דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 21 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בג"צ: לא תהיה הדרת נשים באף עיר בישראל

הורה על הסרת שלטי "הצניעות" בתוך עשרה ימים. המרכז הרפורמי לדת ומדינה: מסר ברור שזכויותיהן של נשות בית שמש אינן הפקר. עיריית בית שמש: שמחים על ההחלטה שקובעת כי על המשטרה לאכוף הסרת שלטי הצניעות

"לא תהיה הדרת נשים באף עיר בישראל" כך קבעו שופטי בג"צ השבוע בנושא הסרת שלטי הצניעות בעיר בית שמש. השופטים הורו שכל השלטים יוסרו עד 18.12 בפיקוח של המשטרה וכי בעתיד תקיים המשטרה נוכחות קבועה כדי לוודא שהשלטים לא נתלים מחדש. בית המשפט הזהיר את ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, כי במידה וההנחיות לא יבוצעו הוא עשוי למצוא את עצמו במאסר.

בית המשפט העליון דן בערעור שהגישה עיריית בית שמש על החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים מחודש יולי האחרון, שקבע כי העירייה מבזה את פסק הדין שהורה להסיר את שלטי הצניעות בעיר, וחייב את העירייה בתשלום קנס בסכום של 10,000 שקל ליום אם השלטים לא יוסרו.

גם היועץ המשפטי לממשלה, שהצטרף להליך מפאת חשיבותו, קבע כי עיריית בית שמש לא מילאה את התחייבויותיה על פי פסק הדין, וכי עד כה כל פעולותיה בנוגע לשלטים (למעט פעולה אחת) בוצעו ללא תיאום עם המשטרה.

נשים שלא עמדו בכללי "הצניעות" ספגו יריקות, קללות והשלכת אבנים. שלט "צניעות" בבית שמש (צילום: המרכז הרפורמי לדת ומדינה)

אלימות נגד נשים

 

הרקע לדיון הנוכחי הוא ריבוי המקרים של תקיפות אלימות על רקע צניעות שהתרחשו ברמת בית שמש, פעמים רבות סמוך לשלטי הצניעות. כל הנשים שיוצגו בעתירה על ידי המרכז הרפורמי לדת ומדינה, דיווחו על כך שספגו יריקות, קללות והשלכת אבנים על רקע הדרישה כי יעמדו בכללי הצניעות של הקיצונים החרדיים.

בינואר 2015 קיבל בית משפט השלום בבית שמש את התביעה שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשם קבוצת נשים וקבע כי העירייה התרשלה בכך שלא הסירה את השלטים, וכי העירייה הפקירה את נשות העיר ואפשרה מציאות שבה חלקים מהעיר אינם כפופים לשלטון החוק. בית המשפט חייב את העירייה בתשלום פיצוי לתובעות בסכום של 60,000 שקל.

ביוני 2016 קיבל בית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים את העתירה שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשם קבוצת הנשים בדרישה להסיר את השלטים. בפסק דין מוסכם שניתן התחייבה העירייה להסיר את כל השלטים, כולל שלטים חדשים שייתלו בעתיד. לאחר שהעירייה לא פעלה כפי שהתחייבה, הגיש המרכז רפורמי לדת ומדינה בפברואר 2017 בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט.

ביוני 2017 הורה בית המשפט לעניינים מנהליים להסיר שלושה שלטים (שלט ברחוב נהר הירדן – יהודה הנשיא, ושני שלטים ברחוב חזון איש), עד ל-6 ביולי 2017 וקבע כי במידה וההוראה לא תבוצע תישא עיריית בית שמש בקנס של 10,000 שקל ליום. בראשית יולי הגישה העירייה לבית המשפט העליון ערעור על החלטה זו.

שופט בית המשפט העליון, משה מלצר, דחה את הבקשה וקבע כי אם פסק הדין לא ימומש במלואו עד ליום 10.9.17 העירייה תחויב בקנס כפי שהחליט השופט מרזל. העירייה הסירה את השלטים אולם הם נתלו מיד שוב ומאז לא נעשה דבר.

