשמורת עין גדי, אך כתוצאה מהתרבותם הגדולה, הם החלו להתפשט ולעלות במעלה הוואדיות מאזור ים המלח מעלה עד לשכונותיה המזרחיות והדרומיות של ירושלים, שכיום תושביהן מוטרדים מה"אורחים" הפוגעים בצמחיה ומהווים סכנה להפצת מחלת ה"לישמניה".

אם כן, היכרנו את הארנבת בעלת "אוזניים ארוכות", את בן דודה הקרוב – הארנבון, וכן, ה"בן החורג", השפן, שאינו שייך למשפחה ומגיע לו מאמר נפרד.

מעוז חביב

קיבוץ צרעה

maozhaviv@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?