דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הוועדה המחוזית ירושלים: בוחנים צעדים כנגד איקאה אשתאול

“מטה יהודה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה עבדו בצורה תקנית, חוקית ועל פי הכללים לכל אורך הדרך". איקאה אשתאול

המתח שבין הוועדה המחוזית ירושלים לבין הוועדה המקומית מטה יהודה שוב גבר השבוע לאחר שיו"ר הוועדה המחוזית, עמיר שקד, התבטא בחריפות כנגד היתר הבנייה שניתן למבנה איקאה אשתאול וטען כי במבנה בוצעו עבירות בנייה וכי מדובר במקרה "חמור". בוועדה המקומית טענו בתגובה כי הם פעלו לפי החוק ובמסגרת הסמכויות הנתונות להם.

כזכור, פתיחת הסניף החמישי של ענקית הריהוט איקאה באשתאול הייתה מתוכננת לתחילת חודש מרץ (5.3) אך נדחתה לאחר שבוועדה המחוזית ירושלים, טענו כי מבנה הסניף החדש כולל חריגות בנייה שאושרו שלא כדין והתנגדו למתן אישור איכלוס לסניף (טופס 4).

עמיר שקד, הצהיר כבר בדיון שהתקיים בחודש ינואר 2020: "...עמדתנו הינה שהתוכנית שהופקדה אינה תואמת את הוראות תמ"מ 1/30 ולא ניתן לאשרה...נוכח האמור, אבקש להוריד את התוכנית מסדר היום".

דרישתו של שקד נתקלה בהתנגדות נרחבת של חברי הוועדה המקומית מטה יהודה. יו"ר הוועדה המקומית, ראש המועצה, ניב ויזל, החליט להעלות את הדרישה של הוועדה המחוזית להצבעה, וזו נדחתה על ידי חברי הוועדה, ובמקביל הוחלט לאשר את התוכנית של המבנה.

מהנדסת הוועדה, מיכל נאור-ורניק, טענה כי השינויים בתוכנית, שעיקרם ניוד זכויות בנייה בין מגרשים שנמצאים בבעלות היזם במתחם התעשייה אשתאול, עברו את הליך ההפקדה להתנגדויות וזכו אף לאישור במכתב רשום של יו"ר הוועדה המחוזית. היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד אייל מאמו, טען כי לוועדה המקומית יש סמכות לאשר את ניוד זכויות הבנייה בין המגרשים.

 

הגשת ערר

 

החלטת הוועדה המקומית קוממה עליה את הוועדה המחוזית ואת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שמיהרו להגיש ערר על החלטת הוועדה המקומית מטה יהודה בטענה כי, המדיניות התכנונית של מחוז ירושלים היא להפנות את עיקר הפיתוח וחיזוק העירוניות בירושלים ובבית שמש, ולצמצם את גלישת המסחר לשולי הערים. בערר נטען כי יזמי מבנה איקאה באשתאול קיבלו היתר בנייה להקמת חנות בשטח של 17 אלף מ"ר, אך במבנה מצויים 8,500 מ"ר שנבנו בחריגה מהיתר הבנייה.

במהלך החודשיים האחרונים דנה ועדת הערר של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים, בראשות עו"ד בנימין זלמנוביץ', בטענות הצדדים ולפני כשבועיים (17.5) החליטה לדחות את הערר, לתת תוקף לתוכנית ולאשר את פתיחת חנות איקאה.
ועדת הערר נימקה את דחיית הערר בכך שלמרות עבירות הבנייה, מדובר בתכנון המנצל את הקרקע בצורה הטובה ביותר וציינה כי גם הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה מצאה אותו ראוי.
עם זאת, ועדת הערר ציינה כי אין בהחלטה למנוע מרשויות האכיפה לנקוט בהליכים פלילים נגד היזמים במידה ויימצאו עבירות בנייה. בהחלטה הדגיש יו”ר הוועדה כי פתיחת הסניף תעסיק מאות עובדים.

בעקבות החלטת הוועדה הזדרזו באיקאה ומיהרו לפתוח את הסניף באשתאול כבר בשבוע שעבר (24.5). בחנות מועסקים 380 עובדים ומנהלים, היא כוללת 39 חדרי תצוגה והשראה, שלושה בתים בגדלים שונים ומעל ל- 8,000 מוצרים.

 

סכסוך מעמיק

 

אך אישור ועדת הערר ופתיחת החנות באשתאול לא סיימו את הסכסוך ההולך ומעמיק בין הוועדה המחוזית ירושלים לבין הוועדה המקומית מטה יהודה.

כאמור, ביום שני האחרון (1.6) פירסם העיתון 'כלכליסט' מכתב של יו"ר הוועדה המחוזית ירושלים, עמיר שקד, שבו הוא תוקף את ההחלטה של ועדת הערר ומגדיר את פתיחת הסניף “מקרה חמור”.

"נודע לי שב-20 במאי ניתן היתר בנייה לתוכנית. אבקש להבהיר כי התוכנית פורסמה שלא כדין, בניגוד להודעתי במרץ 2020 לפיה התוכנית אינה מאושרת", כתב שקד ליו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה מטה יהודה, ניב ויזל, "נבחנות כל האפשרויות המשפטיות להתמודדות עם המקרה החמור... העובדות מוכרות למשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ".

יש לציין כי הסכסוך ההולך ומעמיק בין מטה יהודה לבין הוועדה המחוזית ירושלים מגיע על רקע של מאבקים בין שני הגופים על רקע רצון הוועדה המחוזית לשרת נושאים הקשורים בהתרחבות הערים ירושלים ובית שמש, והמאבק המתמשך של מטה יהודה לשמר את המרחב הכפרי ולשמור על שטחים פתוחים באזור ירושלים. בין השאר המאבק על אישור תכניות הבנייה ברכס לבן והדרישה להעביר שטחים ממטה יהודה לבית שמש.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "המועצה האזורית מטה יהודה פעלה על פי החלטת ועדת הערר אשר מדברת בעד עצמה. מטה יהודה והוועדה המקומית לתכנון ובנייה עבדו בצורה תקנית, חוקית ועל פי הכללים לכל אורך הדרך. אנו נמשיך לפתח כלכלית את האזור תוך שמירה על הצביון המיוחד של המועצה”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?