דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 15 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ארנונה: מבשרת ציון והר אדר מבקשות העלאה חריגה

במבשרת ציון, הר אדר וקריית יערים מבקשים העלאות חריגות בדמי הארנונה. במטה יהודה ובבית שמש מבקשים הפחתות חריגות לקידום עסקים ומשרדים

הנחה של 50% בדמי הארנונה למעברים. קניון שער העיר, בית שמש

לא פחות מ-65 רשויות מקומיות הגישו בקשה להעלאה חריגה של מס הארנונה לשנת התקציב 2019 ביניהן ניתן למצוא את מבשרת ציון, הר אדר וקריית יערים. יוצאות דופן הן המועצה האזורית מטה יהודה ועיריית בית שמש שנוקטות מדיניות של עידוד עסקים והגישו בקשה חריגה להקטנת דמי הארנונה. באיגוד לשכות המסחר מתקוממים על הבקשות להעלאת הארנונה ודורשים ממשרד הפנים שלא לאשר אותן.

מבדיקה של איגוד לשכות המסחר עולה כי לקראת תקציב 2019 הוגשו 97 בקשות של העלאות, הפחתות ושינויי סיווג לעסקים ולמגורים. עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, דורש משר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי, כי לא יתנו ידם לבקשות להעלאות חריגות.

לפי הנחיית משרד הפנים לקראת שנת 2020 מתוכננת עלייה של 2.58% בדמי הארנונה וזאת מכוח הוראות ההצמדה הקבועות בחוק. לשם השוואה, ההעלאה שאושרה לשנת 2019 הסתכמה רק ב-0.32%. בלשכת איגוד המסחר מתקוממים על הבקשה של הרשויות המקומיות להוסיף ולהעלות את הארנונה מעבר להעלאה המתוכננת. "השאיפה הבלתי נגמרת של הרשויות המקומיות לקבלת אישורים חריגים מעלה דרמטית עלויות של עסקים קטנים ואת יוקר המחייה לכל הציבור", אומר עו"ד לין.

מבדיקת איגוד לשכות המסחר עולה כי בתוך חמש שנים בלבד השלימה הארנונה העלאה דרמטית מצטברת של כ- 14.5% בסכום של כ- 1.7 מיליארד שקל, בעיקר הודות לזינוק בשיעור השכר במגזר הציבורי. לדברי לין: "הרשויות המקומיות לא מהססות להכניס את היד עמוק לכיסם של העסקים והציבור ולבקש העלאה חריגה של ארנונה, בנוסף לעלייה השנתית הנקובה בחוק. חמור יותר הוא שהעלאה חריגה איננה מוגבלת בזמן. כל העלאה מהווה את הבסיס לחישוב של השנה הבאה. במקום להתייעל, לחסוך ולעשות מאמצים משמעותיים של גבייה, הולכים לפתרון הקל ביותר, העלאת המסים לציבור ולעסקים, שגם כך נאנק תחת עול ההכבדות".

 

מבשרת ציון: גידול בהוצאות

 

במועצה המקומית מבשרת ציון מבקשים לאחד בין אזורי החיוב למגורים ולקבוע כי יהיו שני אזורי חיוב בלבד, א' ו-ב'. בפועל התבקשה העלאה של 2.97% (במקום 0.32%) למבני מגורים באזור א' (ל-69.21 שקל למ"ר) ובאזור ב' (ל-54.25 שקל למ"ר) והעלאה של 7.34% - 4.26% למבני מגורים באזור ג' והשוואת התעריף שלהם למחיר באזור ב' (54.25 שקל למ"ר).

כמו כן, ביקשו במבשרת ציון העלאה חריגה של 5% בתעריף הארנונה לשטחים מסחריים, מוסדות חינוך, תרבות וסניפי דואר באזור ב' ולהעמידו על 128.1 שקל למ"ר.

במבשרת ציון מנמקים את הבקשה להעלאה חריגה בגידול בהוצאות השכר, גידול בהוצאות תשתית (חשמל, נקיון ופינוי אשפה), וגידול משמעותי בהוצאות החינוך.

העלאה של 5% בארנונה לשטחים מסחריים. ראש מועצת מבשרת ציון, יורם שמעון

הר אדר: החלטה מחויבת המציאות

 

המועצה המקומית הר אדר הגישה בפברואר האחרון בקשה למשרד הפנים להעלות את הארנונה ביישוב ב-6% כבר בשנת 2019. ראש המועצה, חיים מנדל שקד נימק את ההחלטה בקיצוץ חד במענקי האיזון, גידול ניכר בהוצאות על רווחה וחינוך מיוחד, בחובה לאייש משרות סטטוטוריות לפי הנחיות משרד הפנים וחשש לאי עמידה ביכולת להעניק שירותים.

מנדל-שקד הדגיש: "מדובר בהחלטה קשה אך מחויבת המציאות. אני ער לביקורת אבל אני גם נכון להתמודד איתה. חשוב להבין, מדובר בצעד שאם לא היה נעשה, היה גובל בהפקרות וחוסר אחריות אישית וציבורית".

בקריית יערים מנמקים את הבקשה להעלאה חריגה בארנונה למגורים בהיקף של 5% והעלאת ארנונה לשטחים מסחריים ב-7.2% בכך שהמועצה נמצאת בתכנית התייעלות.

 

מטה יהודה: הנחה למרכזים לוגיסטיים

 

במטה יהודה החליטו לקבל בסבר פנים יפות את פתיחתה המתוכננת של חנות 'איקאה'. בבקשה שהופנתה למשרד הפנים מבקשת המועצה להקטין את דמי הארנונה לסיווג "מרכזים לוגיסטיים מעל 2500 מ"ר", ל-90 שקל למ"ר במקום 107 שקל, הפחתה של כ-16%.

במטה יהודה נימקו את הבקשה בכך שהמועצה מעוניינת למשוך יזמים ובעלי עסקים להקים מרכזים לוגיסטיים באזור התעשייה הר-טוב שבשטח המועצה, וכניסת העסקים הללו צפויה להניב למועצה הכנסות בהיקף של 4.3 מיליון שקל בשנה.

מעודדים הקמה של שטחים לוגיסטיים. אזור התעשייה הר טוב, מטה יהודה

בית שמש: חצי מחיר למשרדים

 

בבית שמש מבקשים לעודד הקמה של שטחים משרדיים ושטחי אחסנה וגם להקל על הקניונים ומרכזי הקניות. לשם כך הגישה העירייה בקשה להקטנה חדה בדמי הארנונה למשרדים ולשטחי מעבר בקניונים בהיקף של 50% (!) ולהעמיד אותם על 122-106 שקל למ"ר, וכמו כן להקטין את דמי הארנונה לשטחי אחסון בהיקף של 66% (!!) ולהעמיד אותם על 145 שקל למ"ר בלבד.

מנגד מבקשים בבית שמש להעלות באופן חד את הארנונה על שטחי חנויות בקטעי רחובות מסוימים בהיקף של יותר מ-20% ולהעמיד את דמי הארנונה בהם על כ-127 שקל למ"ר, וכן להעלות בכ-29% (!!) את דמי הארנונה על מבנים המוחזקים על ידי מוסדות חינוך בשטחי תעשייה ולהעמיד אותם על כ-76 שקל למ"ר.

באיגוד לשכות המסחר ציינו לטובה את בית שמש ומטה יהודה על הבקשות להפחתה בארנונה לעסקים. יש לציין על בקשות אלה לקבל את אישור משרד הפנים.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?