בהחלטת בית המשפט העליון שהתקבלה השבוע, נאמר כי הוא מקבל את הודעת עיריית בית שמש כי תסיר את שלושת השלטים עד ה-18 בדצמבר 2017, וכן שלטים נוספים שנתלו בינתיים בנוסחים דומים.

השופטים הוסיפו וקיבלו את הודעת המשטרה כי, תגביר את נוכחותה באזורים הרלוונטיים להליך בתחומי העיר בית שמש (בדגש על רחוב 'חזון איש' ורחוב 'נהר הירדן'), ותסייע לפקחי עיריית בית שמש לצורך ביצוע תפקידם. מעבר לכך, משטרת ישראל תבצע מיידית וכן בשבועות הקרובים פעולות יזומות, גם סמויות, כדי לטפל בעבריינים המתנכלים לנשים במרחב הציבורי בבית שמש.

הסרת השלטים היא מבצע לוגיסטי מסובך. שלט "צניעות" בבית שמש (צילום: המרכז הרפורמי לדת ומדינה)

הנשים אינן הפקר

 

עו"ד אורלי ארז-לחובסקי, ראש המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה בירכה על החלטת בג"ץ ואמרה: "אנו מברכות על האמירה החד משמעית של בית המשפט העליון שקבע ששלטי הצניעות הם שלטים פוגעניים וחמורים ביותר ושאין להשלים עם פגיעה כזו בזכויות נשים בבית שמש כמו בכל מקום אחר בארץ. ההוראה החדה להסיר את כל השלטים תוך ליווי משטרתי ונוכחות משטרתית קבועה, מהווה מסר ברור שזכויותיהן של נשות בית שמש אינן הפקר. אנו, העומדות בראש החץ במלחמה בהדרת נשים בישראל רואות בהחלטה המורה על הסרת כל שלטי הצניעות ניצחון גדול של שלטון החוק על פני שלטון האלימות ושל זכויות נשים לכבוד ושוויון. נמשיך לעקוב ולהילחם בכל תופעת הדרת נשים בישראל".

"תדענה בנות ישראל שדמן אינו הפקר, כבודן לא יהיה למרמס, והדרתן ואפלייתן אינן מקובלות”, הדגישה ארז-לחובסקי וקראה לכל אשה הנתקלת בתופעות פסולות מסוג זה לפנות למרכז הרפורמי לדת ומדינה.

"למה לא מאיימים במאסר על ראש עיריית ירושלים?”. ראש העיר, משה אבוטבול

הסרנו עשרות פעמים

 

בעיריית בית השמש הכחישו את הטענות של היועץ המשפטי לממשלה שקבע, כאמור, כי העירייה לא מילאה את התחייבויותיה על פי פסק הדין.

בתגובת העירייה נאמר: “עיריית בית שמש עושה ככל שביכולתה לקיים את פסיקות בית המשפט בקשר לשלטים המדוברים. העירייה הסירה את השלטים עשרות פעמים ובכל פעם מדובר במבצע לוגיסטי מורכב שהוא על גבול מבצע צבאי, היערכות של יס"מ, של מנופים ומערך שלם באישון ליל. רכבי העירייה ניזוקים באופן תדיר במהלך הסרת השלטים ופקחי העירייה נמצאים בסיכון. אנו שמחים שלראשונה בית המשפט קיבל את טענת העירייה כי מדובר בפרויקט שהוא גדול על כתפיו של הפיקוח העירוני, וזהו תפקידה של משטרת ישראל שהיא אחראית על אכיפת הסדר הציבורי והתמודדות עם הפרות סדר ואירועים אלימים. אנו שמחים שהשופט אמר: מצדי שחצי משטרה תשב שם ברחוב".

בתגובה לאיומי המאסר על ראש העיר, משה אבוטבול, מסרו גורמים בעירייה: “אנו מכבדים את בית המשפט ופועלים לקיים את החלטותיו, אך תוהים מדוע אין תגובה נחרצת כלפי שלטים זהים שתלויים עשרות רבות של שנים בשכונות מסוימות בירושלים, ומדוע שם אין אמירות דומות, כלפי ראש העיר המכהן, על כך שאינו פועל להסרתם".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?