דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 23 בינואר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בדרך לשמורת טבע חדשה: הסתיים פינוי חוות שער הגיא

תושבי חוות שער הגיא, שהשתלטו בניגוד לחוק על אדמות מדינה עליהן בתים ישנים והתגוררו בהם ללא היתר, התפנו מהמקום בעקבות פסק דין לפינוי שהתקבל לאחר תביעה של רשות מקרקעי ישראל. לפי התכנית, החווה המשתרעת על 6000 מ”ר תשנה יעודה ותשמש כשמורת טבע.

חוות שער הגיא ממוקמת בשער הגיא לצד כביש ת”א-ירושלים. למקום פלשו לפני שנים רבות, שבע משפחות, ללא כל היתר. אחת התושבות הייתה מירנה שיבולת, שהקימה בשטח חוות כלבים שהתמחתה בהשבחה ושימור של גזע הכלב הכנעני ובכך התפרסמה ברחבי העולם.

מרשות מקרקעי ישראל (רמ"י) נמסר כי בשטח החווה קיימים בתים ומבנים ישנים, שלחלקם ערך היסטורי, אליהם נכנסו מסיגי גבול שהחלו להתגורר בהם וחלקם אף הקימו עסקים במקום, כל זאת, כאמור, ללא היתר ובניגוד לחוק, על שטח המיועד לעבור שינוי יעוד ולשמש כשמורת טבע וריאה ירוקה לרווחת הציבור.

מפקחי רמ”י, הפועלים לשמירה על אדמות המדינה ברחבי הארץ, זיהו את הפלישה לאדמות המדינה ודרשו מהתושבים להתפנות אך למרות האזהרות סירבו התושבים לפנות את הקרקע. ברבות השנים, התושבים אף הרחיבו את המבנים בבנייה בלתי חוקית. בעקבות זאת הגישה רשות מקרקעי ישראל תביעה כנגדם.

פסק הדין שהתקבל עוד בשנת 2012 קיבל את טענות רשות המקרקעין וחייב את הדיירים להתפנות מהשטח ולהשיב את הקרקע לקדמותה. אחת המשפחות פינתה את הקרקע והמבנה בו התגוררה. בפסק הדין נקבע עוד, כי על שש המשפחות שנותרו במקום, לסיים את פינוי הקרקע, כולל כל ציודם, עסקיהם ובתיהם עד לחודש יוני 2018.
מרמ"י נמסר, כי כאשר ששת משפחות הפולשים שנותרו בחווה נוכחו לדעת כי מפקחי הרשות עומדים על קיום פסק הדין במלואו ומתעתדים לפנות להליך הוצאה לפועל כנגדם, הן נאלצו לפנות בעצמם את הפלישות. הפולשים פינו את כל הציוד והבתים והשיבו את הקרקע לידי המדינה, על מנת להימנע מתביעות לתשלום עלויות הפינוי וביזיון בית המשפט.

מפקחי רמ”י, מצאו במקום כי חמישה בתים הושבו במצב רגיל ואילו שני מבנים נוספים הושחתו בצורה גסה. המפקחים חסמו את הגישה לשטח נחסמה ע”י שער והציבו שילוט המתריע מפני פלישות הוצב במקום. הקרקע צפויה לעבור לרשות הטבע והגנים ולשמש כשמורת טבע, במקביל נערך הליך בו יקבע האם חלק מהמבנים להם ערך היסטורי ישומרו, שאר המבנים צפויים להיהרס.

יואב ששון, מנהל מרחב ירושלים בחטיבה לשמירת הקרקע ברשות מקרקעי ישראל, אומר: “מצער לראות כי חלק מהמבנים ההיסטוריים הושחתו. הפולשים במקרה זה ביצעו את הפינוי על חשבונם ובכך חסכו לעצמם ולמדינה בזבוז משאבים מיותרים. נמשיך לפעול נאמנה בשמירה על הקרקעות הציבוריות לטובת הציבור כולו”.

הדרך לחוות שער הגיא נחסמה בשער (צילום: רמ"י)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?